Pasożyty grzybów

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: DMchemik »

problem jest taki, że nawet do suszonych grzybów mogą dać się mole. Nie polecam też kupowania grzybów suszunych w foliach, które widzę teraz w sklepach, bo widzę, że to kawałki są dziurawe jak sito.
Varyvein

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: Varyvein »

To - jak widać na zdjęciu - nie są żadne motyle. To pełzaki. BLE!
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: niunias »

To, co pojawiło się w twojej kuchni to larwy moli spożywczych. Prawdopodobnie nie przyniosła ich twoja mama z lasu, tylko one znalazły w twojej kuchni odpowiednie warunki do wylęgu mając taki pyszny pokarm. Takie mole bardzo łatwo złapać np. od sąsiadów przez otwarte okna i balkony. Uwielbiają suszone grzybki, kaszę, mąkę, mleko w proszku itp, u mnie nawet dobrały się do parafiny:/ Jedynym lekarstwem na to dziadostwo jest gruntowne przeszukanie kuchni i zlikwidowanieogniska". Życzę sukcesów i pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: dziewanna »

Mól to tez motyl

Kod: Zaznacz cały

dercol.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=13
Mozna sprobowac rozlozyc rosliny odstraszajace owady/mole np. lawenda, ew. inne aromatyczne rosliny posiadajace te wlasciwosci.
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: niunias »

Larwy moli spożywczych żywią się pokarmem często pakowanym wszczelne opakowania. I siedzą takie małe robaczki w tych workach i tylko najbardziej gotowe do przepoczwarczenia wychodzą i lezą w górę pod sufit, gdzie najchętniej zakładają kokony. Więc zapach lawendy albo jakiś inny, nielubiany przez nie działa tylko na niektóre z nich. Do tych, co siedzą w woreczkach i konsumują nasze jedzenie zapach ten nie dociera, a i tak bardziej odstrasza postaci dojrzałe a nie larwy. Po co czekać aż się przeobrażą, w międzyczasie pożerając nam połowę zapasów i rozprzestrzeniając się po całym mieszkaniu?
Varyvein

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: Varyvein »

Od dwóch tygodni nie preobraziły sie i nie założyły żadnych kokonów. Moim zdaniem one rozmnażają się przez podział (mitotyczny?) i z pewnością nie są od produktów spożywczych ale na PEWNO wyszły z grzybów, które przed przebraniem i wysuszeniem stały w kuchni w koszyku przez kilka godzin może to są larwy, ok ale póki co pełzają, wiją się i w żaden sposób żaden z nich nie stał się motylem. Leza w kierunku światła najpewniej, ale nie wiem czemu nie idą w kierunku żadnych artykułów spożywczych i nie można się ich pozbyć Insektenkillerem. Nie wykryłam narazie źródła mimo starannego odsuwania szafek obawiam się, że mogą być tylko za lodówką lub kuchenką, a stamtąd nie mam narazie możliwości ich ruszyć, jeśli tam jest ich gniazdo. Z drugiej strony nie widzę żadnej róznicy między nimi poza długością (niektóre maja ok. 0,6 cm i dochodzą do 1,7 cm) i zdaje mi się, że nie rozmnażają sie płciowo.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: dziewanna »

Chodzi o odstraszenie osobnikow doroslych, zeby nie zlozyly jaj, a nie odstraszenie larw.
Żerujące larwy trzeba wyrzucic z owocow (przebrac) i dodatkowo obejrzeć wszystkie podobne produkty jak juz bylo wspomniane: kasze itp. , w ktorych moga sie znajdowac.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: DMchemik »

Varyvein pisze:Od dwóch tygodni nie preobraziły sie i nie założyły żadnych kokonów. Moim zdaniem one rozmnażają się przez podział (mitotyczny?) i z pewnością nie są od produktów spożywczych ale na PEWNO wyszły z grzybów, które przed przebraniem i wysuszeniem stały w kuchni w koszyku przez kilka godzin może to są larwy, ok ale póki co pełzają, wiją się i w żaden sposób żaden z nich nie stał się motylem. Leza w kierunku światła najpewniej, ale nie wiem czemu nie idą w kierunku żadnych artykułów spożywczych i nie można się ich pozbyć Insektenkillerem. Nie wykryłam narazie źródła mimo starannego odsuwania szafek obawiam się, że mogą być tylko za lodówką lub kuchenką, a stamtąd nie mam narazie możliwości ich ruszyć, jeśli tam jest ich gniazdo. Z drugiej strony nie widzę żadnej róznicy między nimi poza długością (niektóre maja ok. 0,6 cm i dochodzą do 1,7 cm) i zdaje mi się, że nie rozmnażają sie płciowo.
bardzo ciekawa teoria.

A wiecie co uwielbiają mole? Nic je bardziej do domu nie przyciąga, niż zapach wyluskanych orzechów włoskich, wtedy naprawdę moze być problem, wiem z doświadczenia
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: Zegar »

Varyvein pisze:Od dwóch tygodni nie preobraziły sie i nie założyły żadnych kokonów. Moim zdaniem one rozmnażają się przez podział (mitotyczny?) i z pewnością nie są od produktów spożywczych ale na PEWNO wyszły z grzybów, które przed przebraniem i wysuszeniem stały w kuchni w koszyku przez kilka godzin może to są larwy, ok ale póki co pełzają, wiją się i w żaden sposób żaden z nich nie stał się motylem. Leza w kierunku światła najpewniej, ale nie wiem czemu nie idą w kierunku żadnych artykułów spożywczych i nie można się ich pozbyć Insektenkillerem. Nie wykryłam narazie źródła mimo starannego odsuwania szafek obawiam się, że mogą być tylko za lodówką lub kuchenką, a stamtąd nie mam narazie możliwości ich ruszyć, jeśli tam jest ich gniazdo. Z drugiej strony nie widzę żadnej róznicy między nimi poza długością (niektóre maja ok. 0,6 cm i dochodzą do 1,7 cm) i zdaje mi się, że nie rozmnażają sie płciowo.
Ehh, no ale Maciek G. i tak był lepszy )))
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość