Zadanie z krzyżówki genowej

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
rudolf666
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2007, o 21:59

Zadanie z krzyżówki genowej

Post autor: rudolf666 »

Skrzyżowano 2 szczury o sierści szarej. W wyniku tej krzyżówki otrzymano 25% osobników o sierści czarnej, 50% osobników o sierści szarej i 25% o sierści bialej. Podaj genotyp rodziców i dziadków.

Mógłby mi ktoś wytlumaczyć jak zrobić to zadanie Ja jestem noga z biologii Bardzo proszę Was o pomoc
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadanie z krzyżówki genowej

Post autor: malgosi35 »

Po pierwsze jedna cecha - barwa sierści u szczurów.
Rozszczepienie 1:2:1 (25%:50%:25%) otrzymuje się przy niepełniej dominacji (dziedziczenie typu Zea) Gen dominujący niewpełni dominuje nad recesywnym i recesywny ujawnia się w heterozygocie. To trzeba zapamiętać.

Skrajne wartości rozszczepienia to homozygoty AA (dominująca) i aa (recesywna)
A - czarne
a - białe

Ze jest tak to przypyszczenie bo czarna farba jest silniejsza od białej. Przy innych cechach kiedy nie jest to tak oczywiste mógłbyś napisać że AA - jest białe i nikt nie mógł by się przyczepić bo nie musisz znać dziedziczenia wszystkich cech.

Potomstwo rozszczepie się na 1:2:1. czyli mamy i AA i aa i Aa. Z tego wynika, zwłaszcza dla AA i aa, że oboje rodzice musieli mieć A i a. więc zaczynamy:

PAa* Aa

od obojga rodziców w gametach geny A i a (I prawo mendla)

na szachownicy Punneta, by nic nam nie umknęło:
F1

.A.
A.AA.Aa
a.Aa.aa

czyli 1AA:2Aa:1aa
czarne: szare:białe


Aby podać gentypy dziadków to musimy przyjrzeć się rodzicom:
Aa
Nie wiemy czy mieli braci i siostry i jacy oni byli. W tym typie zadania chodzi najczęściej o podanie dziadków w postaci AA (np. babcia szczurzyca) i aa (dziadek szczur) - lub odwrotnie.
Nie mając wiedzy o rodzeństwie szczurzych rodziców możemy przyjąć każdą inną parę która da na w potomstwie Aa.
np:
Aa*Aa
Aa*aa
Aa*AA
rudolf666
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2007, o 21:59

Re: Zadanie z krzyżówki genowej

Post autor: rudolf666 »

ok dziękuje bardzo za wyjaśnienie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości