Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kupa123
Posty: 17
Rejestracja: 10 gru 2013, o 18:07

Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: kupa123 »

Cześć ! Czy może być na maturze pytanie odnośnie, jaki pierwiastek, na jaki kolor, barwi płomień palnika?
Awatar użytkownika
Radykula
Posty: 74
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:12

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: Radykula »

może być
kupa123
Posty: 17
Rejestracja: 10 gru 2013, o 18:07

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: kupa123 »

A ktoś się spotkał z takim czymś
Awatar użytkownika
agata806gt
Posty: 53
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 09:22

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: agata806gt »

Moja pani od chemii (egzaminator) twierdzi, że nie. Na maturze zawsze masz doświadczenia oparte na reakcjach, a nie na kolorach palnika To byłoby bez sensu, bo powstawanie tych kolorów jest oparte na czymś, o czym nie mamy pojęcia, nawet nie umiem powiedzieć, co
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie ma czegoś takiego w wymaganiach.
Natomiast kolor metalu, połysk czy stan skupienia już trzeba znać.
Awatar użytkownika
czwidrak
Posty: 118
Rejestracja: 11 mar 2014, o 10:36

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: czwidrak »

Możesz mieć opisy różnych pierwiastków i napisać co to za cudo, a w opisie stan skupienia, jego stopnie utlenienia i barwę płomienia

Warto zapamiętać, to nie jest jakoś dużo:
sód - na żółto
potas - różowofioletowa
lit - karminowa
wapń - ceglastopomarańczowy
bar -zielony
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: Aksolotl »

A wynika to bajdełej z budowy atomu Nie da sie tego przewodziec, z naszymi wiadomosciami na poziomie liceum, jak chocby promienia atomu, ale jest to zwiazane z energia wzbudzenia charakterystyczna dla danego pierwiastka - kolor plomienia wynika z dlugosci fali swiatla, jakie emituja elektrony przechodzace na wyzsze stany energetyczne. Tak samo dziwny jak dla metalu kolor miedzi wynika czesciowo z promocji elektronu, bo dlugosc fali swiatla rozowoczerwonego odpowiada energii przechodzenia elektronow z podpowloki 4s na 3d (bodajze, bo nie mam pod reka ukladu okresowego).

Awatar użytkownika
agata806gt
Posty: 53
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 09:22

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: agata806gt »

Aksolotl pisze:A wynika to bajdełej z budowy atomu Nie da sie tego przewodziec, z naszymi wiadomosciami na poziomie liceum, jak chocby promienia atomu, ale jest to zwiazane z energia wzbudzenia charakterystyczna dla danego pierwiastka - kolor plomienia wynika z dlugosci fali swiatla, jakie emituja elektrony przechodzace na wyzsze stany energetyczne. Tak samo dziwny jak dla metalu kolor miedzi wynika czesciowo z promocji elektronu, bo dlugosc fali swiatla rozowoczerwonego odpowiada energii przechodzenia elektronow z podpowloki 4s na 3d (bodajze, bo nie mam pod reka ukladu okresowego).

wlasnie o to mi chodzoilo

drYO
Posty: 3
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 20:52

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: drYO »

warto znać na maturę dwa najbardziej podstawowe litowce

Sód : barwi na pomarańczowy
Potas : barwi na fioletowo

Było to parę lat temu poziomie podstawowym w jakimś arkuszu. Dlaczego nie maiłoby się to pojawić na rozszerzeniu?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: maria304 »

drYO, co ty odpowiadasz - sód na pomarańczowo Przeczytaj sobie chociażby post czwidraka kilka wpisów wcześniej i nie pisz herezji Sód barwi płomień na ŻÓŁTO, żeby nie było wątpliwości.
gamestar
Posty: 35
Rejestracja: 6 lip 2013, o 10:23

Re: Czy ten temat przyda mi się na maturze?

Post autor: gamestar »

A ja mam pytanie z innej beczki - mechanike których reakcji trzeba dobrze znać? Chodzi mi o to co dokładnie dzieje się podczas reakcji. Np. w 2013 r. był przebieg reakcji nitrowania benzenu, konkretnie udział H2SO4 jako katalizatora(jony przejściowe) Co prawda było to pytanie typu prawda/fałsz ale punkt można stracić.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości