Procesy endoenergetyczne i egzoenergetyczne

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Procesy endoenergetyczne i egzoenergetyczne

Post autor: Giardia Lamblia »

minnie_the_moocher pisze:w etapie I woda oddaje pewną ilość energii cieplnej
w etapie II woda przyjmuje pewną ilość energii cieplnej

jeśli w etapie II woda przyjmie więcej energii niż oddała w etapie I to zaobserwujemy wzrost temperatury roztworu

jeśli w etapie II woda przyjmie mniej energii niż oddała w etapie II to zaobserwujemy spadek temperatury roztworu
Tak (rozumiem, że zaznaczone na czerwono stwierdzenie to błąd z pośpiechu - pownno być I).
Nie wiem na ile można te dwa etapy rozdzielać czasowo, ale jako schematyczne podsumowanie jest to jak najbardziej ok.
minnie_the_moocher pisze:jednak woda jest traktowana jako otoczenie - układem jest substancja rozpuszczana

substancja rozpuszczana w etapie I przyjmuje pewną ilość energii od wody a w etapie II oddaje pewną ilość energii cząsteczkom wody

jeśli przyjmie więcej niż odda - temperatura roztworu spadnie - a jako że energetyczny bilans dla substancji jest na plus - jest to reakcja endoenergetyczna

jeśli przyjmie mniej niż odda - temperatura roztworu wzrośnie - a jako że energetyczny bilans dla substancji jest na minus - jest to reakcja egzoenergetyczna
Jak na moje, jest ok.
minnie_the_moocher pisze:po drugie - nie zawsze przy wzroście temperatury mówi się o procesie egzoenergetycznym - ten wzrost może być powodowany od zewnątrz - np. przy rozpuszczaniu większej ilości glukozy niż na to pozwala aktualna temperatura roztowru - trzeba go wtedy podgrzać. Proces jest endoenergetyczny a temperatura wzrasta.
Wykraczasz niepotrzebnie poza sedno tematu. Ogrzewanie z zewnątrz nie ma wpływu na efekt energetyczny reakcji samej w sobie. Tutaj już mówimy o równowadze rozpuszczania. Jak wiadomo stała równowagi zależy od temperatury. Ogrzewając roztwór zmieniasz wartość stałej równowagi reakcji rozpuszczania i doprowadzasz w ten sposób do ustalenia się nowego stanu równowagi. Skojarz to sobie z iloczynem rozpuszczalności albo molową rozpuszczalnością - to też są wartości równowagowe.
minnie_the_moocher pisze:pytanie - dlaczego ogrzewanie podczas egzoenergetycznego procesu hamuje rozpuszczanie się substancji?

Kod: Zaznacz cały

zasoby1.open.agh.edu.pl/dydaktyka/chemia/a_e_chemia/6_chemia_roztworow/03_04_01.htm
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Procesy endoenergetyczne i egzoenergetyczne

Post autor: minnie_the_moocher »

minnie_the_moocher pisze:Tak (rozumiem, że zaznaczone na czerwono stwierdzenie to błąd z pośpiechu - pownno być I).
Nie wiem na ile można te dwa etapy rozdzielać czasowo, ale jako schematyczne podsumowanie jest to jak najbardziej ok.
Nooo z pośpiechu albo z niedopatrzenia.
Giardia Lamblia pisze:Ogrzewanie z zewnątrz nie ma wpływu na efekt energetyczny reakcji samej w sobie.
Nie rozumiem. Co to jest efekt energetyczny reakcji samej w sobie?
Giardia Lamblia pisze:
Ale ja nie widzę tu wytłumaczenia zjawiska.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Procesy endoenergetyczne i egzoenergetyczne

Post autor: Giardia Lamblia »

minnie_the_moocher pisze:Nie rozumiem. Co to jest efekt energetyczny reakcji samej w sobie?
Nie rozumiem za bardzo w czym leży problem - ten wniosek (to poprzednie, z podgrzewaniem roztworu) średnio ma sens, bo nic nowego nie wyjaśnia - nie wiem jak się do tego odnieść. Podgrzanie roztworu nie wynikałoby z przemian zachodzących podczas reakcji rozpuszczania tylko z dostarczenia do roztworu ciepła z zewnątrz, np. palnikiem (czyli spalanie gazu/czegoś poza układem). Chyba, że to było takie ot, luźne spostrzeżenie.
minnie_the_moocher pisze:Ale ja nie widzę tu wytłumaczenia zjawiska.
Znowu nie rozumiem jakiej odpowiedzi szukasz. Równowaga i reguła przekory powinny wyjaśnić wątpliwości.
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Procesy endoenergetyczne i egzoenergetyczne

Post autor: Ropalium »

Pytanie może banalne, ale wolę się upewnić: reakcja egzoenergetyczna to to samo co egzoergiczna?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości