Kształt komórki a oddychanie

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Skalar
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2007, o 19:08

Kształt komórki a oddychanie

Post autor: Skalar »

Dlaczego czasami (kiedy?) kulkowaty kształt, bądź sześcienny kszałt komórki jest nie odpowiedni w warunkach ubogich w tlen?
Zaburza to oddychanie ale dlaczego?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kształt komórki a oddychanie

Post autor: Savok »

moze jakis przyklad? bo to co mowisz nie ma szczegolnego sensu
Skalar
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2007, o 19:08

Re: Kształt komórki a oddychanie

Post autor: Skalar »

Jak wrócę do domu to zacytuje dokładnie to co pisze w książce bo troche pokręciłem

[ Dodano: Czw Paź 18, 2007 17:32 ]
"W tkankach miękiszowych i nabłonkowych kształt komórek jest często równościenny (oznacza ti, że powierzchnie boczne komórek są zasadniczo takie same, podobne do kostki do gry) lub zbliżony do kuli. Oczywiście, w pewnych warunkach taki kształt wcale moze nie byc korzystny, na przykład tam, gdzie w otoczeniu jest mało tlenu"
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kształt komórki a oddychanie

Post autor: Savok »

To nic nie wnosi, gdyby chociaz bylo powiedziane gdziejest malo tlenu". Z tego co wiem, calosc organizmu jest rownomiernie utlenowana przez krew.

Chyba ze to gigantyczny skrot myslowy z odniesieniem do ksztaltu erytrocytu.

Ja w kazdym razie nie rozumiem, co autor ma na mysli.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Kształt komórki a oddychanie

Post autor: Vinci »

Dlaczego czasami (kiedy?) kulkowaty kształt, bądź sześcienny kszałt komórki jest nie odpowiedni w warunkach ubogich w tlen?
Zaburza to oddychanie ale dlaczego?
Tu chodzi o stosunek objętości do powierzchni, im jednostka jest bardziej kulista to stosunek powierzchni do objętości jest mały, czyli mniej tlenu może przeniknąć do organizmu w jednostce czasu. W przypadku odwrotnym, bardziej płaska komórka ma dużą większą powierzchnię w stosunku do objętości i jest ją łatwiej natlenić.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kształt komórki a oddychanie

Post autor: Savok »

Vinci, wszystko ok, tylko to co napisales jest dokladnie odwrotne do hipotezy Skalara.
Skalar
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2007, o 19:08

Re: Kształt komórki a oddychanie

Post autor: Skalar »

Zapewne autorowi chodziło o to co Vinci napisał, nic innego mi na myśl nie przychodzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości