interna

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
studenciak
Posty: 4
Rejestracja: 23 cze 2014, o 23:20

interna

Post autor: studenciak »

Witam, jakie książki polecacie do interny? Czy wydania szczeklika z różnych lat bardzo się od siebie różnią? Z góry dziękuje za odp
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: interna

Post autor: randomlogin »

Szczeklika. Jesli kupowac, to najnowszego. Jesli skads masz nieprzedpotopowego (powiedzmygt2010), to ujdzie - choc wtedy bedziesz musial czasem siegnac bezposrednio do wytycznych w dziedzinach, w ktorych czesto sie to zmienia (diabetologia, kardiologia szczegolnie). Bo dokladnie tym sie one roznia - sa uzupelniane o najnowsze wytyczne przede wszystkim. A w ogole to byl juz tu gdzies taki temat.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: interna

Post autor: Mårran »

Stanowczo Szczeklik, jak najnowszy. Plus wytyczne.
Pani Buka
studenciak
Posty: 4
Rejestracja: 23 cze 2014, o 23:20

Re: interna

Post autor: studenciak »

Dzięki Wam bardzo
Awatar użytkownika
emmylou
Posty: 55
Rejestracja: 31 sty 2012, o 07:36

Re: interna

Post autor: emmylou »

Szczeklik najlepszy jak najnowszy, ale ciężko wymagać, żeby co roku kupować sobie najnowsze wydanie.Możesz kupować od 2011, a najnowsze wytyczne ogarnąć sam albo pilnować tego, co podają na seminariach/wykładach (bo teoretycznie powinni podawać najświeższe wytyczne )
Awatar użytkownika
djulie
Posty: 64
Rejestracja: 27 cze 2015, o 14:33

Re: interna

Post autor: djulie »

Czy jak kupię najnowszego Szczeklika na początku III roku, to starczy mi na całe studia? Czy jednak wszyscy kupują dopiero na IV roku?
Maxyma_md
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2016, o 17:53

Re: interna

Post autor: Maxyma_md »

Podłączam się do pytania powyżej. Też zastanawiam się, czy inwestować w Szczeklika już na 3 rok, czy wstrzymać się?
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: interna

Post autor: David »

Na pewno nie na III rok, nie warto. Nikt nie jest wróżem Maciejem by ocenić, czy przez 3 lata nie zmienią się wytyczne w co ważniejszych jednostkach chorobowych, ale zazwyczaj się zmieniają, a do tego jeszcze bardzo lubią o te zmiany pytać, a wtedy stary podręcznik to porażka.

Wydaje mi się że nawet na IV roku to za wcześnie, przynajmniej na dużego.
lykorz
Awatar użytkownika
djulie
Posty: 64
Rejestracja: 27 cze 2015, o 14:33

Re: interna

Post autor: djulie »

Dzięki za odpowiedź! Zdaję sobie sprawę, że na III roku Szczeklika się jeszcze nie używa, ale wtedy pasowałoby mi kupić (znajomy wtedy jeszcze będzie miał prenumeratę MP ). Muszę się zastanowić, co z tym zrobić w takim razie

Skoro na IV roku to za wcześnie, to najlepiej dopiero na V? Fakt faktem, przynajmniej na GUMedzie egzamin z interny jest właśnie na V, ale jakoś tak myślałam, że na bloki z interny z IV roku też duży Szczeklik potrzebny

I jeszcze jedno pytanie - jak to się robi z tym małym Szczeklikiem? Warto w niego inwestować? Chyba dość sporo osób z niego korzysta, ale zastanawiam się, czy to takie niezbędne, skoro wszystko jest lepiej wyjaśnione w dużym, a na zajęcia przecież można zaopatrzyć się w swoje własne notatki? Czy bardzo się mylę?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: interna

Post autor: randomlogin »

Maly jest w internecie. Za darmo. Na stronie mp. Zawsze aktualny. Choc i tak warto czasem miec drukowanego zeby sobie na zajeciach zajrzec (duzego w kieszeni nie zmiescisz ) (mozna tez na komorce, ale wersja empendiumowa jest platna, a wersja taka zeby strone oszukac, ze nie korzystasz z komorki wiele osob przerasta). Co do lepiej wyjasnienia to tez jest co kto lubi. One sie tresciowo nie roznia tak bardzo jak wskazywalaby roznica gabarytow, mozna i na malym do samego konca jechac - niektorym jest tak nawet wygodniej, bo na duzego chyba zawsze jest za malo czasu. Co do dezaktualizacji wytycznych to to jest prawda, ale jesli sie wie co sie zmienilo i po prostu te rzeczy sie sobie dodrukuje i doczyta, to brak najnajnajaktualniejszych informacji w podreczniku tak bardzo nie boli, zwlaszcza ze czesto zmiany nie sa kluczowe. Inna sprawa, ze na przestrzeni 3-4 lat moze sie ich skumulowac duzo. BTW liczysz czas do egzaminu z interny - to jest jedno, pamietaj jeszcze, ze potem LEP wypadaloby zdac, a do tego kolejny ~rok.

EDIT: w zasadzie jeszcze jedna rzecz. To o co duzy Szczeklik jest bogatszy od malego akurat sie nie dezaktualizuje tak szybko, bo jest to patofizjologia, pogadanki o roznych badaniach i takie tam wlasnie wyjasnienia. Natomiast to co zawieraja wytyczne i to co sie zmienia, czyli diagnostyka, leczenie i tego typu informacje sa zawarte zwykle 1:1 tez w malym. Wiec mozna np miec duzego teraz, i sobie na biezaco, w miare zajec, czytac razem z pogadankami, a potem przed egzaminem/lepem powtarzac z malego, ale juz najnowszego, zeby to co sie zmienilo miec wg najnowszych zrodel. Ot, ile osob tyle pomyslow na to co i kiedy kupic.
tinek
Posty: 8
Rejestracja: 29 cze 2016, o 19:41

Re: interna

Post autor: tinek »

quote="djulie"]I jeszcze jedno pytanie - jak to się robi z tym małym Szczeklikiem? Warto w niego inwestować? [/quote]. To pytanie powinno dotyczyć dużego Szczeklika, a nie małego Mały Szczeklik to absolutna podstawa na studiach i wiedza w nim zawarta jest jak na potrzeby studiów oraz LEKu/LEPu w zupełności wystarczająca. Ja na początku zajęć klinicznych oczywiście myślałem only duży Szczeklik", natomiast szybko zweryfikowałem mój pogląd. Generalnie nie ma czasu, żeby ogarnąć Dużego Szczeklika na studiach na jakimś w miarę rozsądnym poziomie, ponieważ nasze studia i późniejszy LEK to nie sama interna, ale też pediatria, chirurgia, ginekologia, psychiatria itp. Moim zdaniem na Dużego Szczeklika przyjdzie jeszcze czas, ponieważ Duży Szczeklik to książka na specjalizację z interny i reszty specek wywodzących się z interny. Oczywiście nikomu nie bronię uczyć się z Dużego Szczeklika, a wręcz podziwiam takie osoby Polecam więc studentom rozpoczynającym przygodę z interną zaopatrzyć się koniecznie w małego Szczeklika ( dla chętnych dodatkowo duży). BTW. Szczeklik często przydaje się już na III roku, ponieważ często przydaje się do patofizjologii. Pozdrawiam
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: interna

Post autor: David »

To co napisali poprzednicy- nic dodać, nic ująć, ja do egzaminu z interny uczyłem się z małego Szczekla i prezentacji katedralnych i w Lublinie udało się zdać na 4,5. Jeśli to Ci wystarcza to mały Szczeklik+prezentacje uczelniane+zdrowy rozsądek, w zupełności da przyzwoite rezultaty. Na III rok na propedeutykę przydaje się prawie jedynie część Objawy", a to jak randomlogin napisał, jest dostępne na stronie internetowej. Mi się mały Szczekl przydawał na patofizjologię i farmakologię kliniczną oprócz tego. Dla mnie na dużego na studiach jest zbyt mało czasu, nie twierdzę że nie ma prowadzących wymagających wiedzy z dużego, aczkolwiek sam uważam za przesadę wymaganie od studenta tej samej wiedzy która jest sprawdzana na egzaminie specjalizacyjnym z chorób wewnętrznych.
lykorz
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: interna

Post autor: Mårran »

Ja też się do egzaminu z interny uczyłam z małego + wikipedii, do tego miałam nieaktualnego sprzed 2 lat i uzupełniałam wiedzę internetem po prostu. Dopiero do LEKu i rezki kupiłam dużego (a i tak używam małego głównie, bo nam firny za darmo przynoszą). Jak napisał random - mały jest w internecie i łatwo się w nim wyszukuje, polecam.

No tylko ja kupowałam małego na studia, jak kosztował 30 zł
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości