Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
stechiometria
Posty: 204
Rejestracja: 2 sie 2013, o 15:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: stechiometria »

Dopiero się uczę sama organicznej, nie miałam jeszcze tego w szkole. Nie wiem wszystkiego, dlatego pytam.
Awatar użytkownika
stokrotka222
Posty: 86
Rejestracja: 9 lip 2009, o 14:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: stokrotka222 »

Podaj związek o najniższej wartości temperatury topnienia oraz związek o najwyższej wartości temperatury wrzenia spośród podanych : NH3, CH4, H2O

Nie wiem jak za to się zabrać, może ktoś mi pomoże ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Zastanów się, które cząsteczki będą między sobą najsilniej oddziaływać i jak takie oddziaływania będą wpływać na łatwość przechodzenia np. w stan gazowy.
Awatar użytkownika
stokrotka222
Posty: 86
Rejestracja: 9 lip 2009, o 14:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: stokrotka222 »

Najbardziej polarna jest woda czyli ma najwyższą temp wrzenia, a amoniak i metan to gazy, ale który i dlaczego łatwiej przechodzi w stan gazowy nie mam pojęcia, tak samo z odziaływaniami, od czego to zależy?
metan ma różnicę elektroujemności 0,4, a amoniak 0, 9 po tym poznać?
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Marcella »

stokrotka222, w roztworze amoniaku też wytwarzają się wiązania wodorowe.
Awatar użytkownika
stokrotka222
Posty: 86
Rejestracja: 9 lip 2009, o 14:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: stokrotka222 »

Tak, ma wiązania wodorowe, w rozwiązaniu jest, że pierwsze to amoniak, a drugie to woda, ale nadal się trochę głowię nad tym
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Marcella »

amoniak ma najniższą temperaturę topnienia ? Nie kumam chyba
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Problematyczne zadania

Post autor: PrzebiegłyJeż »

stokrotka222 pisze:Najbardziej polarna jest woda czyli ma najwyższą temp wrzenia, a amoniak i metan to gazy, ale który i dlaczego łatwiej przechodzi w stan gazowy nie mam pojęcia, tak samo z odziaływaniami, od czego to zależy?
metan ma różnicę elektroujemności 0,4, a amoniak 0, 9 po tym poznać?
Metan łatwiej przechodzi w gaz, bo węgiel ma mniejszą elektroujemność od azotu (w amoniaku), więc wiązania wodorowe są słabsze (o ile w ogóle się tworzą.), więc nie ma co rozrywać. Im mocniejsze wiązania tym więcej energii trzeba wcisnąć na ich rozerwanie, czyli np przejście ciekłej wody w parę.
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Patrykowo »

Węgiel raczej nie tworzy wiązań wodorowych, z tego co pamiętam to są takie pierwiastki jak tlen, azot, siarka, ale wiadomo mówie tylko o licealnych uproszczeniach. Miałem ostatnio rozkminę dlaczego jak mamy fenol i grupę -NO2 w pozycji para to ma on wyższą temp. wrzenia niż jego odpowiednik w orto, oba tworzą wiązania wodorowe, tylko że tej w pozycji orto tworzy wewnątrz związku co nie podwyższa znacznie temp. wrzenia, a ten w pozycji para tworzy między cząsteczkowe.
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Problematyczne zadania

Post autor: PrzebiegłyJeż »

Patrykowo, Na potrzeby odpowiedzi tak napisałem. Węgiel nie tworzy wodorowych, tworzy za to wiązania z metalami, które są podobne, ale to nie to samo.

W skrócie: Metan łatwiej przechodzi w gaz, niż amoniak. Ponieważ nie wystepują w nim wiązania wodorowe, w przeciwieństwie do amoniaku, które muszą zostać rozerwane aby związek przeszedł w stan gazowy. Wynika to z różnicy elektroujemności węgla i azotu (azotu większa).
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Marcella »

Przebieg&#x142yJe&#x17C pisze:Patrykowo, Na potrzeby odpowiedzi tak napisałem. Węgiel nie tworzy wodorowych, tworzy za to wiązania z metalami, które są podobne, ale to nie to samo.

W skrócie: Metan łatwiej przechodzi w gaz, niż amoniak. Ponieważ nie wystepują w nim wiązania wodorowe, w przeciwieństwie do amoniaku, które muszą zostać rozerwane aby związek przeszedł w stan gazowy. Wynika to z różnicy elektroujemności węgla i azotu (azotu większa).
mówisz o lotności, a temp. topnienia ?
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Problematyczne zadania

Post autor: PrzebiegłyJeż »

Marcella pisze: mówisz o lotności, a temp. topnienia ?
Amoniak ma wyższą (-77) temp topnienia od metanu (-182).
Czyli tak samo. Aby coś roztopić musisz osłabić wiązania wodorowe, im ich więcej tym trudniej to zrobić. Metan w ogóle ich nie ma, więc łatwiej jest go stopić.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problematyczne zadania

Post autor: black-cat »

A ja z kolei ostatnio robiłam zadania z rozpuszczalności i stężeń i bardzo proszę o jakieś wskazówki, co do dwóch zadań. Zadania pochodzą ze zbioru: K. M. Pazdro Oficyna Edukacyjna.
Wcześniejsze zadania z tego tematu udało mi się zrobić, a tutaj się waham.

Zad 1 (jest to zadanie 8.115)
Ile gramów osiemnastowodnego siarczanu glinu użyto do sporządzenia 250g roztworu siarczanu glinu o stężeniu 5%?
(odpowiedź brzmi: 24,3g)

Zad 2 (jest to zadanie 8.114)
Ile gramów pięciowodnego siarczanu miedzi (II) należy rozpuścić w 150g wody, aby otrzymać 5-procentowy roztwór CuSO4?
(odpowiedź brzmi: 12,7g)
Kierunek lekarski :)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości