Czaszka

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Czaszka

Post autor: tchorz »

Nielegalność i niemoralność pozyskiwania ciał i kości Przez medyków ciagnie się przez tysiaclecia. Czasem z chwilowymi przerwami. Więc to nic nowego. Bo jak jakis instytut (biologii, antropologii,archeologii) ma setki zapomnianych czaszek w piwnicach w kartonowych pudłach to jest ok, ale jakby miał jeden człowiek posiadać jedną czaszkę w naukowych celach to przestepstwo. (podobnie jak np posiadanie urny z prochami w mieszkaniu)
Ja sie z takim podejściem zdecydowanie nie zgadzam. Mam np w domu ludzkie zęby-własciciel jeszcze żyje.
Ale. czasy się zmieniają. jest dostęp do zdjęć atlasów, prezentacji, filmów -nawet nie trzeba wychodzić z domu. Nie mówiąc juz o tym,że anatomia,choć to podstawa, zajmuje coraz dalsze miejsce w ważności nauk. Czy jest więc sens wydawać pieniadze na coś co nie jest niezbedne?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czaszka

Post autor: Medycyna Lwów »

Lintki pisze:
Giardia Lamblia pisze:Mit o konieczności posiadania własnych preparatów (co zresztą w wypadku autentycznych kości jest nielegalne) krąży od wieków i jest tylko mitem. Tym bardziej w dobie internetu i łatwo dostępnych, kolorowych książek.
Doszły do mnie takie słuchy, że ci co czaszki nie mają to najczęściej nie zaliczają, bo ciężko sobie to wyobrazić.
nie miałem czaszki i zaliczyłem jako jeden z nielicznych i to na najwyższa ocenę kollokwium z osteologii. Jak ktoś jest tępy (a mimo matur to na medycynie takich ludzi od groma) to mu nawet 10 czaszek i parę szkieletów nie pomoże.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czaszka

Post autor: Medycyna Lwów »

tchorz pisze:Nielegalność i niemoralność pozyskiwania ciał i kości Przez medyków ciagnie się przez tysiaclecia. Czasem z chwilowymi przerwami. Więc to nic nowego. Bo jak jakis instytut (biologii, antropologii,archeologii) ma setki zapomnianych czaszek w piwnicach w kartonowych pudłach to jest ok, ale jakby miał jeden człowiek posiadać jedną czaszkę w naukowych celach to przestepstwo. (podobnie jak np posiadanie urny z prochami w mieszkaniu)
Ja sie z takim podejściem zdecydowanie nie zgadzam. Mam np w domu ludzkie zęby-własciciel jeszcze żyje.
Ale. czasy się zmieniają. jest dostęp do zdjęć atlasów, prezentacji, filmów -nawet nie trzeba wychodzić z domu. Nie mówiąc juz o tym,że anatomia,choć to podstawa, zajmuje coraz dalsze miejsce w ważności nauk. Czy jest więc sens wydawać pieniadze na coś co nie jest niezbedne?
zęby a czaszka to różnica co pewnie wiesz i widzisz, więc po co podawać kuriozalne porównania? Z resztą masz rację, zwłaszcza o znaczeniu anatomii jako takiej.
lilaroz
Posty: 11
Rejestracja: 21 maja 2014, o 19:40

Re: Czaszka

Post autor: lilaroz »

Zgadzam się z tym, że jeśli porządnie się nie zakuje, to i całe kartony preparatów nie pomogą.
Wystarczy na ćwiczeniach wykorzystać każda chwilę na oglądanie preparatów, w czaszce zwracać uwagę na wszelkie szczeliny i otworki i jeśli ma się podstawy teoretyczne to nie da się nie zdać.
Ja nie miałam czaszki, korzystałam z tego, co było na zajęciach a i szpilki i test zdałam, bez konieczności przekopywania cmentarza lub przekupowania grabarza wódką. :]
Awatar użytkownika
Eustachiusz
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2013, o 21:18

Re: Czaszka

Post autor: Eustachiusz »

Jeśli uważasz, ze czacha jest Ci niezbędna to kup, ja nie miałem i zdałem jakoś. Sztucznymi nie ma sobie co głowy zawracać. Ale proponuję Ci coś takiego: za to że ktoś użyczył Ci swego ciała, Ty odwdzięcz się tym samym - idź oddać krew. Będziesz kwita ze wszechświatem
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Czaszka

Post autor: Aksolotl »

Ale mrok
Na stacji krwiodawstwa trzeba powiedzieć, że ta krew to zapłata za kości", chichocząc w niekontrolowany sposób.
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Czaszka

Post autor: młody technik »

Aksolotl,
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Czaszka

Post autor: lith »

Nie warto kupować czachy, bo ludzie sobie kosmiczne kwoty za nie życzą, a nawet jak ktoś ma to będzie mu przydatna przez 1-2 popołudnia, a potem już tylko (i aż) stała na półce i wyglądała. Oczywiście są osoby co mają, jedni kupują inni od kogoś dostają, do zaliczenia niezbędne nie są, spokojnie można popatrzeć napatrzeć sie na ćwiczeniach, a w ostateczności pójść z piwkiem do kogoś kto ma takie fanty . ale coraz mniej osób sobie zawraca głowę zdobywaniem takich pomocy, bo zwyczajnie nie ma to większego sensu.
Awatar użytkownika
MrBrightside
Posty: 266
Rejestracja: 23 lip 2013, o 18:52

Re: Czaszka

Post autor: MrBrightside »

Zwłaszcza, gdy po reformie plan studiów uległ kondensacji i świat na 1. roku przestał kręcić się wyłącznie wokół anatomii.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Czaszka

Post autor: Seeba »

Precyzyjność i coraz większa popularność druku 3D powinna zakończyć problem z czaszkami.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czaszka

Post autor: Mårran »

Jak ktos sie na cwiczeniach opierdala i sie do nich nie przygotowuje, to potem nie wie, jak co wyglada i chce czache. Spokojnie wystarczy nayczyc sie na zajeciach. Ja orlem z anaty nie bylam, a pozdawalam czaszke spokojnie.

Pani Buka
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Czaszka

Post autor: Smile_Forever »

Dokładnie, u nas na ćwiczeniach mieliśmy do dyspozycji mnóstwo czaszek i można sobie je było oglądać do woli . Pamiętam, że już miałam serdecznie dość tej czaszki, wydawało mi się, że poświęcamy jej zdecydowanie za dużo czasu w porównaniu do ilości materiału (mimo, że to był mój ulubiony dział anatomii ).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości