Pytanie - procesy regeneracyjne - proszę o odpowiedź!

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
kkabr
Posty: 6
Rejestracja: 14 sie 2014, o 19:33

Pytanie - procesy regeneracyjne - proszę o odpowiedź!

Post autor: kkabr »

Witam Interesuję się regeneracją u roślin i chciałabym zbadać wpływ egzogennej auksyny na procesy regeneracyjne. Moje pytanie brzmi: czy można badać procesy regeneracyjne w kulturze in vivo? Wszystkie prace badawcze na które miałam się okazję natknąć badają wytwarzanie tkanki przyrannej w warunkach in vitro. A czy można przeprowadzić badania na całej roślinie, odcinając kawałek pędu/liść i podając auksyny?

Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Pytanie - procesy regeneracyjne - proszę o odpowiedź!

Post autor: marcin93 »

Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem.
Czy chodzi o badanie organogenezy pośredniej (po wcześniejszym utworzeniu kalusa)- regeneracja rośliny w tym sensie?
Jeśli tak to nie wiem czy jest to możliwe. Organogenezę pośrednią obserwuje się w warunkach in vitro na specjalnych pożywkach w których są też hormony roślinne.
Hodowla kalusa jest o tyle kłopotliwa, że często dochodzi do zakażeń grzybami, bakteriami próbek roślin przez co kalus nie powstaje. Nawet gdy pojawia się fajny kalus organogeneza nie musi zajść.
Dlatego właśnie wszystko dzieje się in vitro- by zapobiec zakażeniom.
kkabr
Posty: 6
Rejestracja: 14 sie 2014, o 19:33

Re: Pytanie - procesy regeneracyjne - proszę o odpowiedź!

Post autor: kkabr »

Chciałam przeprowadzić badania na sadzonkach pomidora zwyczajnego, naciąć poprzecznie pęd, a w innej próbie odciąć jego część i sprawdzić zdolność rośliny do odtwarzania tkanek po podaniu egzogennej auksyny i bez auksyny (myślałam nad podaniem jej w miejscu zranienia przy pomocy kostki agarowej). Po czym można porównać wyniki – tempo regeneracji. Moje wątpliwości pojawiły się kiedy wszystkie prace badawcze, na które natknęłam się w internecie, badają regenerację in vitro, m.in. z fragmentu rośliny, ponadto jeśli badania są prowadzone na całej roślinie, to jest ona hodowana na pożywce, a nie w glebie, o której ja myślałam. Zatem czy mój pomysł jest możliwy po przeprowadzenia?
kkabr
Posty: 6
Rejestracja: 14 sie 2014, o 19:33

Re: Pytanie - procesy regeneracyjne - proszę o odpowiedź!

Post autor: kkabr »

Dodam że chodzi mi o przeprowadzenie badania na roślinie, a nie regenerację z eksplantatów.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytanie - procesy regeneracyjne - proszę o odpowiedź!

Post autor: AnnaWP »

O ile na całej roślinie, to jest to w miarę możliwe. Problemy zaczynają się właśnie przy pożywkach do in vitro, grzybieją. Myślę, że można też uprawiać rośliny na zwykłej ziemi.
Auksynę można aplikować również miejscowo, np. w paście lanolinowej.
kkabr
Posty: 6
Rejestracja: 14 sie 2014, o 19:33

Re: Pytanie - procesy regeneracyjne - proszę o odpowiedź!

Post autor: kkabr »

[at]_UO ooo dziekuje, o to mi chodziło wlaśnie myślę nad pastą lanolinową, nie wiesz moze czy da się gdzieś ją kupić? Myślałam nad zrobieniem jej samemu, bo znalazłam informacje że to nie jest trudne

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość