Zła decyzja?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
sandoz
Posty: 225
Rejestracja: 12 lip 2013, o 14:19

Re: Zła decyzja?

Post autor: sandoz »

07-08.11.2014 będą we Wrocławiu trochę mniejsze targi ,popatrzec proszę sobie na galerię zdjęc,sa wykłady ale i zakupowe szaleństwo Sa stoiska gdzie mozna spróbowac jak działa sprzęt nie od razu mikroskop oczywiscie ,mozna swoje zdolnosci manualne pocwiczyc próbujac jakies kompozyty albo pokazowe dłubanie w bloczkach jako leczenie kanałowe.Jesli nie załapiesz to za rok startuj na lekarski a ten rok potraktowac mozesz jako zerówka. tak w ogole to mama -sandoz pisze
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Zła decyzja?

Post autor: ryniofit8000 »

anka95, moja siostra studiuje stomę i ma znajomych co zarabiają sporą kasę jako dentyści zaraz po studiach. Przykładem może być taka jedna dziewczyna co wróciła do Kielc i pracuje tutaj w 3 różnych miejscach. Nie ma co prawda własnego gabinetu ale wyciąga ponad 10 tys. zł miesięcznie (pracuje dużo, to fakt, ale taka kasa zaraz po studiach nie zdarza się za często po innych kierunkach, a na pewno nie po lekarskim). W ten sposób chce uzbierać kasę na własną działalność w przyszłości. Myślę, że nie masz co się martwić.
Moja siostra chciała iść na lek ale się nie dostała. Poszła na stomę i teraz twierdzi, że dobrze się stało, że nie jest na leku.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2014, o 22:05 przez ryniofit8000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Zła decyzja?

Post autor: terrible_justyna »

Znam osobiście dziewczynę, która po roku stomy przeniosła się na lek. Znam też inną, która po roku leku przeszła na stomę. Obie w pierwszej rekrutacji dostałyby się i tu i tu. Po roku studiowania nie spodobało się to zmieniły preferencje zawodowe
Każdy ma wątpliwości, młodość jest od tego, żeby popełniać błędy
Idź na stomę, zobacz co i jak. Jeśli się nie spodoba to za rok idź na lek. Może przepiszą Ci część przedmiotów i będziesz miała więcej czasu dla siebie (bo na 2 rok raczej nie wskoczysz). Rok straty to małe piwo w porównaniu do całego życia, w którym mogłabyś sobie wyrzucać zły wybór kierunku.
Myślę, że za bardzo spinasz nad tymi kwestiami finansowymi. Zarówno z lekarskiego jak i ze stomatologii można dobrze żyć, niekoniecznie otwierając swoje gabinety.
sandoz
Posty: 225
Rejestracja: 12 lip 2013, o 14:19

Re: Zła decyzja?

Post autor: sandoz »

[at]_justyna za moich czasów tez tak robili .Masz w 100% rację.
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Zła decyzja?

Post autor: mossa »

Akurat we Wrocławiu do tej pory nie było większego problemu z przenoszeniem się ze stomy na lek po pierwszym roku, wskakując od razu na drugi i odrabiając jakieś tam różnice programowe. Tak więc autorko - nie rezygnuj, idź na tą stomę, zyskasz dodatkowy rok na przemyślenia i jeśli uznasz że stoma była złą decyzją to próbuj przenieść się na lek.

Ktoś pisał, żeby zobaczyła na praktykach po 1 roku czy podoba jej się praca po stomie - niestety po 1 roku stoma tak samo jak lek ma praktyki pielęgniarskie, niewiele to ma wspólnego z przyszłą pracą, więc jeśli chce zobaczyć jak to wygląda od kuchni to pozostaje się wkręcać gdzieś na własną rękę, co na pierwszym roku może być dość problematyczne.
lek. mossa
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Zła decyzja?

Post autor: Smile_Forever »

Na pierwszym roku rzeczywiście nie ma się jakiejś wielkiej styczności z czystą stomatologią, najczęściej kilka przedmiotów wprowadzających które de facto niewiele mówią o samej specyfice zawodu . Ale mi osobiście to wystarczyło, żeby się przekonać co do słuszności swojej decyzji odnośnie kierunku studiów. Zawsze chciałam iść na stomatologię, bo nie wyobrażałam sobie siebie w innym zawodzie. I mimo, że większość znajomych naciskała mnie na lekarski, nie zmieniłam zdania przy rekrutacji i nie żałuję. Lekarski też jest oczywiście świetny, ale każdy musi odnaleźć swoje miejsce na świecie. Co do perspektywy pracy - jeśli jest się dobrym w danym zawodzie i robi się to, co się lubi i umie, zawsze są duże szanse na osiągnięcie sukcesu i satysfakcji w życiu .
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Zła decyzja?

Post autor: Agher »

A ja polecam po prostu przemyśleć co się chce robić w życiu, jaką mieć pracę. Stomatologia a lekarski to dwa zupełnie inne kierunki, po których z małym wyjątkiem, ma się zupełnie różną pracę. Każdy kierunek ma swoje plusy i minusy, ale moim zdaniem nadrzędna powinna być decyzja o tym co się chce zrobić ze swoim życiem i jako kto chce się pracować, a nie decyzję w stylu wybiorę lek, bo sprzęt do gabinetu drogi", często dyktowane niewiedzą czy stereotypami.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Zła decyzja?

Post autor: Stalowy »

Takie wątpliwości nawiedzają chyba większość studentów idących na stomę czy lek - czy aby na pewno dobrze wybrałem?

Nieważne co kto w tym temacie powie, ważne żeby to była Twoja, dojrzała decyzja. Cokolwiek postanowisz, będziesz musiała z nią żyć i czerpać z niej to co najlepsze

Są ludzie po studiach, których stać finansowo na otwarcie gabinetu. Ale nie wydaje mi się, by było ich stać psychicznie na to - to wzięcie na swoje barki ogromnej odpowiedzialności, konieczność dopilnowania bardzo wielu kwestii nie tylko stomatologicznych ale i organizacyjnych. Ponadto im większe miasto, tym trudniej się odnaleźć ze swoim gabinetem - obecnie gdy konkurencja na rynku jest tak duża bardzo łatwo się przeliczyć. Otwierasz gabinet, a pacjentów brak.

To ile będziesz zarabiać po studiach zależeć będzie przede wszystkim od Ciebie. Ostatnio na poldencie czytałem artykuł, że liczba czynnych dentystów z roku na rok maleje (mimo zwiększania liczby miejsc na stomę). Praca na pewno będzie, a czy będziesz chciała pracować po 8, 10 godzin, czy będziesz chciała mieć wolne soboty itd itp. zależeć będzie już tylko od Ciebie.

Jak dla mnie, studia dają bardzo dużo radości, pozwalają się spełnić jeszcze w ich czasie, bo już od 3 (a teraz od 2) masz poczucie, że robisz coś pożytecznego i faktycznie masz pełen udział w leczeniu ludzi. Na leku o ile się orientuję, jest z tym problem nawet na 5 czy 6 roku.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości