korzenie powietrzne

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

korzenie powietrzne

Post autor: Marcella »

Witam mam problem otoz korzenie powietrzne w campbellu opisane sa jako korzenie ktore wspieraja gorna ciezka czesc rosliny np. u kulurydzy, natomiast na wikipedii funkcja korzeni powietrznych jest pobieranie h2o z powietrza i posiadaja ja epifity ktora definicja jest prawidlowa a moze obie


AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: korzenie powietrzne

Post autor: AnnaWP »

wikipedia. U kukurydzy są korzenie podporowe.
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: korzenie powietrzne

Post autor: Marcella »

To korzenie podporowe podpieraja gorna czesc rosliny ? To jest ich funkcja ?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: korzenie powietrzne

Post autor: AnnaWP »

pomagają w stabilizacji roślin w niepewnym gruncie - kukurydza to bardzo wysoka trawa, ale te same korzenie zdarzają się i na np. grząskim gruncie.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: korzenie powietrzne

Post autor: Adax82 »

Marcella,
mój poprzedni post jakoś nie przeszedł więc go powtarzam:
Jestem dyletantem w kwestii botaniki ale posiadam kolekcję storczyków, które w większości są epifitami. Producenci storczyków sugerują trzymanie ich w przezroczystych doniczkach gdyż: korzenie pobierają wodę oraz korzenie te uczestniczą w fotosyntezie. Mogę tylko potwierdzić, że storczyki trzymane w takich warunkach rosną znacznie lepiej niż trzymane w doniczkach nieprzezroczystych. Storczyki epifityczne nie wytwarzają korzeni do podpierania się ( no może za wyjątkiem naziemnego Phaleonopsis, oraz Paphiopedilum, które mają korzenie głęboko ukryte w podłożu i raczej nie mających funkcji fotosyntezy, oraz oba nie są klasycznymi epifitami ). Bo np. storczyki z rodzaju Vanda, Gongora, Cattleya czy Stanhopea wytwarzają korzenie powietrzne nie mające funkcji podpory, a mające funkcję pobierania wilgoci oraz składników pokarmowych w niej zawartych. Storczyki te wiszą na gałęziach, a ich korzenie zwieszają się nawet do 3 m w dół. No ale niechaj specjaliści od botaniki wypowiedzą się w tej kwestii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 5 gości