Mszaki i paprotniaki

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
MaDzIuLa94
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2007, o 15:29

Mszaki i paprotniaki

Post autor: MaDzIuLa94 »

Potrzebuję kilku niezbędnych informacji na temat przemiany pokoleń u mszaków i paprotniaków.Ale muszę też tą przemianę pokoleń przedstawić w postaci schematycznego rysunku POMOCY
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: BioDan »

U mszaków dominuje gametofit czyli pokolenie rozmnażające się przez gamety w tym przypadku wieloletnie. Mech płonnik jest rośliną dwupienną na osobniku męskim rozwija się plemnia z plemnikami, a na żeńskim rodnia. Gdy plemniki dojrzeją w obecności wody przenoszone są do rodni gdzie komórka jajowa zostaje zapłodniona i z niej wyrasta zarodnia w kształcie puszki,- jest to sporofit pokolenie rozmnażające się przez zarodniki gdy dojrzeje wysypują sie z niej zarodniki, powiane przez wiatr osadzają się w glebie i powstaje z nich splątek, a następnie dorosły osobnik.

[ Dodano: Sob Gru 08, 2007 10:12 ]
U paprotników (skrzypy, widłaki, paprocie) dominuje sporofit z tyłu na końcu listka w kupkach zgromadzone są zarodniki, gdy dojrzeją wysypują się i osadzają w glebie z nich rozwija się przedrośle-gametofit z plemnią i rodnią tam dochodzi do zapłodnienia i powstaje osobnik dojrzały

[ Dodano: Sob Gru 08, 2007 10:30 ]
A i jeszcze jedno widłaki są zagrożone i pod ochroną, ponieważ ich cykl rozwojowy trwa aż 27 l i w tym odstępie czasu nasionko może być zgniecione, zjedzone etc. i dlatego też, ponieważ przedrośle żyje w symbiozie z pewnym gatunkiem grzyba

[ Dodano: Sob Gru 08, 2007 10:34 ]
Jeszcze chcę umieścić zdjęcia ale się nie chcą wkleić

[ Dodano: Sob Gru 08, 2007 13:49 ]
Mam ten schemat naPaintcie ale nie mogę go wkleić

[ Dodano: Sob Gru 08, 2007 14:18 ]
I ostatni schematPrzemiana pokoleń paprotników na przykładzie paproci u skrzypów i widłaków zachodzi ona w ten sam sposób. Myślę, że pomogłem. POWODZENIA
1.jpg
[ Dodano: Nie Gru 16, 2007 14:40 ]
I po co ja to pisałem . ehhh
Justine
Posty: 4
Rejestracja: 3 sty 2008, o 20:26

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: Justine »

Witam mam problem z tymi pokoleniami,nie zabardzo je rozumiem,i mam o to takie zadanie :połączyc w pary określenia z pojęciami:(czyli leterkę z liczbą)
1.gametofit męski 2.zarodnik 3.sporofit 4.splątek 5.gametofit zeński 6.lęgnia 7.plemnia 8.plemniki 9.zarodnia

A.pokolenie płciowe z plemniami B. pokolenie płciowe z rodniami C.kiełkuje z zarodnika D.powstają w niej komórki jajowe(gamety żeńskie) E. powstają w niej gamety męskie,plemniki. F.powstają w zarodni G.puszka z zarodnikami H pokolenie bezpłciowe
I. gamety męskie

nie rozumiem tego,proszę was o pomoc i wytłumaczenie czemu to z tym i w ogóle,uratujecie mi życie przed maturą P
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: Padre Morf »

1A
2F
3H
4C
5B
6D
7E
8I
9G
Justine
Posty: 4
Rejestracja: 3 sty 2008, o 20:26

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: Justine »

Morfeusz pisze:1A
2F
3H
4C
5B
6D
7E
8I
9G
Dzięki za pomoc
Czarna998
Posty: 2
Rejestracja: 6 sty 2008, o 17:57

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: Czarna998 »

A ja mam troszkę inną prośbę. Za jakiś czas mam sprawdzian z biologi. Jednym z zagadnień będzie na pewno porównanie mszaków i paprotników. Jak na razie mam pokolenie dominujące, postać gametofitu, kształt gametofitu, pienność gametofitu, ploidalność gametofitu i sporofitu i budowę łodygi. Co jeszcze można porównać? Z góry dziękuję za pomoc.
MaDzIuLa94
Posty: 3
Rejestracja: 5 gru 2007, o 15:29

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: MaDzIuLa94 »

WiElKiE dZiĘki
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: Aniaww »

Czarna - dodaj samą budowę tkanek przewodzących i liści - są różne
agata
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2008, o 12:08

Re: Mszaki i paprotniaki

Post autor: agata »

Czarna998 pisze:A ja mam troszkę inną prośbę. Za jakiś czas mam sprawdzian z biologi. Jednym z zagadnień będzie na pewno porównanie mszaków i paprotników
Dobra tabelka porównawcza jest w Vademecum maturzysty BILOGIA, E. Pyłki-Gutkowskiej:
"Zróżnicowanie budowy mszaków i paprotników"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości