Fotosyntezy...

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Fotosyntezy...

Post autor: Reptilia »

Mam mały mętlik dotyczący fotosyntez.
*Rośliny typu C4 i CAM różnią się zachoddzeniem przemian w czasie.
Co do roślin CAM wszystko rozumiem, w dzień jabłczan magazynowany w wakuoli, a cykl Calvina zachodzi w nocy. A u roślin typu C4? Są to rośliny klimatów upalnych ale mimo to w dzień nie mają zamkniętych aparatów szparkowych? Wiem o specjalnym układzie wieńcowym ale nigdzie nie pisze o jakiej porze dnia CO2 jest asymilowany
A co do roślin typu C3, spotkałam się ze zdaniem że Cykl Calvina zachodzi w dzień, ale przecież to faza ciemna?

Mam nadzieje że ktoś zrozumie moją paplaninę
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fotosyntezy...

Post autor: AnnaWP »

faza ciemna nazywa się ciemną, ponieważ nie wymaga światła, ale nie musi zachodzić w ciemności.
W C3 zachodzi w dzień.
W CAM w nocy zachodzi jedynie asymilacja, a reszta fazy ciemnej - cykl Calvina - zachodzi też w dzień, kiedy pojawiają się produkty fazy jasnej.
W C4 zachodzi wszystko w dzień. Rozdział jest wyłącznie przestrzenny.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Fotosyntezy...

Post autor: Astacus »

Reptilia pisze: A u roślin typu C4? Są to rośliny klimatów upalnych ale mimo to w dzień nie mają zamkniętych aparatów szparkowych? Wiem o specjalnym układzie wieńcowym ale nigdzie nie pisze o jakiej porze dnia CO2 jest asymilowany
Są to bardzo często rośliny tropikalne, żyją tam gdzie co prawda jest gorąco ale wilgotność powietrza jest duża. Aparaty szparkowe nie muszą być więc całkowicie zamknięte w dzień a jedynie trochę przymknięte. Inaczej z roślinami CAM, pustynie w dzień to gorące i suche miejsca dlatego aparaty szparkowe muszą być wtedy całkowicie zamknięte. Asymilacja CO2 może więc zachodzić tylko w nocy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Fotosyntezy...

Post autor: AnnaWP »

Jest trochę inaczej.
C4 są przystosowane do środowiska rzeczywiście gorącego, ale suchego. W klimacie lasu deszczowego nie zdominują środowiska.
To w dużej mierze trawy, rośliny sawanny itd. - nie znam drzew z fotosyntezą C4, ale jeżeli ktoś zna wyjątek, to chętnie się dowiem - przyda nam się do rozwijania hipotezy tigmoosmotycznej wzrostu promieniowego, która dotyczy roślin C3.

Fotosynteza C4 w gorącym i suchym klimacie umożliwia przebieg fotosyntezy przy dużym wysyceniu tlenem tkanek. A duże wysycenie tlenem wynika właśnie z przymknięcia aparatów szparkowych. A z kolei aparaty muszą się przymknąć, bo gorąco i sucho, a więc transpiracja szaleje.

Rośliny CAM to istotnie adaptacja do klimatu gorącego i suchego, bo w końcu sukulenty (Crassulaceaean Acid Metabolism) ale ten typ fotosyntezy występuje u licznych innych roślin - jak np. storczyki epifityczne, a więc skazane na niewielkie ilości wody z opadów.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Fotosyntezy...

Post autor: Reptilia »

Ostatnio spotkałam sie z zadaniem: W jakis sposob możemy wykorzystać wiedzę o fotosyntezie w uprawie i przechowywania roslin?

Myślałam ze odpowiedzią mogła by byc uprawa w szklarniach w warunkach stresowych fotosynteza ( niskie temperatury, brak słońca )ale nie wiem zbytnio tak jak to rozwinąć.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości