problematyczne pytania

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

problematyczne pytania

Post autor: muffina »

Wlasnie przerabiam Pazdre i wciąż mam wątpliwości co odpowiedzi są za mało wyjaśnione jak dla mnie. Że cały czas coś dziwnego pojawia się w odp. Stale będę zadawać nowe pytania Na chwilę obecną .

Wytlumaczcie mi proszę funkcje szlaków metabolicznych itp. Przykładowe pytania : 1) Uzasadnij celowośc łączenia przemian metabolicznych w szlaki metaboliczne . Odp. Dzięki tworzeniu szlaków metabolicznych mogą zachodzić reakcje w których zmiana energii swobodnej jest dodatnia. 2) W komórce dzlaki metaboliczne funkcjonują tylko w jednym kierunku . Musimy pamiętać że większość procesów zachodzących w komórce może przebiegać w obu kierunkach. Oba zdania są prawdziwe i nie pozostają w sprzeczności. Wytlumacz brak sprzeczności i uzasadnij poprawność zdań. Odp.W każdym szlaku metabolicznym występują przemiany nieodwracalne przesuwają ine równowagę przemian całego szlaku w określoną stronę. Dodatkowo istnieje możliwość ukierunkowania aktywności tych enzymów przez czynniki regeneracyjne.

Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

Re: problematyczne pytania

Post autor: muffina »

Wyjaśnij jakie znaczenie dla metabolizmu komórki ma istnienie szlaków metabolicznych . Odp. szlaki metaboliczne wprowadzają ład wśród różnoridnych przemian komórkowych . W szlaku metabolicznym reakcje ułożone są tak że produkt jednej reakcji jest może być substratem reakcji następnej wskutek czego układ nie osiąga stanu równowagi. Tu akurat odp najbardziej klarowna ale dodalam aby sprzeciwstawic z tamtymi funkcjami tworzenia szlaków Bardzo proszę mógłby mi ktoś to wszystko wytłumaczyć znaczy wiem ze igraniczeniem enzymów jest to że mogą katalizowac tylko reakcje egzoergiczne z góry samorzutne i to jest ograniczeniem przez które te szlaki maja sprawić by reakcje były wlasnievo ujemnej entalpi (egzoergiczne) ale to taka książkowa wiedza , nie bardzo rozumiem w jaki sposób i dlaczego istnueje takie ograniczrnie . Nie rozumiem tez w jakissposób: cyt. Przemiana endoergiczna(ma dodatnia wartosc G) może zajsc wiwczas gdy zostanie sprzezona z przemiana o dużej ujemnej wartości G I wytlumaczcie mi też Proszę w jaki sposób mogą zachodzić reakcje przeciwstaene w organizmie . Np. To ze z acetylo-CoA nie da się odtworzyć glukozy ale z pirogronianu tak itp. Z góry dziękuję jeśli ktoś się zainteresuje wątkiem

Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

Re: problematyczne pytania

Post autor: muffina »

? :c

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość