rozpoznawanie kationów

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
Gutek928
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2009, o 16:47

rozpoznawanie kationów

Post autor: Gutek928 »

Otóż mam pewien problem z niektórymi zadaniami.

Mianowicie potrzebuje pomocy odnośnie rozpoznawania kationów. Mój kochany pan profesor zadał nam pytanie odnośnie dlaczego do rozpoznawania kationów z 4 grupy używamy buforu amonowego.Drugie pytanie to dlaczego ołów należy do 1 i 2 grupy kationów. Jeżeli ktoś zna odpowiedź to byłbym bardzo wdzięczny gdyby mi odpisał.


[mod]zapoznaj się z regulaminem zakładania nowych tematów[/mod]
Ostatnio zmieniony 24 cze 2009, o 06:15 przez Gutek928, łącznie zmieniany 1 raz.
Tompol

Re: Pomoc potrzebna od zaraz

Post autor: Tompol »

Gutek928 pisze:Otóż mam pewien problem z niektórymi zadaniami.

Mianowicie potrzebuje pomocy odnośnie rozpoznawania kationów. Mój kochany pan profesor zadał nam pytanie odnośnie dlaczego do rozpoznawania kationów z 4 grupy używamy buforu amonowego.Drugie pytanie to dlaczego ołów należy do 1 i 2 grupy kationów. Jeżeli ktoś zna odpowiedź to byłbym bardzo wdzięczny gdyby mi odpisał.
bufor amonowy obniża stężenie OH - i wtedy przy 4 grupie nie wytrąca się Mg(OH)2 (5 grupy)i nie rozpuszczają się amfoteryczne wodorotlenki glinu i chromu . Ołów tworzy osady zarówno z odczynnikiem grupowym kationów 1 grupy HCl jak i drugiej grupy H2SO4 , tak więc może być zaliczany do jednej jak i do drugiej grupy
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: mediatan »

Tomiks pisze:Ołów tworzy osady zarówno z odczynnikiem grupowym kationów 1 grupy HCl jak i drugiej grupy H2SO4 , tak więc może być zaliczany do jednej jak i do drugiej grupy
W drugiej gupie wytracamy siarczki a nie siarczany i wszytkie kationy 1gr wytrącają nierozpuszczalne chlorki a tym bardziej siarczki. Z ołowiem to chodzi o to że jego chlorek jest na tyle dobrze rozpuszczalny że nawet po wytrąceniu zostaje jeszcze pewne jego stężenie i przy wytrącaniu 2 grupy musimy brać to pod uwagę.
Tompol

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: Tompol »

mediatan pisze:
Tomiks pisze:Ołów tworzy osady zarówno z odczynnikiem grupowym kationów 1 grupy HCl jak i drugiej grupy H2SO4 , tak więc może być zaliczany do jednej jak i do drugiej grupy
W drugiej gupie wytracamy siarczki a nie siarczany i wszytkie kationy 1gr wytrącają nierozpuszczalne chlorki a tym bardziej siarczki. Z ołowiem to chodzi o to że jego chlorek jest na tyle dobrze rozpuszczalny że nawet po wytrąceniu zostaje jeszcze pewne jego stężenie i przy wytrącaniu 2 grupy musimy brać to pod uwagę.
siarczki wytrącamy w 3 i 4 grupie. no chyba ,że uczą nas jakiegoś innego rozdziału
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: mediatan »

to co wytrącamy wg Ciebie w 2 grupie? bo my strącaliśmy siarczki przy użyciu AKT w środowisku HCl
Tompol

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: Tompol »

nie według mnie tylko w.g szmala pierwsza grupa to jony Ag+ , Hg2 2+ , Pb2+
druga to Ba2+ Ca2+ Sr2+
trzecia A to Hg 2+ , Cu 2+ Cd2+ Bi 3+
trzecia B to Sn 2+ Sn 4+ As 3+ As5+ Sb3+ Sb 5+
czwarta toAl3+ Cr3+ Mn2+ Ni2+ Co2+ Zn2+ Fe2+ Fe3+
piata to Mg2+ K+ Na+ NH4 +
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: mediatan »

I wszystko jasne, po prostu Lipiec i Szmal zmienili kolejność grup, ot i cała filozofia. Nas dręczyli Kocjanem i jego grupami.
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: tusiulka »

Ja mam do Was pytanie, a nawet 2.
Dlaczego kationy V gr nie mają odczynnika grupowego. Wyczytałam w Szmalu, że dlatego, że większość soli sodowych, potasowych i amonowych jest rozpuszczalna dlatego nie ma odczynnika, ale jakieś to dla mnie niezrozumiałe i na pewno za mało jak na kolokwium, czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi więcej na ten temat?
No i drugie pytanko to o ten nieszczesny bufor amonowy który dodaje się do AKT (odczynnika IVgr). Mam się dowiedzieć dlaczego dodaje się właśnie amoniak i chlorek amonu do AKT. O to, że chodzi o bufor skapnęłam się sama. Ale jaki to ma wpływ na wytracanie osadów skoro one wytrącają się w śr. zasadowym.
Byłabym wdzieczna za odpowiedź
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: Batha »

amoniak i chlorek amonu tworzą bufor amonowy. Zapewnia on właściwe pH, tak aby nie strącił się Mg(OH)2, i żeby strąciły się całkowicie siarczki IVgr.
Dodatkowo, zapobiega też tworzeniu się wodorosiarczków, przy których nastąpiłoby niecałkowite strącenie.

o Vgr mogę powiedzieć jeszcze tyle, że to są takie resztki, które nigdzie indziej nie pasują.
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: tusiulka »

Dziękuję Ci Batha,
misiaczek130595
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2014, o 19:18

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: misiaczek130595 »

mam pytanko : jak oddzielić od siebie dwa katony 1 grupy , za pomocą jednego odczynnika , w tej samej probówce aby jeden osad danego kationu się roztworzył a a drugi osad drugiego kationu pozostał
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: rozpoznawanie kationów

Post autor: DMchemik »

Można by użyć mocno rozcieńczonej wody amoniaklanej, najłatwiej w amoniaku AgCl się rozpuszcza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość