Nazewnictwo

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Nazewnictwo

Post autor: DMchemik »

tak jak usunięciu jednego wodoru powstaje alkil z odpowiedniego alkanu (propyl z propanu itd), tak alkiliden powstaje przez usunięcie 2 wodorów przy tym samym atomie węgla. Stąd propyliden. Gdyby usunąć po jednym atomie węgla z sąsiednich atomów węgla, byłby propylen (tak jak jest w tlenku propylenu choćby).
husarz
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 11:54

Re: Nazewnictwo

Post autor: husarz »

Dziękuję, już rozumiem.
italiano
Posty: 23
Rejestracja: 3 paź 2013, o 18:36

Re: Nazewnictwo

Post autor: italiano »

husarz pisze:Mam problem z nazwaniem poniższej iminy. Prosiłbym o pomoc.:
Czy nazwa: N,N - benzyloetylo imina była by niepoprawna ?
N - benzylo było by w przypadku gdyby podstawnik benzylowy był przyłączony bezpośrednio do atomu azotu. Ogólnie nazewnictwo imin powstaje w ten sposób R - imina gdzie R to odpowiednia nazwa łańcucha węglowodorowego. Tak więc powyższy wzór który podałeś ma nazwę 1-benzyloetyloimina.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Nazewnictwo

Post autor: DMchemik »

jeśli już się tak trzymamy nowego nazewnictwa wg IUPAC, to:

1-fenylopropan-2-imina.

Nie stosuje się się końcówki il/yl gdy grupa węglowodorowa podstawiła więcej niż jeden wodór.

może też być alfa-metylofenyloetanimina
husarz
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 11:54

Re: Nazewnictwo

Post autor: husarz »

Witam ponownie, jeszcze raz chciałbym podziękować za pomoc w nazwaniu poprzedniego związku. Teraz mam inny problem również związany z nazewnictwem i bardzo bym prosił ponownie o pomoc grono doświadczonych chemików. Mianowicie natknąłem się na takie nazwy w dwóch artykułach naukowych:
1. benzyl methyl ketone phenylisopropylimine
2. benzyl methyl ketone benzylimine

wg. IUPAC nazewnictwo ketonów w języku angielskim kończy słowo ketone. W tak zbudowanej nazwie nie ma informacji w jakiej pozycji znajduje się grupa metylowa w benzylu (tak myślę). Ma ktoś pomysł jak te związki nazwać w języku polskim, czy też jest to błąd w piśmie i są to odzielne związki. Tzn w pierwszym przypadku beznylometylo keton, oraz fenyloisopropyloimina ?

źródło:
Stojanovska N., Fu S., Tahttouh M., Kelly T., Beavis A., Kirkbride K. P., A review of impurity profiling and synthetic route of manufacture of methylamphetamine, 3,4-methylenedioxymethylamphetamine, amphetamine, dimethylamphetamine and
p-methoxyamphetamine., Forsensic Scienece International., 224., 2013., 8-26

oraz

Impurities in illicit amphetamine. 7. Identification of benzyl methyl ketone phenylisopropylimine and benzyl methyl ketone benzylimine in amphetamine
A.B.E. Theeuwen, A.M.A. Verweij
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Nazewnictwo

Post autor: DMchemik »

Nie jest to błąd. Po polsku można to nazwać iminą (.)ketonu. Tak samo oksymy się nazywa, np. oksym acetonu, oksym metyloetyloketonu itp.
husarz
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 11:54

Re: Nazewnictwo

Post autor: husarz »

Czyli mam rozumieć, że są to po prostu odpowiednio:
1. fenyloisopropyloimina benzylometyloketonu
2. benzyloimina beznylometyloketonu ?

Nie bardzo wiem jak wtedy wyglądałby wzór strukturalny. Czy tak jest prawidłowo dla pierwszego związku ? (załącznik)
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
husarz
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 11:54

Re: Nazewnictwo

Post autor: husarz »

Czy też może tak ?
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
husarz
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 11:54

Re: Nazewnictwo

Post autor: husarz »

odświerzam
peesxx
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2013, o 09:32

Re: Nazewnictwo

Post autor: peesxx »

Proszę o pomoc w nazwaniu tego związku.
Czy będzie to 4-(1-metyloetylo)-2,3-dimetyloheptan?
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Nazewnictwo

Post autor: mmmichal »

Ja bym tak nie kombinował i nazwał to po prostu 2,3,5-trimetylo-4-propyloheptan
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Nazewnictwo

Post autor: DMchemik »

Bo tutaj nie ma co bardziej kombinować, wybrać najdłuższy łańcuch (są 2 możliwości tutaj) ale taki, przy którym leży więcej jak najprostszych podstawników. A propyl to chyba prostszy podstawnik niż 1-metylopropylo (a nie 1-metyloetylo jak kolega peesxx napisał w ostatnim poście).

A jeśli już wybierzemy łańcuch w wersji z mniej prostymi podstawnikami, to można grupę 1-meylopropylo nazwać sec-butylową i byłby to jakiś kompromis.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości