[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Pasuje jeszcze doprecyzowac do czego potrzebujesz ten mikroskop. A raczej od tego wyjsc (

Za 300-400 mozna juz upolowac Studara z wbudowanym zrodlem swiatla. Lusterko nie musi byc przeszkoda, ale to zalezy do czego bedzie uzywany.
Medve
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:19

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Medve »

Na razie do użytku domowego, chciałabym poszpiegować parę pierwotniaków, owadów czy nawet podejrzeć wodę ze zbiornika
Planuje rozpocząć studia biologiczne i do tego prawdopodobnie mi się przyda w niedalekiej przyszłości. W związku z tym szukam mikroskopu, który mi trochę posłuży i którego nie będę musiała zaraz wymieniać na nowszy model.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Czyli PZO Studar z elektrycznym zrodlem swiatla, moze tez byc PZO MB30. Zdecydowanie nasadka dwuoczna, nie kupuj mono.

Np taki: allegro 4703389619 tylko ze troche drogi, choc z drugiej strony nowy.
ajk74
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2014, o 12:56

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: ajk74 »

Dzień dobry,
proszę o ocenę tych 2 aukcji. za jaka cenę max warto kupić te mikroskopy?
allegro 4710848661, 4719939106, 4712310683

Jestem zielona", mikroskop dla dzieci, na dłużej.
pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

To nie sa mikroskopy dla dzieci. Chyba ze starszych, 12 lat i wiecej.

Dopytaj czy posiadaja zasilacze bo na zdjeciach widac, ze nie bardzo, a opisy sa skromne.

- pierwszy nie posiada jednego obiektywu - wplynie to na nizsza cene
- drugi wyglada najlepiej, ale obiektyw 40 wyglada na zaklinowany
- ostatni nie ma: kondensora, jednego obiektywu i okularow - nie warto jesli nie chcesz bawic sie w kompletowanie


Obiektyw 100x dla dzieci jest w zasadzie bezuzyteczny, trzeba miec wprawe zeby go wlasciwie uzywac no i jest to uciazliwe (immersja).

powinny zmiescic sie w przedzialach 250-400 zl.

Optymalny sklad obiektywow to 5, 10, 20 i 40x. i nawet jest: allegro 4722628900
kiziordzn
Posty: 1
Rejestracja: 9 lis 2014, o 19:12

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kiziordzn »

Witam wszystkich.
Potrzebuję mikroskopu do nietypowych zastosowań. Chodzi mianowicie o rozpoznawanie płci u moich podopiecznych jakimi są ptaszniki. Sprawa jest oczywiście prosta i udaje mi się to z zastosowaniem plastikowego chinola przy powiększeniu 100x (rzekomo) jak na zdjęciu niżej

Wystarczy wcześniej odpowiednio przygotować wylinkę, ustawić światło i woila !
Z ostatnich obserwacji wyszło coś takiego:
1.jpg
2.jpg
Wyraźnie widać spermatekę u obu pająków, dwie samice. Tak więc sukces. Nawet z takim mikroskopem.

Problem pojawia się przy zbyt małych ptasznikach, ich wylinki są często poskręcane, miękkie i bardzo łatwo je rozerwać.
Czasami po prostu nie można czekać 3,2 lat na wielką wylinkę gdzie spermateka (lub jej brak) będzie widoczna gołym okiem.

Szukam więc czegoś w miarę taniego co pozwoli mi na zobaczenie więcej. Nie mam siły ustawiać światła, ostrości i ruszać preparatem po całym stoliku aby trafić na to czego szukam. Mój wzrok po takiej zabawie jest jak dostanie błyskowym po oczach.

Prócz tego fajnie by było bliżej poznać zwierzaki, które są moim wielkim hobby i pasją. Tak więc obserwacje poszczególnych części ciała oraz szukanie spermatek

Teraz może cena. Do wydania około 300zł. Oczywiście najlepiej jak najmniej. Nie chodzi mi tutaj o super jakość jaką można zobaczyć na zdjęciach z mikroskopów elektronowych, ważne aby było widać co trzeba.

Wyżej dałem 2 zdjęcia więc można zobaczyć co dokładnie mnie interesuje, co mam zamiar oglądać. Potrzebuję tylko lepszego powiększenia, ostrości i przede wszystkim wygody - aktualnie określenie płci danego osobnika to ponad godzina marnowania czasu na zabawę z tym plastikiem

Da się znaleźć dla mnie coś ciekawego ? Nie musi to być nie wiadomo jaki sprzęt, może być nawet coś co określacie zabawką". Ważne aby jakoś działało. Chętnie poznam jakieś modele warte uwagi. Jeśli to nie problem to fajnie by było zobaczyć zdjęcia z obserwacji, tak abym mniej więcej wiedział czego oczekiwać.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Wojtek37 »

Proponuje mikroskop stereoskopowy , niektórzy pszczelarze używają do sztucznego zapłodnienia pszczół
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Albo stereoskopowy albo szkolny PZO, tylko ze szkolny nie bedize mial wbudowanego zrodla swiatla.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Witam
To mój pierwszy post wobec tego się przedstawię. Mam na imię Piotr.
Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem kupna mikroskopu.

Co już wiem? Przejrzałem Wasze forum i sporo poczytałem. Jak to zwykle bywa, z każdym nowym wątkiem widzę jak szerokie pole jeszcze przede mną i ile można jeszcze się dowiedzieć. Czytam, bo jak to mówią groszem nie śmierdzę i nie chcę przepłacać. Po lekturze forum utwierdziłem się w kierunku używanego mikroskopu PZO.

Dla kogo mikroskop: ja, moje dzieci wchodzące w wiek szkolny, żona czasem chętnie zerknie jak coś się fajnego uda zobaczyć.

Po analizie zdobytych informacji celuję w PZO MB30. Jeśli się kiedyś okaże, że któreś z dzieci pójdzie w kierunku przyrodniczym lub hobby się poważnej rozwinie, to pomyślę o Biolarze. Dlaczego MB30? Binokular, stolik krzyżowy, elektryczne podświetlenie, 4 obiektywy w misce rewolwerowej, ruchomy kondensor (góra/dół) względem płaszczyzny stolika. Możliwość rozbudowy o inne techniki obserwacji. Wydaje mi się, że te parametry to aż nad to dla amatorów. Z drugiej strony wydaje mi się, że nieco lepszy sprzęt niż proste szkolne mikroskopy bardziej zachęci dzieciaki - a przynajmniej nie zniechęci.

Jako, że mój ostatni kontakt z mikroskopami urwał się w szkole to proszę Was o pomoc w zakupie. Od jakiegoś czasu śledzę allegro i dawną Tablicę. Dziś pojawiła się taka aukcja:
allegro 4793935629
Zdjęcia nie są bardzo wyraźne. Sprzedający pisze, że mikroskop przesmarowany i po przeglądzie. Myślę, że można temu wierzyć, bo ta sztuka jest zidentyfikowana i sprzedający raczej się na mikroskopach zna (było ostatnio kila MB30 bez opisu modelu co świadczy, że ludzie nie bardzo wiedzieli co sprzedają).

Chcę poprosić o kilka dodatkowych zdjęć: zwłaszcza od spodu stolika (co pod nim dokładnie jest: kondensor, jakieś przesłony).
O co powinienem jeszcze zapytać? Co jeszcze dokładnie sfotografować do oględzin.
Czy ten zasilacz to nie jest sztukowany z jakiejś lampy mikroskopowej.
Wydaje mi się też, że sprzęt nosi znamiona składaka - powinien być chyba zestaw obiektywów: 5x, 10x, 40x, 100x - zamiast 100 jest 20. Raczej mi to nie przeszkadza - no chyba, że czegoś nie wiem/nie jestem świadom i powinno przeszkadzać/niepokoić?
A może sprzedawca jest znany na forum i wiadomo coś o jego rzetelności itp.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i pomoc.

Aha, celuję w MB30, ale jak ktoś ma inne sugestie to chętnie wysłucham.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Dokonujesz dobrego wyboru, choc mozna sie tez wahac nad Studarem. Mozesz tez patrzec za uzywanym srednim/lepszym chinczykiem.

ten MB30 ma BARDZO wyeksploatowany stolik - to jest najlatwiekszy sposob okreslenia tego ze sprzet byl mocno uzywany i bardzo dlugo.

Zadaj pytania proponowane w poradniku, na czesc odpowiedz juz znasz, ale jest tam kilka ktore pomoga ocenic stan i pochodzenie. I przydalyby sie lepsze zdjecia, te niewiele mowia.

Zestaw obiektywow akurat jest ok, 100x naprawde w hobby sie rzadko uzywa.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Dziękuję za odpowiedź. Tą plamę na stoliku też zauważyłem. Początkowo myślałem, że to jakiś wylany tusz.

Wczoraj pojawiło się takie ogłoszenie:
olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-warszawa-20984-CID767-ID7O4cf.html
Jeśli ten mikroskop jest sprawny, to ile można za niego dać aby nie przepłacić. Rozmawiałem za sprzedającym. Mówi, że śruby i pokrętła chodzą płynnie. Wydaje się, że jeśli leżał zapominamy na strychu to mocno używany nie był.
Sprzedający mówił, że nie ma zasilacza. Czy do tego mikroskopu jest specjalny zasilacz, czy wystarczy taki, który po prostu poda 6V? Ile może kosztować taki zasilacz?
Poprosiłem już o ostrzejsze fotki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Szacunkowe rynkowe ceny sa w poradniku.

Moze wymagac przeczyszczenia, jesli chodzi o zasilacz to nie musi byc oryginalny, wiem ze mozna podlaczyc inny/nowszy spelniajacy warunki elektryczne, ale nie znam sie na tym na tyle zeby konkretnie doradzac, gdzies na forum o tym bylo za to brak zasilacza stanowi podstawe do negocjowania nizszej ceny, choc 100 zl to jest bardzo malo (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

Ostatnio sporo było MB-30.
W licytacjach (kompletne) osiągały ok. 300 zł.
Był też taki za 350 zł ale się nie sprzedał.
Oczywiście, to 100 zł to bardzo dobra cena, ale obawiam się, że sprzedający otrzymał do tej pory parę wyższych propozycji :- (
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości