Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Lotta
Posty: 19
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 17:35

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Lotta »

Jak patrzę na te odpowiedzi, to sie zastanawiam czy osoby, które sie pdzygotowują do olimpiady robią coś innego poza nauką biologii.

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Lotta, oczywiście że tak. Z własnego doświadczenia Ci powiem, że właściwa organizacja czasu może sprawić, że oprócz porządnej nauki biologii będziesz mieć czas na wszystko. Czasu jest wbrew pozorom dużo, jeśli się rzeczywiście systematycznie uczy, to nie przemęczając się można spokojnie wszystkiego się nauczyć
Awatar użytkownika
Willson
Posty: 62
Rejestracja: 25 mar 2014, o 16:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Willson »

Ja tam się uczę 10 stron dziennie - przyjeżdżam (uwaga) na 18.00 do domu! A w szkole mam być już na 9, więc wstaje o 7.40. Do tego znajduję czas na wypad gdzieś w piątek oraz - w ciągu tygodnia mecze z kumplami w League of legends. Także czasu jest nawet dużo
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Tak naprawdę nie liczy się ilość nauki przeliczana na godziny czy strony dziennie, ale jej efektywność - ile się z niej pamięta i jak się potrafi wykorzystać wiedzę w zadaniach .
Lotta
Posty: 19
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 17:35

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Lotta »

Ja zazwyczaj wstaje o 6 i wracam do domu o 16 tylko dwa razy w tygodniu, a w pozostałe dni to najwcześniej o 20. Żeby sie poświęcić olimpiadzie to musiałabym zrezygnować ze wszystkiego- zainteresowań, znajomych i nauki na pozostałe przedmioty. Więc ja naprawdę nie wiem jak Wy to robicie .

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Ja zrezygnowałam właśnie z jednej z powyższych rzeczy, mianowicie nauki na pozostałe przedmioty . Z wyjątkiem chemii, z której też się przygotowywałam do Olimpiady . Wiadomo, że ten aspekt zależy od nauczycieli, jakich się ma, bo nie zawsze jest możliwość całkowitego odpuszczenia sobie szkolnej nauki, ale zawsze można ją w jakimś stopniu ograniczyć na rzecz Olimpiady .
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Alra »

Ja też wracałam dosyć późno do domu w tygodniu, więc uczyłam się do OB albo w weekendy (of kors nie 12 h na dobę), albo robiłam sobie wolne, gdy były jakieś zastępstwa i ogólnie mniej sensowne lekcje. Zdecydowanie nie byłam osobą, która świata poza biologią nie widziała i miałam świadomość, że mogłabym pracować o wiele więcej, ale mi się zwyczajnie nie chce (teraz na studiach też mam tę świadomość, choć nauki jest jeszcze więcej d).
Awatar użytkownika
Willson
Posty: 62
Rejestracja: 25 mar 2014, o 16:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Willson »

Glikoproteina, jak można czegoś się nauczyć, a potem nie umieć wykorzystać tego w zadaniu? Toż to bym zgłupiał. Przecież nie trzeba wkuwać wszystko w 100%, nie można być perfekcyjnym bo potem nic z tego, choć. Znam osoby które znały wszystkie wykute regułki - zwłaszcza w gimnazjum, a jak dostały np to samo pytanie tyle, że w innej formie to nic nie można było z nich wyciągnąć.


Co do samej nauki, to mam do niej czas gdyż zlewam wszystkie inne przedmioty (czyli to samo co w gimnazjum ) oprócz oczywiście chemii, i powtórzę matmę przed sprawdzianem. Także- nie jest źle choć mogło by być lepiej, i mógłbym dać z siebie więcej, ale nie jestem cyborgiem x)
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Willson, to właśnie miałam na myśli. Tym bardziej, że na OB jest również sporo pytań na myślenie, gdzie nie wystarczy sama wiedza, ale trzeba ją połączyć z pewnymi logicznymi wnioskami, jakie można samodzielnie wysunąć. Czasami nawet można czegoś nie wiedzieć z książki, ale poprawnie rozwiązać zadanie myśląc i wiążąc fakty Poza tym ważna jest sama umiejętność rozwiązywania testów, bo niektórym taka forma sprawdzania wiedzy mniej podchodzi, niż pytania otwarte.
remiczyzna
Posty: 34
Rejestracja: 15 lip 2014, o 07:13

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: remiczyzna »

Willson, 10 stron dziennie ale czego? Podręcznik/inne publikacje :p?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: AnnaWP »

Czy mogę tu napisać, że niektórzy z Was mają żałosnych nauczycieli?
Frustracja.
Awatar użytkownika
Willson
Posty: 62
Rejestracja: 25 mar 2014, o 16:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Willson »

Podręcznika rzecz jasna. A jak nie wyrobię w dni robocze, ale chcę sobie odpocząć po szkole to siedzę dłużej w weekend, trudno.

Moja klasa, 120 stron to 2 miesiące robi kiedy mi zajmuje to 2 tyg Fajnie to wygląda gdy się spojrzy na to tak z boku - no ale, wymaga dużo samozaparcia bo jak to z biologią - jest jej dużo.

Idę sobie czytać te cudowne i jakże ciekawe rzeczy.
Garusix
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2014, o 17:11

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Garusix »

Przygotowywuje sie do olimpiady z biologii czy moglibyscie pomoc odpowiedziec na te zagadnienia:
1.Pozyskiwanie i wykorzystywanie emergii na przykładzie procesu foto syntezy oddychania tlenowego i beztlenowego oraz fermentacji alkocholowej i mlekowej.
2.Wirusy jako bezkomorkowe formy zycia
3.Tkanki roslinne i zwierzęce
4.Systematyka-zasady klasyfikacji,rozpoznawanie gatunków i przeglad roznorodnosci organizmow.
5Budowa i funkcjonowanie organizmu na przykładzie rośliny okrytozalążkowej.(Mechanizm podwójnego zapłodnienia wzrost i rozwoj roslin ruchy roslin regulatory wzrostu i rozwoju roslin
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości