Elektroliza Na2SO4

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Re: Elektroliza Na2SO4

Post autor: Subby »

Adax82 pisze:Subby,
Subby pisze:W odpowiedziach na anodzie również podany jest zapis 4OH-O2 + 2H2O + 4e-". Nie ogarniam już tego
Jak sądzisz, jaki odczyn ma roztwór Na2CO3 i dlaczego ? O ile zgodzisz się, że są tu w dużej ilości jony OH- to dalsza reakcja jest już oczywista ( tak jak to zostało przytoczone ).
Na2CO3 jako sól słabego kwasu i mocnej zasady ma odczyn zasadowy, więc zgadzam się że są tam w dużej ilości jony OH-.
Rozumiem zapis 4OH-O2 + 2H2O + 4e-", jednak to był drugi przykład. Głównie chodziło mi o to, dlaczego podczas elektrolizy NaNO2, dochodzi do zakwaszenia środowiska anody. A konkretniej o reakcję.
Czy zakwaszanie środowiska anody spowodowane jest:
a) utlenianiem jonów OH- w reakcji: 4OH-O2 + 2H2O + 4e-"
b) reakcją na anodzie: 2H2OO2 + 4H+ + 4e-"

Nie jestem do końca pewny, która reakcja zachodzi podczas elektrolizy słabego kwasu z mocną zasadą, bo podane przykłady miałem tylko do kwasów, zasad, soli obojętnych, soli słabych zasad i mocnych kwasów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości