Nauka do matury 2016

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
chemonk06
Posty: 72
Rejestracja: 24 paź 2014, o 20:20

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: chemonk06 »

W sumie się trochę też za bardzo uniosłam w tym poście.
Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Sofia »

Nikt nie każe Ci przeglądać wszystkich tematów. Od tego na forum istnieje opcja szukaj". randomlogin, jak każdy tutaj z dłuższym stażem ma prawo sie wkurzyć gdy komuś sie jej nie chce użyć.
Awatar użytkownika
szymek48
Posty: 99
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 14:49

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: szymek48 »

Moja koleżanka usłyszała od mamy znajomej, że na nowej maturze można wybierać zakres tematyczny np. anatomia człowieka, fizjologia roślin.
Śmiać się czy płakać?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Nitrogenium32 »

szymek48 pisze:Moja koleżanka usłyszała od mamy znajomej, że na nowej maturze można wybierać zakres tematyczny np. anatomia człowieka, fizjologia roślin.
Śmiać się czy płakać?
Niezły żart.
Awatar użytkownika
szymek48
Posty: 99
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 14:49

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: szymek48 »

W innych kategoriach nie można tego rozpatrywać
Awatar użytkownika
Ath
Posty: 92
Rejestracja: 1 lis 2010, o 07:58

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Ath »

Haha, a tak z ciekawości zapytam - gdyby rzeczywiście tak było, jak by się wam to podobało?

Z jednej strony wydaje mi się to głupie, bo to by strasznie zawężało dalsze możliwości wyboru studiów (zakładam, że na dany kierunek wymagano by konkretnego tematu a nie dowolnego), już nie mówiąc o tym, że ogólne wykształcenie, które jest coraz mniej ogólne, byłoby jeszcze bardziej szczegółowe. Z drugiej strony patrzę na te dziesiątki cykli życiowych różnych organizmów, które mam przed sobą w piątek po dwudziestej drugiej i tak sobie myślę, że jednak bym chciała pisać maturę tylko z człowieka
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: ryniofit8000 »

Ath, ani jednego cyklu życiowego nie musisz znać na maturze. Jak jest to zawsze narysowany i tylko musisz go zinterpretować.
Awatar użytkownika
Fify715
Posty: 156
Rejestracja: 31 mar 2013, o 21:29

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Fify715 »

Ostatnio miałam taką sytuacje. Bo nasza biolożka zrobiła nam 2 prace klasowe z tego samego działu (Oczywiście w odstępie 1 dnia). Pierwsza była przez nią wymyślona, 4 rozbudowane opisówki. Na drugiej zadania z matur z różnych lat, trochę poprzekształcane. W niektórych zadaniach ewentualnie coś dopisała długopisem, żeby np. Uzasadnić przy P/F itp. Z pierwszej dostałam 2+ z drugiej 5-. Generalnie większość klasy tak miało. Jedna dziewczyna, która dostała z obu 5, w jej opisówkach rozpisywała się w jednym zadaniu na 1,5 strony A4. Dodam, że u mojej biolożki sprawdziany zawsze tak wyglądają jak ten pierwszy. Teraz dopiero ją wyprosiliśmy, żeby dała inne, bo tamte są za trudne, a chyba nie chodzi o to, żeby mieć same banie. To zrobiła dwie Z przykrością całą klasą stwierdziliśmy, że oceny nie mają praktycznie nic do matury. Przynajmniej w naszej szkole.

Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Erick »

Czy ja wiem czy oceny nie mają nic wspólnego z maturą? Jak ktoś ma 2 z biologii to raczej ciężej mu będzie napisać maturę z biologii lepiej niż osobie mającej 5, oczywiście zasłużone, nie uproszone, bo w pewnym stopniu (w jednej szkole w większym, w innej w mniejszym) ocena odzwierciedla wiedzę. Aczkolwiek nie mówię, że taka sytuacja nie jest niemożliwa. Po drugie sporo rzeczy z liceum takich ponadprogramowych, często przez nauczycieli wymagana na sprawdzianach przydaje się na 1 roku medycyny(przynajmniej u mnie) na biologii molekularnej. Po prostu na studiach jest ciut łatwiej, bo sporo rzeczy się już kojarzy.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Giardia Lamblia »

Erick, matura z bio nie jest na wiedzę (tzn. nie musisz umieć recytować z pamięci stron na wyrywki). Kartkówki tak.

Oceny NIE mają dostatecznie dużo wspólnego z maturą, żeby warto było sobie nimi głowę zawracać. Możesz zacząć uczyć się miesiąc przed maturą i napisać dużo lepiej niż ci przeuczeni piątkowicze, co od dziecka nie śpią po nocach bo chcą być dohtorami. Jak ktoś nie myśli, tylko recytuje, to marny jego los.

Wiedza z LO może się rzeczywiście przydać na studiach, ale to na dosłownie kilku (w zależności od uczelni) przedmiotach. Nie mówię tutaj o strzępkach informacji, tylko o np. połowie przedmiotu (u mnie tak było tylko z chemią medyczną, większość umiałem już na starcie). No bo co to za różnica, czy wiesz co to jest stała Michaelisa przed studiami, skoro doczytać o niej to kwestia 5 minut?
Awatar użytkownika
Ath
Posty: 92
Rejestracja: 1 lis 2010, o 07:58

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Ath »

Ath, ani jednego cyklu życiowego nie musisz znać na maturze. Jak jest to zawsze narysowany i tylko musisz go zinterpretować.
A no w sumie racja, tyle że na sprawdzian trzeba to wszystko umieć No ale mowa była o maturze, więc faktycznie bzdurę napisałam.
ci przeuczeni piątkowicze, co od dziecka nie śpią po nocach bo chcą być dohtorami
To takie prawdziwe, haha, jakoś to do mnie mocno trafiło, bo jestem takim właśnie przeuczonym piątkowiczem, który już ma wszystkiego dość, mimo że nauczyłam się na razie może jednej piątej tego, co trzeba umieć na maturę. I chyba powinnam coś z tym zrobić. Ale nie wyobrażam sobie zacząć nauki miesiąc czy nawet dwa miesiące przed maturą, bo to na pewno jest niesamowicie stresujące, męczące i pewnie po kilku dniach intensywnej nauki bym się poddała, bo nie mogłabym wyrobić. No ale może to wynika z faktu, że jestem powolnym idiotą, któremu potrzeba dużo czasu na wszystko
pollyanna
Posty: 71
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 12:23

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: pollyanna »

Ath pisze:Haha, a tak z ciekawości zapytam - gdyby rzeczywiście tak było, jak by się wam to podobało?

Z jednej strony wydaje mi się to głupie, bo to by strasznie zawężało dalsze możliwości wyboru studiów (zakładam, że na dany kierunek wymagano by konkretnego tematu a nie dowolnego), już nie mówiąc o tym, że ogólne wykształcenie, które jest coraz mniej ogólne, byłoby jeszcze bardziej szczegółowe. Z drugiej strony patrzę na te dziesiątki cykli życiowych różnych organizmów, które mam przed sobą w piątek po dwudziestej drugiej i tak sobie myślę, że jednak bym chciała pisać maturę tylko z człowieka

Z historii wprowadzili taką zmianę (od 2015), że maturzysta wybiera, z jakim okresem historycznym ma się wiązać temat jego wypracowania (nie mogą osobie, która wybrała średniowiecze dać tematu o Dymitriadach), ale bez przesady, biologia to nie jest historia- pamięciówki jest o wiele mniej, a potem szok na studiach medycznych, jak zacznie się prawdziwa nauka.
Awatar użytkownika
szymek48
Posty: 99
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 14:49

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: szymek48 »

Dlatego cieszcie się, gdy dostajecie pytana typowo maturalne. Lepiej dla was.
Na plus oczywiście każde pytania związane z zastosowaniem wiedzy uzasadnij, wykaż, porównaj).

Moja biolożka często zadaje nam pytania problematyczne, pokazuje fioliówki z zadaniami maturalnymi. Smuci mnie to, że tylko nieliczne osoby próbują odpowiadać. Denerwuje to nauczycielkę, chociaż czasami mówi, że będzie jej luźniej gdy wiele osób nie będzie zdawać matury z biologii
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości