3' - 5' czy 5' - 3' ?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Ailatan95
Posty: 18
Rejestracja: 2 sty 2013, o 00:35

3' - 5' czy 5' - 3' ?

Post autor: Ailatan95 »

Chodzi mi mianowicie o transkrypcję. W którym kierunku zachodzi? W którym jest tworzona? W internecie wyczytałam, że matryca jest odczytywana od 3 do 5 a nić kodująca od 5 do 3. Ale jak kto w końcu jest? Prosiłabym o odpowiedź kogoś kto zaprawdę się na tym zna. Z góry dziękuję
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: 3' - 5' czy 5' - 3' ?

Post autor: AnnaWP »

Wiązanie fosfodiestrowe powstaje między węglem 3 ostatniego nukleotydu, a 5 nowego. (bo korzysta się z energii trzech fosforanów przyczepionych do końca 5 nowego nukleotydu)
Czyli nowe nukleotydy dobudowywane są do istniejącego końca 3.
Nowa nić zatem wydłuża się od końca 5 w stronę 3.

W transkrypcji nie ma odczytu dwóch nici. Tylko jedna jest odczytywana.
Helisa rozplata się, jedna nić (kodująca) jest odsuwana i nic nie robi, a druga jest matrycą do transkrypcji - ale też się nie wydłuża. Jest jaka jest. Na niej trwa synteza nici RNA i to ta nowa nić się wydłuża. DNA nic nie wydłuża.

Oczywiście nici DNA są ułożone antyrównolegle, czyli nić matrycowa leży w kierunku 3 do 5, antyrównolegle do powstającej nici RNA. Nić kodująca jest ułożona w kierunku 5 do 3.
raincoat
Posty: 4
Rejestracja: 17 sty 2011, o 17:24

Re: 3' - 5' czy 5' - 3' ?

Post autor: raincoat »

Dałby ktoś radę sprawdzić czy dobrze rozumuję to zadanie?

Zadanie
Podaj sekwencje nici kodującej i nici matrycowej DNA dla przedstawionego poniżej odcinka mRNA. Zapisz je w kierunku 53

mRNA 5-AUUAGGUUCGUGGGG-3

a więc:
Nić matrycowa DNA
sekwencja RNA jest komplementarna do sekwencji nici matrycowej DNA,czyli będzie to
5-CCCCACGAACCTAAT-3

Nić kodująca
Jest taka sama jak sekwencja nici kodującej DNA, z tym, że zamiast T jest U, czyli
5-ATTAGGTTCGTGGGG-3

dobrze to rozwiązałem?

I jeszcze mam jedno inne pytanie:

Replikacja
Jeżeli piszę komplementarny łańcuch do 5-AATGCGT-3 będzie to 5-ACGCATT-3 (tego jestem pewny)

ale za to

Transkrypcja
Jeśli muszę przepisać DNA na mRNA to 5-AATGCGT-3 da mi 5-ACGCAUU-3?
Jak jest na maturze? Kierunek 53 jest uwzględniany? Bo jak sobie przeglądam w Internecie niektóre sugestie transkrypcji, to wiele osób pisze że do DNA ACGCATT mRNA to UGCGUAA i już właściwie nic nie wiem.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: 3' - 5' czy 5' - 3' ?

Post autor: AnnaWP »

raincoat pisze:Replikacja
Jeżeli piszę komplementarny łańcuch do 5-AATGCGT-3 będzie to 5-ACGCATT-3 (tego jestem pewny)
Łańcuch komplementarny zapisuje się odpowiednio - antyrównolegle.
Czyli do nici 5-AATGCGT-3 pasuje nić 3TTACGCA5.
Tak samo w transkrypcji, niż kodująca jest 5-3, matrycowa 3-5 a RNA znowu 5 - 3.
Rzadko się robi odwrotnie, bo nić RNA powstaje tylko w kierunku 5 do 3.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość