Podręczniki

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Emgar
Posty: 24
Rejestracja: 21 sty 2014, o 13:31

Re: Podręczniki

Post autor: Emgar »

Chce kupić zestaw ćwiczeń witowskiego (poprawiam maturę z 2013 r.). Czy jego najnowsza książka będzie ok, czy szukać ostatniego wydania przed reformą? Chemia rozszerzona oczywiście
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Podręczniki

Post autor: Bioguah0 »

polecacie vademecum z wsipu z biologii?
andrewgiant
Posty: 9
Rejestracja: 28 sie 2015, o 19:43

Re: Podręczniki

Post autor: andrewgiant »

Interesuje mnie ta ksiazeczka, powiedzcie mi czy to jest repetytorium czy zbior zadan z doswiadczen?
JDK
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2016, o 19:38

Re: Podręczniki

Post autor: JDK »

Format zadanie (jak na maturze) + odpowiedź krok po kroku
Paukot
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2016, o 10:04

Biol R i Chem R od zera w styczniu?

Post autor: Paukot »

Zakładam, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo. obudziłam się w styczniu z zamiarem zdania matury rozszerzonej z biologii i chemii (jakieś osiem lat po zdaniu poprzedniej matury, można więc zakładać, że będę się uczyć prawie od zera).
Mam na razie jedynie notatki Persila (chem i bio) i biologię Villego (z 1987r).
Co jeszcze najbardziej mi się przyda?
Jakie podręczniki do biologii, jakie do chemii? Jakie zbiory zadań?
Ile osób, tyle opinii. Już chwilę spędziłam na przeszukiwaniu forum pod tym kątem i mam coraz większy mętlik w głowie.

Zaletą (jedyną chyba :-? ) tak późnego zaczynania nauki jest to, że uczę się od zera, mogę zatem tę naukę podporządkować tylko i wyłącznie zdaniu matury. mam na to całe dnie do maja. Umysł humanistyczny, ale bardzo zdeterminowany.

Albo się uda, albo się nie uda, ale na pewno zyskiem będzie wiedza, której do tej pory nie posiadałam, więc chcę się dobrze przyłożyć i spróbować. Najwyżej stworzę sobie bazę do poprawiania wyników za rok.
Większość z Was uczy się przynajmniej od września i dobrze zdążyło poznać większość dostępnych materiałów, dlatego bardzo liczę na jakieś rady.
Zastanawiałam się też nad systemem nauki i po początkowym założeniu, że najpierw sama biologia, potem (bliżej matury) sama chemia, potem powtórka z obu, zmieniłam zdanie i chyba będę uczyć się równolegle, połowę dnia chemię, połowę biologię, która będzie odpoczynkiem od chemii (lub na odwrót).
Posłużcie mi proszę radą, sama sobie nie poradzę, nie jestem na czasie, nie znam nawet obecnej podstawy programowej. Między mną, a biologią Villego jest bardzo duża chemia bardzo mi odpowiada, ale na pewno znacznie wykracza poza progam.
Beata22
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2016, o 12:11

Re: Podręczniki

Post autor: Beata22 »

Za rok mam maturę. Szukam dobrego podręcznika do chemii. Czy możecie mi coś polecić?
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Podręczniki

Post autor: KatarzynaZSDM »

Moim zdaniem Rożak to najlepszy podręcznik ale jest dość słabo dostępny.
Awatar użytkownika
Venom
Posty: 78
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 20:19

Re: Podręczniki

Post autor: Venom »

Może mi ktoś powiedzieć czy nowe wydanie Danikiewicza (chyba z 2012) różni się mocno od starego?
Awatar użytkownika
Venom
Posty: 78
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 20:19

Re: Podręczniki

Post autor: Venom »

robił ktoś może zbiór z Biomedica?
asia99
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2016, o 21:39

Re: Podręczniki

Post autor: asia99 »

Witajcie. W 2018 mam maturę bio-chem. Znalazłam sporo podręczników i mam kilka pytań. Na sam początek dodam, że interesuje mnie wyłącznie matura PR, olimpiady nie.

1.Podręczniki
-Chemia odkrywamy na nowo 1-3 czy nowa era?
-Chemia repetytorium Persona 1-2 warto to kupić? Myślę głównie o rozwiązaniach zadań krok po kroku.
-Chemia organiczna Danikiewicz - podobno must have do organicznej, prawda czy wystarczą podręczniki ery/operonu/repetytoria?
-Vademecum chemia Nowa era - to czy lepiej rep. Persony? A może obydwa? (Fundusze nie mają znaczenia)
-Podręczniki Rożak 1-3 - wyżej napisane, że najlepszy podręcznik, wiele razy spotkałam się z tą opinią, może zastąpić operon/ere? Czy może któryś z tych podręczników uzupełniać rożakiem?

2.Zbiory zadań
-Doświadczenia chemiczne w zadaniach wyd. Omega - nie znam tej pozycji, godna poświęcenia czasu?
-Zbiory zadań Witowski 1-4 2017
-Chemia wybór testów Persona - podobnież fajne na rozgrzewkę?
-Zbiór zadań Pazdro - w razie słabszego rozumienia jakiegoś działu, im więcej zadań tym lepiej
-Zbiór zadań Fundamenty wyd.Oficyna edukacyjna - warto to kupić? ładna okładka
-Zbiór zadań Chemia organiczna wyd.Oficyna edukacyjna - j/w
-Zbiór zadań Chemia nieorganiczna wyd.Oficyna edukacyjna - j/w
-Nowa era maturalne karty pracy 1-2 - do przećwiczenia po każdym dziale, tam jest mało zadań i w miarę poziom
-Zbiór zadań nowa era to jest chemia - tutaj też muszę zapytać czy warto to kupić, bo spotykałam się z różnymi opiniami
-"Teraz matura zadania i arkusze maturalne
-Operon - zadania i arkusze maturalne
-Zbiór zadań biomedica - nie mam kompletnie żadnych informacji nt. tego zbioru, ktoś coś wie? Z biologii są fajne zadania

W zbiorach najbardziej boję się, że zadania mi się będą dublować w dużej ilości coś tutaj się wyklucza?

Zapytam od razu o biologię, bo pewno większość to biochemy, więc:

1.Podręczniki
-Vademecum nowa era - co sądzicie o tym vad? Na przypomnienie wiad. przed maturą, to czy pyłka? Obydwu raczej nie ma sensu brać
-Operon podręczniki odkrywamy na nowo 1-3 - te czy nowa era?
-Vademecum Ewa Pyłka Gutowska
-Tablice biologiczne adamantan - to się do czegoś przydaje czy w ramach ciekawostek?
-Biologia Campbella - przyda się do rozszerzenia czy wyłącznie OB?
-Bukała trening przed maturą - warto wydać 220zł?
-Lewiński - cała seria - j/w dobre to jest?


2.Zbiory zadań
-Nowa era Maturalne karty pracy 1-2-3
-"Teraz matura zadania i arkusze maturalne
-Testy i arkusze maturalne operon
-Witowski 1-3 2017
-Biologia wybór testów Persona
-Łukasz Czarnocki 1-5
-Zbiory zadań biomedica 1,2
-Zbiór zadań testowych olimpiada biomedica

Co powinnam usunąć/dodać? Gdybyście mieli z tego wybierać jaki zestaw byłby najmądrzejszy?
asia99
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2016, o 21:39

Re: Podręczniki

Post autor: asia99 »

Ktoś poradzi?
Asixx
Posty: 31
Rejestracja: 23 maja 2016, o 17:45

Re: Podręczniki

Post autor: Asixx »

Ciężko będzie znaleźć osobę która miała to wszystko, ale w kilku pozycjach mogę doradzić.
Zacznijmy od bioli:
-Bukała warto bo ma zadanka, których nie spotkasz gdzie indziej, ja jeszcze kupiłam zbiory zadań z Omegi
-zadania i arkusze maturalne z Nowej Ery koniecznie, Maturalnych., nie miałam ale myślę że warto, pani na lekcji z nich odpytywała
-Biologia Campbella do matury nie, ja mam Villego, fajne obrazki, szczególnie ten rodzącej kobiety xd
-Witowski nie, z ciekawości zrobiłam jeden dział, nie ma większego sensu (miałam w pdf)
-Persona tym bardziej nie, babka nam zrobiła z tego sprawdzian z wydalniczego, pogrom, jakieś dane liczbowe, nie kupuj bo jeszcze za odszkodowanie będziesz płacić jak trafisz kogoś, wyrzucając książkę przez okno
-przejrzałam demo Biomedica, nie czułam potrzeby kupowania bo to samo widziałam w bukale
-Vademecum Pyłki miałam w pdf, nawet fajne
-Zbiory Łukasza pomogły mi z metabolizmem i fotosyntezą, nie zdążyłam przerobić wszystkich, imo lepsza jest Bukała
-tak właściwie to Bukała dobra dla wszystko
-jeszcze zbiór z CKE
-jeżeli chodzi o podręczniki to nie jestem dobrym doradcą bo nic mi nie odpowiadało, jak czegoś nie rozumiałam to pomagały mi głównie zadania

Chemia:
-zbiór CKE (ale organiczna za prosta)
-organiczną ze zbioru Kosztołowicza, taki pomaranczowy, a podręcznik tak Danikiewicz potwierdzam super, dobrze wytłumaczony ma również Trener (wyd. ParkEdukacja)
-Persona warto, Witowski tak średnio, za prosty
-wszystko co dostępne z Nowej Ery, sama nie miałam, ale babka nam kserowała (jeżeli chodzi o zadania, o podręcznikach znów się nie wypowiem bo to tylko sucha teoria, dopiero zrobienie zadań pozwalało mi ogarnąć temat)
-dużo osób poleca zbiór Barbary Pac, kupiłam, ale nie zdążyłam zrobić, czego żałuję
-Pazdro zadanka obliczeniowe i nazewnictwo
-jeżeli chodzi o mnie to bazowałam z chemii na OE (powtórka przed maturą, te trzy zbiry które wymieniłaś i arkusze maturalne)

Arkusze, arkusze, zadania, arkusze
(jak dla mnie rzeczy w stylu vademecum, repetytorium to przeżytek)
Moja rada - zamiast uczyć się czegoś na pamięć do kartkówki rozwiąż sobie arkusz, wyjdzie na zdrowie, ale i tak wiem, że nie posłuchasz I tak zapomnisz do matury, stracisz czas, nie nabierzesz umiejętności w postaci kojarzenia faktów, to zaprocentuje na wyniku maturalnym.
asia99
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2016, o 21:39

Re: Podręczniki

Post autor: asia99 »

Jeśli chodzi o zbiory to chciałabym, żeby było jak najmniej dublowania. Druga sprawa, tak sobie je osobiście dzielę na dwie grupy:
-Zbiory, które mogę robić zaraz po przerobieniu materiału - te łatwe, ad exemplum Witowski
-Te trudniejsze, na okres przed maturą, jak np. teraz matura nowej ery.
Stąd wytypowałam tyle pozycji. Ktoś wypowie się co do reszty?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 2 gości