rury mleczne

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
natalia2345
Posty: 4
Rejestracja: 4 lis 2014, o 21:02

rury mleczne

Post autor: natalia2345 »

Witam
Od pewnego czasu zastanawia mnie pewien fakt. Rurki mleczne zawierają sok mleczny których składnikami są m.in alkaloidy i garbniki. Są toksyczne i chronią one roślinę przed zwierzętami roślinożernymi. Mniszek pospolity posiada właśnie takie rurki więc dlaczego jest zjadany przez roślinożerców np. krowy?
Pytanie trochę z życia wzięte I niestety nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: rury mleczne

Post autor: AnnaWP »

Bo to, co jednemu szkodzi, drugiemu nie musi.
natalia2345
Posty: 4
Rejestracja: 4 lis 2014, o 21:02

Re: rury mleczne

Post autor: natalia2345 »

a komu to szkodzi?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: rury mleczne

Post autor: AnnaWP »

Nie wiem.
Ogólnie substancje wydzielane przez rośliny mogą mieć różne działanie.
Przecież roślina nie decyduje, co by tu wydzielić, żeby zabić krowę.

Spotykane są rośliny, których wydzieliny praktycznie nie działają, albo działają, bo przez jakiś gatunek są uznane za niesmaczne - gorzkie itd. Mogą też zawierać jakąś substancję toksyczną dla jakiegoś gatunku, lub dla wielu.

W soku mlecznym mniszka nie ma raczej szczególnych trucizn, bo przecież my sami go możemy jeść, co prawda młode liście, bo później stają się właśnie gorzkie - może to o to chodzi?
Ale takie maki np. mają ciekawsze składniki.
natalia2345
Posty: 4
Rejestracja: 4 lis 2014, o 21:02

Re: rury mleczne

Post autor: natalia2345 »

Dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości