zadania z erytrpoetyną-klucz

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

zadania z erytrpoetyną-klucz

Post autor: witamina110 »

Moje pytanie dotyczy klucza.
2. Erytropoetyna (EPO) jest hormonem, którego główną funkcją jest stymulacja różnych etapów
erytropoezy, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia produkcji erytrocytów przez szpik
kostny. Erytropoetyna wytwarzana jest w nerkach wtedy, gdy np. zawartość tlenu we krwi
płynącej w tętnicach nerkowych spada.
Korzystając z powyższych informacji, wyjaśnij dlaczego trening w górach podnosi
wydolność organizmu sportowca.

klucz: Niskie ciśnienie tlenu w górach/ rozrzedzone powietrze stymuluje wytwarzanie większej ilości
EPO przez nerki, która stymuluje wytwarzanie większej ilości erytrocytów – (1 pkt). Większa ilość
erytrocytów we krwi przenosi więcej tlenu do komórek potrzebnego do oddychania komórkowego,
w którym uwalnia się więcej energii dzięki czemu zwiększa się wydolność organizmu sportowca.

Te zadania są podobne. W obu chodzi o podwyższenie sprawności fizycznej.
Zastanawiałam się, czy jakbym napisała odpowiedź tą dłuższą, ale do zadania 1 czy to też byłoby dobrze. Oczywiście, bez wspominania o górach. Czyli dodałabym, że większa ilość
erytrocytów we krwi przenosi więcej tlenu do komórek potrzebnego do oddychania komórkowego, w którym uwalnia się więcej energii dzięki czemu zwiększa się wydolność organizmu sportowca zamiast tylko zwiększa możliwość dotlenienia
organizmu przez co podwyższa jego sprawność fizyczną / wydolność fizyczną?
Albo odwrotnie, że tą krótką odpowiedź napisałabym do zadania 2 tylko dodałabym o tym ciśnieniu w górach? Nie byłaby to za krótka odpowiedź. Jeśli tak to czym różnią się te polecenia.
Wiem, że trochę zamieszałam, ale mam nadzieję, że ktoś zrozumie o co mi chodzi. Ja na oba pytania odpowiedziałabym tak samo- w stylu tej drugiej dłuższej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: zadania z erytrpoetyną-klucz

Post autor: Mikrotrabekule »

Moim zdaniem (podkreślam, że to tylko moje zdanie, mogę się mylić, bo dopiero od jakiegoś czasu idą mi lepiej zadania maturalne z biologii) odpowiedź jest poprawna. Fakt, trochę namieszałaś w tłumaczeniu, ale jesli napisałabyś ciąg : stymulacja przez EPO wytwarzanie większej ilości erytrocytów przenoszenie większej ilości tlenu podwyższenie sprawności fizycznej to powinno być ok.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: zadania z erytrpoetyną-klucz

Post autor: Giardia Lamblia »

Odpowiedź z klucza nie jest do końca poprawna.
witamina110 pisze:większa ilość erytrocytów we krwi przenosi więcej tlenu do komórek potrzebnego do oddychania komórkowego, w którym uwalnia się więcej energii
W wyniku oddychania komórkowego wytwarza się stała ilość energii (w zależności od cyklu reakcji). Więcej tlenu nie sprawi, że wytworzymy więcej energii w takim cyklu.

Dodatkowo zdanie wielokrotnie złożone. mało czytelne. Piszemy opisowo, prosto, ale z użyciem obowiązujących nazw. Oczywiście referat (poprawny!) będzie zapunktowany. Tylko zwiększasz ryzyko popełnienia błędu.

Poprawniej by było
większa ilość erytrocytów we krwi przenosi więcej tlenu do komórek potrzebnego do oddychania komórkowego, w efekcie umożliwiając wytworzenie większej ilości energii
W każdym razie do klucza należy podchodzić elastycznie. To jest tylko przykładowa (i jak widać nie do końca poprawna) odpowiedź.
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Re: zadania z erytrpoetyną-klucz

Post autor: witamina110 »

Ok, dzięki. Ja bym pewnie odpowiedziała na oba pytania tak samo, ale raczej nie wspominałabym o energii.
Po prostu tak jak Mikrotrabekule napisała : wytwarzanie większej ilości erytrocytów przenoszenie większej ilości tlenu(lub, że organizm będzie lepiej dotleniony) podwyższenie sprawności fizycznej/wydolności
Bo chyba już wiadomo, że jak organizm bardziej dotleniony to ma się lepszą wydolność.

A i tam w tym zadaniu o górach to w kluczu nie powinno być ciśnienie parcjalne tlenu w górach jest niskie, a nie samo ciśnienie tlenu?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: zadania z erytrpoetyną-klucz

Post autor: Giardia Lamblia »

witamina110 pisze:Po prostu tak jak Mikrotrabekule napisała : wytwarzanie większej ilości erytrocytów przenoszenie większej ilości tlenu(lub, że organizm będzie lepiej dotleniony) podwyższenie sprawności fizycznej/wydolności
Zjadłaś początek, musi być tak jak napisała Mikrotrabekule.

witamina110 pisze: A i tam w tym zadaniu o górach to w kluczu nie powinno być ciśnienie parcjalne tlenu w górach jest niskie, a nie samo ciśnienie tlenu?
Lepiej pisać ciśnienie parcjalne. Przypominam, że przykładowe odpowiedzi są proponowane, a nie w 100% najlepsze Liczą się informacje o tym co było punktowane. Tam szukamy wskazówek.
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Re: zadania z erytrpoetyną-klucz

Post autor: witamina110 »

Giardia Lamblia pisze:
witamina110 pisze:Po prostu tak jak Mikrotrabekule napisała : wytwarzanie większej ilości erytrocytów przenoszenie większej ilości tlenu(lub, że organizm będzie lepiej dotleniony) podwyższenie sprawności fizycznej/wydolności
Zjadłaś początek, musi być tak jak napisała Mikrotrabekule.

witamina110 pisze: A i tam w tym zadaniu o górach to w kluczu nie powinno być ciśnienie parcjalne tlenu w górach jest niskie, a nie samo ciśnienie tlenu?
Lepiej pisać ciśnienie parcjalne. Przypominam, że przykładowe odpowiedzi są proponowane, a nie w 100% najlepsze Liczą się informacje o tym co było punktowane. Tam szukamy wskazówek.
Rzeczywiście, po prostu źle zaznaczyłam fragment.
Tak myślałam, dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości