Moment dipolowy w tetraedrze

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
ChemCool
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2014, o 09:41

Moment dipolowy w tetraedrze

Post autor: ChemCool »

Czy można przyjąć, że np. CCl4 jest nie polarny gdyż trzy dolne wektory tetraedru o wspólnym początku generują wektor o przeciwnym zwrocie jak czwarty górny wektor tetraedru? Czy idąc tym tropem w POCl3 trzy wektory chloru generują wektor o przeciwnym zwrocie jak jedno wiązanie c-cl a całkowity wektor jest różnicą c-o i tego c-cl, i leży wzdłuż wiązania c-o? Proszę o odpowiedź.

pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Moment dipolowy w tetraedrze

Post autor: pawelsl »

Wyrażając się ściślej, w cząsteczce CCl4 występują momenty dipolowe, których wektory są przyłożone do poszczególnych atomów chloru w taki sposób, że suma wektorów trzech atomów Cl podstawy tetraedru ma tę samą wartość i kierunek, lecz przeciwny zwrot do wektora momentu dipolowego czwartego atomu tetraedru.

Istotne jest tutaj to, że mamy do czynienia z jednakowymi atomami, tj. o tej samej elektroujemności, a geometrycznym modelem hybrydyzacji jest tetraedr. A zatem momenty dipolowe się znoszą i cząsteczka jest niepolarna.

W przypadku POCl3 najistotniejsze jest to, że tlen ma większą elektroujemność niż chlor. Kierunek sumy wektorów momentu dipolowego atomów chloru oraz wektoru momentu dipolowego atomu tlenu będzie zgodny (nadal jest to tetraedr), ale tlen silniej przyciąga elektrony od atomów chloru. Zatem moment dipolowy tlenu będzie mieć różną wartość od wartości sumy wektorów momentu dipolowego atomów chloru.

Mówiąc wprost, elektrony będą przesunięte w stronę tlenu, a zatem wokół tlenowego bieguna tetraedru powstanie cząstkowy ładunek ujemny, a wokół atomów chloru cząstkowy ładunek dodatni.

A zatem POCl3 jest cząsteczką polarną.
ChemCool
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2014, o 09:41

Re: Moment dipolowy w tetraedrze

Post autor: ChemCool »

Kierunek będzie zgodny, ale zwrot przeciwny. Wektorów chloru i tlenu. Chyba tak?

pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Moment dipolowy w tetraedrze

Post autor: pawelsl »

Oczywiście.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości