Przygotowanie do olimpiady 2015

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
carboon8
Posty: 29
Rejestracja: 19 sie 2014, o 09:15

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: carboon8 »

A co z wyznaczaniem funkcji termodynamicznych i stanem rownowagi reakcji heterofazowej? Az 2 zadania z tym byly na formularzu B
Zadanie 1 moze byc podobne do tego B1. Nie umiem tego wzoru tylko przeksztalcic zeby udowodnic ze jest prawdziwy.

Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Olafek »

Ma ktoś jakieś namiary na ćwiczenia ze spektroskopii? Bo w McMurrym tego za dużo nie ma. Ogólnie te widma jakieś chore są bo mam podane te obszary gdzie powinny te drgania być a są albo trochę dalej albo wcale.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Hipstęł »

carboon8, bo oni nawet w odpowiedziach nie wyprowadzają tego wzoru, tylko podstawiają sobie do wzoru jako H+ to ich założenie i trochę dziwne to jest.
Termodynamika była rek temu na II etapie, ogólnie te zadania z części B są dość przyjemne, porównując właśnie do zadania o manganie.
carboon8
Posty: 29
Rejestracja: 19 sie 2014, o 09:15

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: carboon8 »

Wiesz co, dzisiaj przeczytalem chyba z 15 stron z chemii fizycznej Atkinsa o krysztalach + 5 stron z Bielanskiego o wladciwosciach magnetycznych i cale zadanie zrozumiałem, wiec jak dadza takie na 2 etapie to dobrze dla mnie:) jak chcesz moge Tb strony podac nawet

Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Hipstęł »

Byłbym wdzięczny,bo w sumie mam obie książki, ale chyba nie bardzo wiem, gdzie to znaleźć. xd
carboon8
Posty: 29
Rejestracja: 19 sie 2014, o 09:15

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: carboon8 »

Bielanski str 120
Atkins podstawy chemii fizycznej str 487
a jak Wy sie uczycie systematyki pierwiastkow? Koniecznie Bielanski czy z czegos innego?

Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Olafek »

Zadania z nieorganicznej są ostatnio tak nieprzewidywalne, że ja w ogóle nie widzę sensu się tego uczyć. Przerobiłem Bielańskiego, ale tak bez jakiegoś wgłębiania się. W ostatnich latach te zadania nie wymagały wiedzy, ale myślenia i lepiej chyba się pouczyć innych rzeczy. Bo siedzisz ileś godzin nad przerobieniem Kolditza czy czegoś innego, a potem i tak się to nie przydaje Szczerze to oprócz organicznej, to żadne książki które przerabiałem mi się na 1 etapie nie przydały.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Smile_Forever »

Coś z magnetyzmu może się pojawić jako część zadania z chemii nieorganicznej, bo jako osobne z fizycznej - nie sądzę . Co do typów - na pewno pojawi się jakaś jonówka, na tym radzę się dobrze skupić, bo te zadania nie są stosunkowo trudne do zrobienia, a można zyskać sporo punktów .
Kira13x
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2013, o 20:11

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Kira13x »

Czy według was opłaca się powtarzać do II etapu standardową analizę jakościową ( odczynniki grupowe, jakie reakcje wykonywać po kolei itp.) czy raczej się to nie pojawi?
ThinkApple
Posty: 124
Rejestracja: 19 gru 2013, o 14:32

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: ThinkApple »

Co trzeba zrobić z fizycznej? Musimy mieć ogarnięte te wszystkie tematy, całego Atkinsa? Miałam nadzieję, że wystarczy ogarnąć termodynamikę i równowagi, ale coś mi nie pasuje, skoro wszyscy mówią, że trzeba się uczyć na zadankach z poprzednich olimpiad
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Hubo11 »

Jak myślicie co pojawi się na 2 etpaie?
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Olafek »

1 - ułamki molowe po raz n-ty, coś na kształt zadania B1
2 - jedna wielka niewiadoma, na pewno będę powtarzać podstawę LO
3 - kontynuacja z udziałem funkcji termodynamicznych
4.5 - niewiadome, można się spodziewać cukrów i aldehydów
carboon8
Posty: 29
Rejestracja: 19 sie 2014, o 09:15

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: carboon8 »

Czy na części laboratoryjnej dostajemy jakieś karty? np tablice Mendelejewa albo tabele rozpuszczalności?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości