benzylidenoaceton

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Awatar użytkownika
aleczytoważne
Posty: 10
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 14:17

benzylidenoaceton

Post autor: aleczytoważne »

Mam podany przepis ,ale mam kilka pytań dlaczego tak robimy a nie inaczej?

Przepis:
W kolbie trójszyjnej zaopatrzonej w mieszadło mechaniczne, termometr i wkraplacz umieszcza się świeżo destylowany aldehyd benzoesowy. Kolbę umieszcza się w łaźni z zimną wodą i powoli wkrapla wodorotlenek sodu. Temp. w kolbie utrzymuje się w granicach 25-30 o , a następnie miesza się w temp pokojowej przez 1,5 h. Mieszaninę zakwasza się rozcieńczonym HCl i przenosi do małego rozdzielacza. Oddziela sie górną warstwę organiczną, a warstwę wodną (.) się z toluenu i ekstrakt łączy się z warstwą organiczną. Całość przemywa się wodą i suszy niewielką ilością siarczanu magnezu. Roztwór sączy się do zestawu z nasadką Cleisena, oddestylowuje toluen, a pozostałość destyluje się pod zmniejszonym ciśnieniem.

Oto moje pytania:
1. Dlaczego powoli wkrapla się NaOH ?
2.Dlaczego temp. utrzymuje się w granicach 25-30 stopni?
3.dlaczego mieszaninę zakwaszamy?
4. Dlaczego do zakwaszania używamy HCl a nie innego kwasu?
5.dlaczego oddestylowujemy toluen ?
6. I czy jak przeprowadzam destylacje to muszę mieć 2 aparatury : najpierw do destylacji prostej żeby oddestylować toluen, a później do destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości