zasady tworzenia zwitaminizowanych posiłków

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
parva
Posty: 312
Rejestracja: 26 sty 2007, o 21:31

Re: zasady tworzenia zwitaminizowanych posiłków

Post autor: parva »

Myślę, że pani Korczaszko chciała napisać:to wiem, ale czy jak jużzjemy prowitaminy, które w organizmie przemienią się w WITAMINY, to nie przydałoby sie mieć trochę tego tłuszczu w żołądku/jelitach żeby ta witamina się rozpuściła?
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: zasady tworzenia zwitaminizowanych posiłków

Post autor: Korczaszko »

nawet nie zauważyłam tego błędu że tak to napisałam
ale od żywienia ekspertem nie jestem, a to było zwykłe pytanie. więc oczekiwałam krótkiej odpowiedzitak potrzebuję albonie, a na cholerę im, ty wariatko
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: zasady tworzenia zwitaminizowanych posiłków

Post autor: Jakusz »

więc oczekiwałam krótkiej odpowiedzitak potrzebuję albonie, a na cholerę im, ty wariatko
Odpowiedź na to pytanie leży w metabolizmie prowitamin i witamin. Na tą chwilę nie mam szczegółowej wiedzy na ten temat. Jak się czegoś dowiem to napiszę. A może ktoś mądrzejszy pomoże w rozwiązaniu problemu.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: zasady tworzenia zwitaminizowanych posiłków

Post autor: yeast »

Tylko, że ona nie przemianiaja się automagicznie opo wejściu do organizmu - potrzebne sa do tego enzymy, które nie wystepują ot tak sobie w świetle przewodu pokarmowego - musza byc najpierw wchłonięte do krwioobiegu i komorek.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: zasady tworzenia zwitaminizowanych posiłków

Post autor: Jakusz »

yeast pisze:Tylko, że ona nie przemianiaja się automagicznie opo wejściu do organizmu - potrzebne sa do tego enzymy, które nie wystepują ot tak sobie w świetle przewodu pokarmowego - musza byc najpierw wchłonięte do krwioobiegu i komorek.
No to właśnie mam na myśli. Zależy na jakim etapie (czy w świetle jelit, czy w komórkach, a może w krwiobiegu) dana prowitamina jest przekształcana w inny związek, a co za tym idzie jakie właściwości ma powstająca substancja (czy jest polarna czy też nie) itd. Należy pamiętać, że część witamin (lub ich prowitamin), jeśli się nie mylę, tworzona jest przez bakterie symbiotyczne w jelicie grubym.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: zasady tworzenia zwitaminizowanych posiłków

Post autor: yeast »

Np. witamina K jest tworzona w jelicie grubym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości