Aparaty szparkowe, transpiracja i wilgotność powietrza

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
xxoz
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2015, o 10:05

Aparaty szparkowe, transpiracja i wilgotność powietrza

Post autor: xxoz »

Hej, ostatnio czytając książkę nt fizjologii roślin zakręciłam się przy aparatach szparkowych, proszę, powiedzcie mi w końcu jak to wszystko działa
Dokładnie chodzi mi o aparaty szparkowe - im bardziej otwarte tym transpiracja intensywniejsza, prawda? W takim razie jeśli wilgotność powietrza jest niska to czy aparaty szparkowe są otwarte i transpiracja jest bardziej intensywna czy też na odwrót - niska wilgotność - aparaty się zamykają - słaba transpiracja? Przyznam się, że uczyłam się tak jak w 1 przykładzie czyli im niższa wilgotność tym większa różnica potencjałów, więc aparaty szparkowe są otwarte i transpiracja zachodzi intensywniej, ale poczytałam trochę w internecie a tu są różne wersje i sama już nie wiem. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Aparaty szparkowe, transpiracja i wilgotność powietrza i

Post autor: AnnaWP »

W zasadzie aparaty szparkowe nie reagują na wilgotność powietrza.
Podstawowym mechanizmem ich regulacji jest fototropina, która powoduje ich otwarcie w dzień, aby umożliwić wymianę gazową, niezbędną do fotosyntezy, czyli pozyskanie CO2.
Mówię o typowych roślinach, czyli C3.

Dodatkowo silny spadek turgoru rośliny może spowodować reakcje stresowe, prowadzące do zamknięcia aparatów szparkowych.

Czyli roślina w dzień ma otwarte szparki, chyba że straciła za dużo wody, wtedy aparaty się zamykają.

Kiedy roślina traci za dużo wody? Wtedy, kiedy różnica potencjałów jest większa, czyli przy:
niedoborze wody w glebie
niskiej wilgotności powietrza
wysokiej temperaturze
silnym ruchu powietrza
itd.

Przy wysokiej wilgotności prawdopodobieństwo utraty turgoru jest znikome, zatem nie ma powodu do awaryjnego przymykania szparek.

Jak wygląda sama transpiracja?
Przy wysokiej wilgotności powietrza jest niższa, niż przy niskiej, ale znowu wysoka transpiracja może prowadzić do reakcji stresowych i przymknięcia szparek, czyli silna transpiracja do momentu stresu, przymknięcie szparek, które ogranicza transpirację.

Nie wiem, czy wyjaśniłam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości