Specjalizacja z Kardiochirurgii

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Huge Dream
Posty: 4
Rejestracja: 3 paź 2013, o 21:49

Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Huge Dream »

Witam serdecznie,
Wiem, że temat był już poruszany kilka razy ale niestety bez istotnych odpowiedzi.
Pytanie jak w tytule, jakie są opinie na temat rezydentury z kardiochirurgii?
Macie może znajomych, koleżanki, kolegów robiących tą specjalizację lub pracujących z K-Ch?
Chodzi mi szczególnie o kardiochirurgie w Krakowie Szpital JP II , Warszawa-Anin i inne ośrodki w Wawie, Śląsk, Poznań, Wrocław
Czy macie doświadczenia jak wygląda tam specjalizacja z kardiochirurgii, jacy są starsi kardiochirurdzy(operatorzy), jaki jest średni czas robienia specjalizacji w tych ośrodkach, atmosfera, czy trudno dostać tam rezydenturę z kardiochirurgii oraz wszystkie plusy /minusy i inne szczegóły
Macie własne lub znacie znajomych doświadczenia piszcie!
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi oraz sugestie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Medycyna Lwów »

skoro rokrocznie są wolne miejsca lub niewykorzystane rezydentury z tejże to znak, że nie jest to za ciekawa perspektywa. Praca ciężka, trudna i żmudna operatywa, dużo stanów nagłych = konieczność bycia w gotowości często i w nocy, brak możliwości pracy ambulatoryjnie. Co kto lubi.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Mårran »

No i powiedzenie pierwsze by-passy zakładasz, jak masz już własne
Pani Buka
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Medycyna Lwów »

z tego co ja wiem od młodych to z tym dopuszczaniem wcale nie jest tak źle bo po prostu brakuje rąk do pracy, ale to pewnie zależy od miejsca.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Mårran »

W Gdańsku słyszałam, że nie jest lekko z tą kardio, dostać się słabo i tak dalej. Ale to historie zasłyszane od zainteresowanego kolegi, który ma pod górkę
Pani Buka
Awatar użytkownika
Katatonia
Posty: 13
Rejestracja: 1 lip 2014, o 19:34

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Katatonia »

Ja słyszałam od pewnego kardiologa, że kardiochirurgia wymrze przed upływem kilkudziesięciu lat, bo coraz więcej zabiegów jest na tyle innowacyjnych (czytaj: mało inwazyjnych), że wykonują je zwykli kardiolodzy i nawet nie potrzeba kardiochirurga wzywać. Ale to tylko usłyszane, nie potwierdzone
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Mårran »

Nam naczyniowcy mówili, że kardiochirurgom podbierają coraz więcej
Pani Buka
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: mossa »

Kardiochirurdzy mają zasadniczo ten problem, że pacjenci, których mogliby operować, czyli wszelkie ChNS, OZW, wady zastawkowe itd trafiają najpierw do kardiologów, którzy coraz częściej zostawiają ich dla siebie Oczywiście nadal są grupy pacjentów, dla których interwencja chirurgiczna jest najlepszym lub jedynym rozwiązaniem, ale zdecydowanie idzie to w kierunku rozszerzania wskazań do zabiegów przezskórnych, a zawężania pola działania chirurgów tam, gdzie do tej pory rządzili - w wielu ośrodkach na porządku dziennym jest już np TAVI, trwają prace nad przezskórną implantacją zastawki mitralnej. Póki co to raczej jest alternatywa dla niekwalifikujących się do zabiegu operacyjnego, ale kto wie jak to się dalej potoczy. Tak czy inaczej, wybór tej specjalizacji może się w dalszej perspektywie okazać dość ryzykowny.
lek. mossa
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Agher »

Ryzykowny? Eee tam. Myślę że chłopaki sobie poradzą. Ostatnio coraz modniejsza staje się "kardiochirurgia małoinwazyjna i w tym kierunku sobie popłyną.

Co do tego dopuszczania to moje spostrzeżenie jest takie, że dużo zależy od wieku zespołu. Jak jest młody zespół, to jeszcze wszystkim się chce i najmłodszym ciężko się dopchać, chociaż pewnie co klinika to obyczaj. Ale generalnie rzecz biorąc w powiedzeniu o bajpasach trochę prawdy jest.

Z dorabianiem faktycznie jest kiepsko, ale z drugiej strony w średnich miastach, ze względu wspomnianego braku rąk do pracy dużo jest okazji do dyżurowania.

Co do pytań [at] to na kardiochirurgię bardzo łatwo się dostać, z reguły bywa że jest więcej miejsc niż chętnych. Ostatnio podostawali się ludzie z nazwijmy to średnim wynikiem z LEKu (okolice 60-70%). Specjalizacja ciężka, kilkunastogodzinne zabiegi nie należą do rzadkości. Z rezydentów, których miałem okazję poznać wszyscy odradzali tę ścieżkę jeżeli był ktoś zainteresowany, albo radzili dobrze przemyśleć, czy ktoś na taką harówkę jest przygotowany. Ale z drugiej strony decyzji by nie zmienili, bo lubią swoją pracę. Jak napisał [at]. Co kto lubi.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Mårran »

No jak się idzie na jakąś speckę, to można wcześniej pochodzić na dyzury, zabiegi na np. kole naukowym i zobaczyć, z czym to się je
Pani Buka
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Agher »

I mozna tez na praktyki, wtedy zobaczy się codzienność i zwykła prozę życia, wielu osobą otwierają się wtedy oczy

Huge Dream
Posty: 4
Rejestracja: 3 paź 2013, o 21:49

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Huge Dream »

Dzięki wielkie za opinie,
Oczywiście mam kontakt z k-ch u Siebie na Uczelni. Założyłem ten post by poznać opinie ludzi z innych Uczelni/Miast: Wrocław/Gdańsk/Lublin/Szczecin itd którzy mieli kontakt, doświadczenie z k-ch lub mają tam znajomych rezydentów, specjalistów. Jak już ktoś wyżej napisał w każdym mieście/klinice inne inne są opinie rezydentów dotyczące Kliniki/Szefa oraz programu specjalizacji itd.
Jeżeli ktoś z Was ma doświadczenia z kardiochirurgią lub swoje przemyślenia dotyczące np: kardiochirurgii vs. kardiologi inwazyjnej vs. chirurgii ogólnej -wszystkie Wasze opinie/przemyślenia bardzo mile widziane w tym poście!
Pozdrawiam serdecznie, dzięki za Wasze spostrzeżenia i opinie!
Dudek
Posty: 345
Rejestracja: 13 maja 2008, o 23:11

Re: Specjalizacja z Kardiochirurgii

Post autor: Dudek »

Informacja z dzisiaj z Lublina rocznie ok 600 zabiegów z czego 400 to by-passy. Rezydent obecnie jest 1 na katedrze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości