Doświadczenie- wysiłek a tętno i oddech

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
cosmo12
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2007, o 23:40

Doświadczenie- wysiłek a tętno i oddech

Post autor: cosmo12 »

Mam prośbę o pomoc.
Otrzymałem zadanie jako pracę kontrolną z Biologii, temat :
Zaplanuj doświadczenie wykazujące wpływ wysiłku na tętno i liczbę oddechów
człowieka w jednostce czasu.Uwzględnij potrzebny sprzęt i sposób zapisu wyników
doświadczenia oraz sformułuj hipotezę badawczą"

Niestety nie bardzo wiem jak do tego się zabrać i jak to zrobić.
Będę wdzięczny za pomoc w zadaniu.

pozdrawiam

Cosmo12
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Doświadczenie- wysiłek a tętno i oddech

Post autor: yeast »

Takie badania wykonuje się rutynowo w akademiach wychowania fizycznego. Poza tym wystarczy troche ruszyć głową - jaki sprzęt jest potrzebny do wywołania kontrolowanego wysiłku i pomiaru tetna?
wujek
Posty: 28
Rejestracja: 9 paź 2007, o 23:22

Re: Doświadczenie- wysiłek a tętno i oddech

Post autor: wujek »

Jeśli chodzi o sprzęt badawczy to nie przesadzajmy. w najprostszej wersji wystarczy Ci ciśnieniomierz.
Przykładowe doświadczenie może wyglądać tak:
1. wybrać grupę kilku osób (najlepiej aby była zróżnicowana pod względem płci oraz stopnia sprawności fizycznej)
2. Zmierzyć wszystkim osobom tętno i liczbę oddechów na minutę (chyba nie muszę pisać jak to zrobić)
3. Zapisać wyniki
4. Aby zaobserwować zmiany badanych parametrów możesz poprosić badane osoby, aby zrobiły 5 przysiadów po czym robisz pomiar (tętno, liczba oddechów), następnie niech zrobią 10 przysiadów, pomiar, 20 przysiadów, pomiar. Na końcu w celu osiągnięcia maksymalnego wysiłku możesz poprosić te osoby o przebiegnięcie np 100m sprintem po czym dokonać pomiaru.
5. Otrzymane wyniki zestaw w tabeli.
6. Wyciągnij wnioski.

Jeśli chodzi o hipotezę badawczą, to sugeruję coś w stylu:Jak się zmienia tętno i liczba oddechów u człowieka w jednostce czasu w zależności od stopnia sprawności fizycznej oraz płci."


Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość