Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Somnia
Posty: 14
Rejestracja: 30 cze 2013, o 15:24

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: Somnia »

A pozostałe reakcje są ok? Co tych stopni utlenienia, to jest chyba wyjątek, bo z tej 64 strony książki wynika, że żelazo w reakcji z rozcieńczonym HNO3 na zimno, czyli z kwasem utleniającym, przechodzi na 2 stopień utlenienia, więc reakcja będzie wyglądać tak:
4Fe + 10HNO3(rozc.) 4Fe(NO3)2 + NH4NO3 + 3H20
baran0328
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2014, o 23:05

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: baran0328 »

Mam pytanie 1. skąd wiadomo,kiedy produktem reakcji
metal+kwas tlenowy
jest sól + wodór ,a kiedy sól+tlenek+woda
np. 2 Cr + 3 H2SO4 Cr2(SO4)3 + 3 H2
a z kolei
Sn + 4 H2SO4 Sn(SO4)2 + 2 SO2 + 4 H2O

2. korzystałam z Twojej tabelki i nie wiem,czemu w Witowskim jest,ze
- reakcja Pb z rozcienczonym H2SO4 zachodzi (a wg tabelki pasywacja)
-reakcja Mn ze stezonym HNO3 nie zachodzi (a wg tabel. daje NO2)
-r. Fe z rozcienczonym HNO3 nie zachodzi (wg tabel.daje NO/NH4+)

3.wg takiej ksiazki,ktora posiadam reakcja Al z rozcienczonym HNO3 zachodzi,a wg.tabelki- pasywacja
Bardzo proszę o pomoc.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: Giardia Lamblia »

Somnia pisze:że żelazo w reakcji z rozcieńczonym HNO3 na zimno, czyli z kwasem utleniającym, przechodzi na 2 stopień utlenienia, więc reakcja będzie wyglądać tak:
4Fe + 10HNO3(rozc.) 4Fe(NO3)2 + NH4NO3 + 3H20
Zapewne chodzi tutaj o zdolności utleniające. Rozcieńczony HNO3 (czyli NO3-) na zimno ma tak niewielkie zdolności utleniające, że żelazo nie przechodzi tak łatwo na 3 stopień utlenienia. Podobnie będzie wyglądać reakcja przy powstawaniu N2 (który też będzie powstawać, ale w bardzo niewielkich ilościach)
baran0328 pisze:Mam pytanie 1. skąd wiadomo,kiedy produktem reakcji
metal+kwas tlenowy
jest sól + wodór ,a kiedy sól+tlenek+woda
np. 2 Cr + 3 H2SO4 Cr2(SO4)3 + 3 H2
a z kolei
Sn + 4 H2SO4 Sn(SO4)2 + 2 SO2 + 4 H2O
Rozcieńczony kwas siarkowy(VI) nie jest kwasem utleniającym (tlenowy a utleniający to nie to samo). Kwasy nieutleniające reagują z metalami na zasadzie redukcji wodoru do wodoru cząsteczkowego.
baran0328 pisze:-r. Fe z rozcienczonym HNO3 nie zachodzi (wg tabel.daje NO/NH4+)
O tym pisałem już na poprzedniej stronie. Błąd w Witowskim. Nawet w Pazdro jest wykres pokazujący zmianę ilości powstających produktów w zależności od stężenia kwasu (reakcja z żelazem).
baran0328 pisze:-reakcja Mn ze stezonym HNO3 nie zachodzi (a wg tabel. daje NO2)

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=PvU-qbQJq7IC&g=PA150&dq=Mn+manganese+hot+HNO3+reactions&hl=pl&sa=X&ei=kxl1UbmnPILOOKWggdAD&ved=0CE0Q6AEwBA#v=onepage&q=Mn%20manganese%20hot%20HNO3%20reactions&f=false
(strona niżej)
baran0328 pisze: - reakcja Pb z rozcienczonym H2SO4 zachodzi (a wg tabelki pasywacja)
Sól PbSO4 jest praktycznie nierozpuszczalna w wodzie. Ta reakcja nie ma jak biec.
baran0328 pisze:3.wg takiej ksiazki,ktora posiadam reakcja Al z rozcienczonym HNO3 zachodzi,a wg.tabelki- pasywacja
Co to za książka?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: DMchemik »

Glin z pewnością nie reaguje z rozcieńczonym HNO3, co sprawdzałem doświadczalnie kiedyś. Właśnie z powodu wątpliwości po informacjach z różnych źródeł. Gardzia, w przypadku PbSO4 to bardziej chodzi o jego wątpliwą rozpuszczalność w H2SO4 a nie w wodzie. Chodzi o silny efekt wspólnego jonu oraz fakt, że PbSO4 tworzy warstewkę i poważnie utrudnia dostęp H2SO4 do powierzchni glinu. Jednak pasywacja bym tego nie nazwał.
baran0328
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2014, o 23:05

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: baran0328 »

Dziękuje za rozwjanie wątpliwości ) jeśli chodzi o książkę,to jest to M.Krzeczkowska Chemia"(to jest bardziej ta książeczka,niz jakis podrecznik).
Jeszcze mam tylko pytanie do 1.punktu,o ktory pytalam
poprostu nie wiem,skąd mam wywnioskowac,kiedy wydzieli sie wodor i sol,a kiedy sol,tlenek i woda.wiem,ze w przypadku kwasu beztlenowego niemozliwe jest tu powstanie wody.ale nie wiem,jak to jest w przypadku kwasow tlenowych.myslalam,ze tylko metal szlachetny+ kwas tlenowy(w tym przypadku rowniez utleniajacy-tylko utleniajace reagują ze szlachetnymi) dają sól,tlenek i wode, w przykladzie ,ktory podałam metal nieszlachetny(Sn) reaguje ze stezonym H2SO4 dajac sol,tlenek i wode.z kolei w przykladzie z tez nieszlachetnym(Cr),lecz z rozcienczonym H2SO4,daje wodor i sol. jesli trzeba to rozpatrywac nie pod wzgledem k.tlenowy/beztlenowy, a pod wzgledem utleniajacy/nieutleniajacy,to proszę napisz mi, jak to działa.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: Giardia Lamblia »

Giardia Lamblia pisze:Rozcieńczony kwas siarkowy(VI) nie jest kwasem utleniającym
Kwas utleniający + metal można się spodziewać redukcji reszty kwasowej, a nie wodoru. (jeżeli reakcja zachodzi)
Kwas nieutleniający + metal redukcja wodoru do wodoru cząsteczkowego (wyparcie wodoru). (jeżeli reakcja zachodzi)
baran0328 pisze:jesli trzeba to rozpatrywac nie pod wzgledem k.tlenowy/beztlenowy, a pod wzgledem utleniajacy/nieutleniajacy
Trzeba, a działa j.w.
baran0328
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2014, o 23:05

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: baran0328 »

Bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas na silenie się z moim kiepskim pojęciem
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: kapitan47 »

Mogę dorzucić reakcję z rtęcią - podręcznik pazdry. Niestety mam tylko ze stężonym H2SO4
2Hg+2H2SO4Hg2SO4+SO2+2H20
Hg+2H2SO4HgSO4 + SO2+2H2O
W zależności od stosunku to w pierwszej reakcji powstaje kation dirtęci:
Hg2(2+), w drugiej już normalnie Hg(2+)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: DMchemik »

Stety, tylko ze stężonym, bo z rozcieńczonym rtęć nie reaguje
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: kapitan47 »

No to wszystko się zgadza
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

[Film] Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: DMchemik »

Reakcje metali ze stężonym HNO3%



Reakcje metali z 30% HNO3



reakcja cynku z zimnym 5% HNO3

medycznakasia
Posty: 67
Rejestracja: 19 maja 2014, o 16:40

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: medycznakasia »

Super Nie wiem czy to się przyda,ale ja również uczyłam się takich dziwnych reakcji:
a) s+ h2s04(stez) so2 i h20
b) c+ h2so4(stez) so2 +co2+ h20
c) p+ h2s04 (stez) so2 +h3po4 + h20
Oczywiście trzeba uzgodnić współczynniki stechiometryczne .
ariax
Posty: 10
Rejestracja: 5 sie 2016, o 07:44

Re: Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka)

Post autor: ariax »

czy dostane gdzieś tabelkę? bo link nie działa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 3 gości