Dlaczego Y=chłopak?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Meduzaaa
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2015, o 17:31

Dlaczego Y=chłopak?

Post autor: Meduzaaa »

Zastanawia mnie dlaczego np. u gadów i ptaków chromosom Y determinuje płeć żeńską, natomiast u ssaków męską. Próbowałam znaleźć na ten temat jakieś informację ale nic. Ktoś coś wie? Albo może polecić jakieś książki/artykuły?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Dlaczego Y=chłopak?

Post autor: Mårran »

Kwestia tego, jakie geny się tam znajdują. U człowieka są tam geny odpowiedzialne np. za spermatogenezę i niektóre cechy płci męskiej.
Pani Buka
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego Y=chłopak?

Post autor: AnnaWP »

Kiedyś zapytał się prowadzący moją koleżankę, dlaczego pierwszy podział zygoty jest równikowy.
Męczyła się, mówiła o morfogenach itd.
A on w końcu jej powiedział: bo taka jest naturalna kolej rzeczy.
Dostała bdb.

I teraz nie sądzę, aby była mądrzejsza odpowiedź:
Kwestia płci jest determinowana przez jeden region, u ssaków jest to SRY i powoduje determinację płci męskiej. Lokalizacja tego rejonu wypadła akurat na Y.
Widać u ptaków jest odwrotnie, gen odpowiedzialny za płeć żeńską jest dominujący.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Dlaczego Y=chłopak?

Post autor: randomlogin »

Byloby calkiwm smieszniw, gdyby lokalizacja SRY wypadla gdzies poza Y, jesli to Sex-determining Region of Y chromosome. (nazwa z pamieci, sens zachowany).

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość