Entalpia! Reakcja spalania a tworzenia!

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
lupcioo
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2015, o 15:04

Entalpia! Reakcja spalania a tworzenia!

Post autor: lupcioo »

Jak odróżnić reakcje spalania od tworzenia? Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić na kilku przykładach?
Pogubiłam się już, tak gdzie jest spalanie wychodzi mi, że tworzenie. Pomocy
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Entalpia! Reakcja spalania a tworzenia!

Post autor: plontaj »

1) reakcja tworzenia - reakcja w której z pierwiastków (występujących w formie trwałej) takich jak C, N2, O2, Cl2 otrzymujemy związek chemiczny

np. C + O2 = CO2

2) reakcja spalania - inaczej reakcja utleniania, reakcja w której uczestniczy tlen, bądź inny pierwiastek, związek chemiczny mogący być akcepotrem elektronów. Jednakże w środowisku energetyków i ludzi zajmujących się kinetyką spalania węglowodorów i paliw stałych, spalanie jest prawie zawsze kojarzone jako reakcja paliwa z tlenem.

Przykłady
C + O2 = CO2
2CO + O2 = 2CO2
CH4 + O2 = CO2 + H2O

Jak widać w niektórych przypadkach reakcja tworzenia może być jednocześnie reakcją spalania.

Entalpia tworzenia, a tak naprawdę jest to zmiana entalpii, którą oblicza się przy założeniu, że produkt naszej reakcji powstał z pierwiastków (występujących w formie trwałej), dla których założono, że ich entalpia jest równa 0 w danej temperaturze i pod danym ciśnieniem (warunki normalne lub standardowe).
arek1404
Posty: 10
Rejestracja: 23 maja 2015, o 14:21

Zadanie z entalpii z tegorocznej matury .

Post autor: arek1404 »

Proszę Was o rozwiązanie tego zadania z lekkim wytłumaczeniem .

Standardowa molowa entalpia reakcji spalania kwasu benzoesowego opisanej równaniem :

C6H5COOH (s) + 7,5 02 (g)7CO2 (g) + 3 H20 (c)

wynosi -3227 kJ/mol . Standardowa entalpia tworzenia wody w ciekłym stanie skupienia ma wartosc = - 286 kJ/mol , a standardowa entalpia tworzenia gazowego tlenku węgla (IV) wynosi = -394 kJ/mol .

Na podstawie powyższych danych oblicz standardową entalpię tworzenia kwasu benzoesowego w stałym stanie skupienia . Wynik podaj w zaokręgleniu do jedności .
arek1404
Posty: 10
Rejestracja: 23 maja 2015, o 14:21

Re: Entalpia! Reakcja spalania a tworzenia!

Post autor: arek1404 »

pesel, , dzięki , szukałem tego , ale nie mogłem znaleźć !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości