Mutacje w mtDNA, a wolne rodniki

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Zaleszczotek
Posty: 66
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:08

Mutacje w mtDNA, a wolne rodniki

Post autor: Zaleszczotek »

Mam takie, być może proste pytanie, na które odpowiedź jest oczywista, ale wolę się upewnić. Wiadomo, że mtDNA ulega częstym mutacjom. Czy przyczyną tego jest właśnie to, że w mitochondriach ze względu na przeprowadzanie kolejnych etapów oddychania komórkowego, powstaje dużo wolnych rodników, a te uszkadzają DNA i wywołują mutacje?
Awatar użytkownika
biochemiczni
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, o 18:49

Re: Mutacje w mtDNA, a wolne rodniki

Post autor: biochemiczni »

Może tak być ze względu na brak między innymi histonów w mitochondriach, które ochraniały by DNA przed działaniem szkodliwych rodników powstałych zwłaszcza w łańcuchu oddechowym.

Z drugiej strony mitochondria posiadają zestaw enzymów usuwających wolne rodniki (katalaza, dysmutaza ponadtlenkowa).

Suma sumarum mutacje powstałe w wyniku działania wolnych rodników są podstawą wolnorodnikowej teorii starzenia się". Za jakiś czas będe o tym pisał u nas na blogu.

Pozdrawiam
Corbus Cornix
Zaleszczotek
Posty: 66
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 15:08

Re: Mutacje w mtDNA, a wolne rodniki

Post autor: Zaleszczotek »

Wiem wiem, że wolne rodniki to jeden z czynników starzenia się . Zastanawiam się tylko czy przyczyną częstszych mutacji w mtDNA jest właśnie ich wzmożona liczba ze względu na przeprowadzanie oddychania komórkowego na kolejnych etapach w mitochondrium.
Awatar użytkownika
biochemiczni
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2015, o 18:49

Re: Mutacje w mtDNA, a wolne rodniki

Post autor: biochemiczni »

Spoko tak jak pisałem problem może wynikać z braku histonów oraz właśnie tego ze dużo wolnych rodników.

Przy czym zastanawiam się jak skuteczne są te enzymy?

Poszukam i opisze.

Pozdrawiam
Corvus Cornix

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości