Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bioguah0 »

1,46*10 do -10

lemkropka
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:17

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lemkropka »

Czemu ma być MgCO3 ? Wydawało mi sie ze jak jest większy iloczyn rozpuszczalności to wtedy słabiej sie rozpuszcza bo wytraca sie osad Nie rozumiem kompletnie

Załączniki
image.jpg
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Wydawało Ci się, jest na odwrót. Kso spada wraz z rozpuszczalnością, ale pKso rośnie. To tak samo jak ze spadkiem stężenia H+ rośnie pH.
Castellano
Posty: 251
Rejestracja: 20 lip 2014, o 17:02

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Castellano »

Ile powietrza po trzeba do otrzymania 80 dm3 SO2, wyniku spalenia pirytu?
Bo uparcie wychodzi mi 500, a persona jeszcze bardziej uparcie twierdzi, ze 550
Ldzie, przecież to nie jest trudne

Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bioguah0 »

To pomoże ktoś?

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

bioguah, a pokaż jak sama próbujesz do tego dojść.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Castellano pisze:Ile powietrza potrzeba do otrzymania 80 dm3 SO2, wyniku spalenia pirytu?
Bo uparcie wychodzi mi 500, a persona jeszcze bardziej uparcie twierdzi, ze 550
Po prostu w Lublinie Persona ma w powietrzu 20% v/v tlenu i 110/20%=550. A u Ciebie jest 22%. Zapewne prawda leży gdzieś pośrodku.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

Drodzy Chemicy
Zauważyłem, że w wielu zadaniach przyjmowany jest skład powietrza jako 78% N2 plus 22% O2 lub 79% N2 plus 21% O2.
Zapewne każdy zauważy, że jeśli chcemy przyjąć dostatecznie dobrze przybliżony skład powietrza to należy to zapisać: 78% N2, 21% O2 oraz 1% Ar.
Co stanowi uzasadnienie przesłanki do stosowania składu 78% N2 + 22% O2 ?
W moim przekonaniu nie istnieje natomiast przesłanka do stosowania składu powietrza jako 20% O2 plus 80% N2.
Nawet najbardziej abstrakcyjny skład powietrza np. 15% O2 80% N2 i 5% Cl2 nie stanowi jednak przeszkody do rozwiązywania zadań - matematyka jest na tyle abstrakcyjna, że wykona obliczenia dla abstrakcyjnych wielkości liczbowych.
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Dlaczego wzór na stezeniowa stała równowagi reakcji CaCO3 =CO2+ CaO wynosi K=[CO2 ] ?

pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Ponieważ pozostałe dwa składniki sa w fazie stałej.
CaCO3(s) =CO2(g)+ CaO(s)
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Dziękuję

ola.dilmah
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2009, o 18:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ola.dilmah »

Zdawałam w czerwcu egzaminy wstępne w czerwcu (tak jak matura, ale wg starej podstawy) i zaskoczyło mnie takie zadanie:
w dwóch nieoznakowanych probówkach umieszczono kwas mlekowy i kwas propanowy. Dzięki użyciu pewnego odczynnika, a następnie po ogrzaniu i wymieszaniu zawartości probówek możliwe było zidentyfikowanie zawartości tych probówek. Jakiego związku użyto: 1. KmnO4 i H2SO4, 2. Cu(OH)2, 3. NaOH.
Długo nad tym myślałam i nic mi nie przyszło do głowy, może ktoś mógłby mi wytłumaczyć?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

ola.dilmah pisze:Zdawałam w czerwcu egzaminy wstępne w czerwcu (tak jak matura, ale wg starej podstawy) i zaskoczyło mnie takie zadanie:
w dwóch nieoznakowanych probówkach umieszczono kwas mlekowy i kwas propanowy. Dzięki użyciu pewnego odczynnika, a następnie po ogrzaniu i wymieszaniu zawartości probówek możliwe było zidentyfikowanie zawartości tych probówek. Jakiego związku użyto: 1. KmnO4 i H2SO4, 2. Cu(OH)2, 3. NaOH.
Długo nad tym myślałam i nic mi nie przyszło do głowy, może ktoś mógłby mi wytłumaczyć?
1. KMnO4 i H2SO4

Uzasadnienie:
W temperaturze pokojowej lub nieco wyższej kwasy karboksylowe bez dodatkowych,
wrażliwych na utleniacze grup funkcyjnych nie ulegają utlenieniu. Dodawany kwaśny roztwór KMnO4, zabarwia tylko roztwór kwasu karboksylowego na fioletowo.
W przypadku obecności w strukturze kwasu dodatkowych grup funkcyjnych, zdolnych do utlenienia w opisanych warunkach nastąpi odbarwienie dodawanego kwaśnego roztworu KMnO4 (redukcja do Mn2+ ). Ponieważ kwas mlekowy to hydroksykwas, zawierający drugorzędową grupę hydroksylową wrażliwą na utlenianie można ten kwas mlekowy odróżnić od dowolnego kwasu karboksylowego (z wyjątkiem mrówkowego, dlaczego?) przy pomocy kwaśnego roztworu KMnO4.

NaOH się nie nadaje bo oba kwasy przereagują, ale nie będzie żadnych obserwacji.
W przypadku użycia Cu(OH)2 w obu przypadkach nastąpi roztworzenie, jednak kwas propanowy da roztwór w kolorze zielononiebieskim a kwas mlekowy zielononiebieskim do niebieskofioletowego (tworzenie kompleksu chelatowego) co w praktyce sprawia, że różnice mogą nie być dostrzegalne (potrzebny byłby spektrofotometr) a już na pewno maturzysta nie ma prawa o nich wiedzieć.
Tak więc najlepszy, jednoznaczny odczynnik to kwaśny roztwór KMnO4.

PS. Jest gdzieś arkusz?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości