Krasnorosty/Zielenice

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Krasnorosty/Zielenice

Post autor: witamina110 »

Hej, mam kilka pytań dotyczących krasnorostów i zielenic.

1. Wyjaśnij, na jakiej podstawie krasnorosty i zielenice są zaliczane do królestwa roślin.
2. Dlaczego krasnorosty i zielenice są nazywane roślinami pierwotnie wodnymi?
3. Wyjaśnij, jakie cechy budowy krasnorostów pozwalają im zasiedlać miejsca niedostępne dla innych roślin (np. głębokość ponad 260 m).
4. Wytłumacz, dlaczego rośliny pierwotnie wodne są plechowcami.

Bardzo proszę o odpowiedzi.
turkato96
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2014, o 14:23

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: turkato96 »

Hej.

1.Krasnorosty i zielenice są zaliczane do królestwa roślin, ponieważ w ich chloroplastach znajdują się barwniki asymilacyjne, chlorofil. W rozwoju glonów wyższych występuje przemiana pokoleń, jako materiał zapasowy magazynowana jest skrobia i mają ścianę komórkową z celulozy.

3.Woda pochłania światło. Krasnorosty mają w chloroplastach fikobiliny - fikoerytryne i fikocyjanine. pierwszy to barwnik czerwony, drugi niebiesko-zielony. Światło czerwone jest pochłaniane najszybciej(najwyżej), natomiast niebieskie głębiej, dlatego pewno dochodziło do tych krasnorostów.


Spieszę na lekcje, resztę podrzucę Ci później.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: AnnaWP »

a krasnorosty są zaliczane?
Rany julek, przecież to od dekad jest nieaktualne.

Rośliny wywodzą się z zielenic, więc to nie razi, ale krasnorosty to zupełnie oddzielny takson. Od lat.

Bo od całych dekad nie mamy dwóch królestw, a całe stadko - ze 20 lat temu było 5, a teraz nikt nie wie.
Tu prosty artykuł przedstawiający nowy system taksonomii:
497.pdf
(99.04 KiB) Pobrany 70 razy
Ale pewnie do szkoły to dojdzie za 50 lat.
Awatar użytkownika
witamina110
Posty: 648
Rejestracja: 24 mar 2009, o 11:47

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: witamina110 »

Tak w nowej erze jest napisane(2012 r.)

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: Nygga97 »

2. Pierwotnie wodne są dlatego, że od samego początku swojego istnienia zasiedlały środowisko wodne. Nie widać w ich budowie cech, które świadczyłyby o wtórnym powrocie do wody chodzi mi tutaj o wykształcenie dobrego systemu korzeniowego, miękiszu powietrznego, aparatów szparkowych, tkanek- wzmacniających, okrywających, przewodzących itp.

4. Plechowcami są dlatego, że w ich budowie nie wyróżnia się tkanek.

Pasjonatka
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2015, o 17:38

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: Pasjonatka »

1. Tutaj zdaje mi się, że najbardziej chodzi o to, że rośliny mają chloroplasty otoczone dwiema błonami, a protisty roślinopodobne trzema lub więcej. To jest główny powód takiego podziału.
turkato96
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2014, o 14:23

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: turkato96 »

Anno pisałem to na podstawie informacji z podr. nowej ery, z którego nakazano mi się uczyć.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: AnnaWP »

Protisty mają różną liczbę błon, od dwóch do 5. Przy czym możliwe są dwie błony a endosymbioza wtórna.
Jhenry
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 14:15

Re: Krasnorosty/Zielenice

Post autor: Jhenry »

3.Woda pochłania światło. Krasnorosty mają w chloroplastach fikobiliny - fikoerytryne i fikocyjanine. pierwszy to barwnik czerwony, drugi niebiesko-zielony. Światło czerwone jest pochłaniane najszybciej(najwyżej), natomiast niebieskie głębiej, dlatego pewno dochodziło do tych krasnorostów.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości