ChemCad Pomocy

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
miro741
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2015, o 17:16

ChemCad Pomocy

Post autor: miro741 »

Siema,
mam o to takie polecenie do wykonania w Chemcadzie:
Dana jest reakcja: 6 C2H4O + 2 H2O C2H4O2 + C4H10O3 + C6H14O3 (stopień przereagowania wynosi 100%, ale 90% wagowych oksiranu przekształca się w glikol monoetylenowy, 9% oksiranu w DEG i 1% oksiranu w TEG). Stosunek molowy woda:oksiran wynosi 1:30. Temperatura procesu: 500K, ciśnienie 3.5 MPa, natężenie przepływu strumienia MEG: 2500 kg/h. Należy zastosować wymiennik ciepła, w którym strumienie produktów podgrzewają strumień surowców oraz układ kolumn rozdzielających mieszaninę poreakcyjną na poszczególne produkty.
Moja propozycja rozwiązania i pytanie: jak mam poradzić sobie z tym wymiennikiem ciepła -jakie parametry ustawić, nie mogę poradzić sobie również z rozdziałem produktów i czy ktoś mógłby potwierdzić mój tok myślenia? proszę o jakiekolwiek wskazówki, rady, bo stoję w miejscu
Pomoże ktoś Sama nie dam sobie z tym rady
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: ChemCad Pomocy

Post autor: Adax82 »

miro741,
Treść zamieszczonego posta w niczym nie pozwala na przeprowadzenie jakichkolwiek dywagacji termodynamicznych.
Możemy jedynie obliczyć: strumień glikolu monoetylowego m1 = 2250 kg/h, strumień oksiranu w DEG m2 = 225 kg/h, strumień oksiranu w TEG m3 = 24 kh/h. I jest to najmniejszy problem dla tego zagadnienia. Problem polega na tym, że jak wynika z załączonego schematu technologicznego, oddzielanie kolejnych produktów reakcji odbywa się kaskadowo w układzie kilku wymienników ciepła. Od strony bilansu cieplnego dla takiej kaskady – sprawa jest prosta. Nie można tego jednak sensownie zaproponować gdyż:
1. Brak jest podanych temperatur wrzenia/skraplania oraz ich ciepeł R dla poszczególnych produktów
2. Brak jest podanych początkowych i końcowych temperatur poszczególnego produktu, jak też i nie podano chociażby średnich ciepeł właściwych lub molowych dla poszczególnych produktów.

Schemat technologiczny każdego procesu chemicznego wymaga przedstawienia podstawowych parametrów tego procesu:
1. Określenie strumieni masowych lub molowych dla wszystkich substratów i wszystkich produktów.
2. Określenie parametrów ciśnienia i temperatury na każdym etapie procesu. Dane p i T odnośnie substratów mają się nijak to tychże parametrów odnośnie produktów.
3. Określenie parametrów termodynamicznych odnośnie produktów.

Ze względu na tak „kulawe” przedstawienie zagadnienia proponuję zastosować abstrakcyjny wymiennik ciepła mający na wejściu parametry substratów, a na wyjściu ( nieznane ) parametry produktów i obliczyć to ( ryzykownie ) zakładając, że wydajność procesu na każdym etapie wynosi 100%.
Osobiście, zagadnienia przedstawionego w taki sposób na pewno nie zaliczyłbym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości