Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Tagliani
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2014, o 20:28

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Tagliani »

Czy ktoś z Was używa lustrzanki Sony Alpha A58 lub Nikona D5200/ D5300? Zastanawiam się nad zakupem jednej z powyższych lustrzanek do mikrofotografii. Prosiłbym o opinie na temat tych aparatów, która z powyższych lustrzanek będzie najlepszym wyborem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

Tagliani - Ja przestalem sledzic inne aparaty w momencie kiedy zdecydowalem sie na Canona, takze niestety nie pomoge. Gdzies w tym watku poiwinna byc strona na ktorej jest zestawione wiele modeli, w tym momencie nie mam czasu jej szukac, ale potem moze to zrobie.

A tu moj nowy dyfuzor, 2 lampki led z ikei, plus 2 polowki pileczek na kazdej, przyklejone prowizorycznie tasma izolacyjna:
diff.jpg
Denerwowalo mnie obkladanie obiektu kopułą z pileczek, przesuwalo sie, rozwalalo, bylo malo miejsca i postanowilem umiescic pileczki bezposrednio na lampkach (: I sprawdzilem jak dziala:
difuser-m.jpg
Ja jestem zadowolony i pewnie przez jakis czas pozostane przy tym patencie (: Do tego swiatlo nie jest tak dobrze rozproszone jak przy klasycznym dyfuzorze co akurat mi sie podoba bo jest bardziej plastyczne.
diff-2.jpg
Test przy krytycznymm ateriale jakim jest dl amnie metal, daje rade, ale w bliku pewnie moglo by byc lepiej, jest lekka biala plama.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: winkwink »

Panowie, jako, że na photomacrography spędzacie trochę czasu, to pewnie wiecie
nie szukając zbytnio, posłużę się choćby zdjęciami z tych wątków:

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=27603

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=27554

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=27429
inne tego autora też nie są złe, jak na mikroskop który ma w opisie
a mianowicie chiński Bresser Researcher Bino, to możliwe? o co chodzi i gdzie jest haczyk?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

Nawet z zabawki mozna wyciagnac bardzo duzo jesli sie potrafi i mysle, ze mamy do czynienia z takim przypadkiem. Vaselle ma naprawde niezle zdjecia i swietne artystyczne wyczucie, od dawna mi sie podobaja. Nie sprzet robi zdjecia (: Choc pewnie gdyby chciec to wydrukowac w formacie A4 i wiecej to bylby problem z jakoscia.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: winkwink »

kurcze, wierzyć się nie chce, chiński mikroskop, chińska kamerka, a zamiast DIC skośne światło, szacuneczek
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

On swietnie robi skosne. Mysle, ze kazdy powinien przejsc przez etap gorszego sprzetu - bardzo pouczajace - zmusza do kombinowania i kreatywnosci (:
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: winkwink »

no tak, ale wiesz co mnie jeszcze zastanawia? jest mikroskop i kamerka, jest dusza artysty, co można do tego dodać aby zdjęcie było wysokiej jakości oprócz jednego/ kilku kliknięć myszką na sprzęcie tej klasy? jakoś jedno z drugim mi się nie skleja
no bo cykając aparatem można manewrować różnymi parametrami, w sumie ustawienia kamerki też można dopasować do obrazu już w komputerze, czy to właśnie jest kluczowe, a jak nie to co?
cały czas coś mi się nie zgadza, albo może trzeba zacząć inaczej myśleć o chińskim sprzęcie?
odwracając sytuację, jest super hiper mikroskop i taki sam aparat, wszystko połączone jak trzeba, godziny ćwiczeń, bach jest zdjęcie i wcale nie jest ładniejsze, b, jest gorsze
w tym przypadku bardziej bym się zgodziła ze stwierdzeniem, że nie sprzęt robi zdjęcia, bo takich przypadków jest znacznie więcej niż ten Vasella, gdzie sprzęt jest niskiej klasy a zdjęcia super i niby same się robią
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

Nic sie nie robi samo (

Co to jest wysoka jakosc wg Ciebie? Artystyczna jest z zalozenia trudno definiowalna, techniczna - dosc latwo.

U nas tez bylo kilka osob co na zwyklych achromatach PZO robili super zdjecia, nie mowiac juz o Pickulu, ktory najprostsza chyba metoda osiagnal swiatowy poziom (: da sie. kwestia pracy, doswiadczenia i kroczenia konsekwentnie do przodu (: a na to trzeba czasu, najczesciej lat (:

"Problem pojawia sie w momencie kryteriow technicznych - jesli zechcesz wydrukowac takie zdjecie w wiekszej skali to jego jakosc bedzie marna, beda aberracje od niskiej klasy obiektywow, rozne halo itp. To nie jest widoczne na monitorach, bo tam plik o rozdzielczosci 72 px (tyle co ekran) wyglada na oko identycznie jak ten w jakosci do druku (250-300 dpi), roznica jest w ciężarze (
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: winkwink »

fajnie, że to poruszyłeś, no właśnie, chociażby nasz Pickul, super zdjęcia (to jest dla mnie wysoka jakość) robione z ręki ale aparatem (nie kamerką), na Biolarze albo chińczyku ale bezsprzecznie lepszym, no nie powiesz, że nie ma różnicy w sprzęcie, bo jest
zdjęć jednego i drugiego Pana porównywać nie będę, ale te z kamerki są naprawdę świetne, NIE WYGLĄDAJĄ jak z chińskiego mikroskopu i takiej samej kamerki, prawda?
a o drukowaniu nie myślę wcale, oceniam tylko to co widzę na monitorze laptopa
i nadal nie pojmuję
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

Chinski mikroskop nie jest zly, wazne kto za nim stoi. Dasz komus dobremu zabawke to wycisnie z niej wiecej niz ktos bez doswiadczenia z najlepszego mikroskopu z setem obiektywow plan apo i innymi bajerami. To jest wlasnie ta pulapka: jak sobie kupie dobry sprzet to bede robic dobre zdjecia". To niestety tak nie dziala (

Pamietam kamerki ze zlotu Delty (te byly ze sredniej polki) - ilosc ustawien jest potezna, mozna na tym zrobic niezle jakosciowo zdjecia, kwestia praktyki. Tylko tak jak mowilem, w pewnym momencie istotne robi sie kryterium wielkosci zdjecia w pixelach. Na ekranie wyglada fajnie, w druku juz nie. Jesli ktos ogranicza sie do prezentacji ekranowych - ok, nie bedzie widac roznicy, ale jesli planuje publikacje, wieksze wydruki itp, to jednak potrzeba wyzszej klasy sprzetu i mialbym tu na mysli jednak najpierw dobry aparat, a potem mikroskop.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Ja może dodam od siebie, że jeżeli chodzi o mikroskop to właściwie jest to tylko stojak.
Sercem jest zawsze obiektyw. Jeśli stojak ma dobre wydajne oświetlenie, oczywiście sprawne mechanizmy i jest wykonany solidnie to ja osobiście nie widzę różnicy, która wpływa na jakość zdjęcia, pomiędzy chińczykiem i markowym sprzętem.
Są doskonałe chińskie podróby Olympusa z serii BX, można kupić relatywnie tani korpus i wyposażyć go w markowe obiektywy i mamy BX.
Dobry aparat to lepsze zdjęcia, więcej szczegółów i większa waga pliku, tu przełożenie jest proste.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

Ja wroce do swojego starego dylematu i zagwózdki z poczatku przygody z foceniem przez mikro: jesli mamy dobry obiektyw, a kiepski sprzet rejestrujacy to zdjecie nie bedzie dobre, wiec osobiscie, ze swojego doswiadczenia polecam droge: najpierw dobry aparat, a potem udoskonalamy reszte, i wtedy priorytet ma oczywiscie obiektyw mikroskopu (: (oczywiscie przy zalozeniu dazenia do maximum jakosci)
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: winkwink »

tak, drogę obrałam, chyba dobrą
obiektywy i aparat z wyższej półki, to na początek, potem usprawnianie mikroskopu, poważnie się zastanawiam nad wymianą oświetlenia (led, halogen?) albo zakup takowego z gotowym oświetleniem i puszczenie w obieg tego co mam
nie stanie się to wszystko od razu, ale jest światełko w tunelu, mam nadzieję załatwić to w przeciągu roku, ambitny plan, wakacje i remont odłożone na kolejne za ileś tam"
dobry plan, prawda?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości