Cudowne właściwości czosnku

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Cudowne właściwości czosnku

Post autor: yeast »

Od dawna znane są zarówno smakowe jak i zdrowotne właściwości czosnku. Jednak dopiero od niedawna udało się stwierdzić jakie związki odpowiadają za dobroczynne właściwości antybakteryjne, przeciwnowotworowe, itp. Czy udało wam się trafić na jakieś ciekawe publikacje dotyczące składników występujących w tej roślince?

[ Dodano: Nie Gru 30, 2007 14:50 ]
Tu dołoże jakąś zachętę:
Dopiero jednak w 1944 r. rozszyfrowano skład czosnku i poznano dokładnie substancje lecznicze. Wyizolowano allicynę - substancję nadającą zapach i zarazem działającą przeciwbakteryjnie. Allicyna i trójsiarczek dwuallilu, który również występuje w czosnku, ma tak silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, że ujawnia się ono nawet w rozcieńczeniach typu 1:25 000! Siarkowe związki lotne, które odkryto w czosnku wykazują natomiast wysoką skuteczność leczenia przeziębień i infekcji układu oddechowego.
Niedawno stwierdzono także, że czosnek może być skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób serca. Związki występujące w czosnku, pod warunkiem, że jest on jedzony codziennie, mogą korzystnie wpływać na poziom cholesterolu poprzez obniżenie stężenia frakcjizłej LDL, a zwiększenie stężenia frakcjidobrej HDL. Niektórzy naukowcy wskazują również na możliwość zapobiegania przez związki siarkowe rozwojowi nowotworów i zmniejszania ciśnienia krwi.
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: skarabae »

Może kiedyś uda mi się przeczytać.
Na co dzień jeśli chodzi o właściwości bakteriobójcze i statyczne bardziej cenię chrzan
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: yeast »

A czy ktoś słyszał może o jakiś przeciwskazaniach do spożycia czosnku? Pomijając oczywiście możliwość alergii.
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: skarabae »

Przeciwwskazaniem do stosowania świeżego czosnku są ostre nieżyty żołądka i jelit, skłonność do niskiego ciśnienia krwi oraz okres karmienia piersią.
ale pewnie już to widziałas
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: yeast »

Szczerze mówiąc nie - wiedziałam tylko, że czosnek jestcięzkostrawny"P. Poza tym czy ktoś słyszał o przeciwwskazaniach związanych z wegetarianizmem? Czemu nie należy go jeść przy karmieniu piersią?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: malgosi35 »

No a zapach Kiedy leczyłam sie czosnkiem (w kapsułkach-miało nie mierdziec).
Wszystko było ok. gdy siedziałam w domu. Gdy poszłam do pracy to poczułam taki smrod (i inni też) że wróciłam do domu na odsmrodzenie.

Nie polecam też soku z czosnku na rany bo jest zbyt intensywny i powoduje podrażnienie i rana trudno się goi.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: yeast »

, pomyliłam wątki:P
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: skarabae »

Nie szkodzi przyda się na mikrobiologię weterynaryjną

Chyba zdania co do czosnku i laktacji są podzielone. Można dziecko zaczadzić ] albo takie czosnkowe mleko nie będzie dziecku smakować, albo właśnie będzie i dziecko będzie dłużej i chętniej ssało i lepiej trawiło. Podobno.
Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: sparky »

Jak jestem zwolennikiem popijania miksturek od babuni , z czosnku i cebuli . Największa przeszkoda co zapach o ostry smak , ale da się przeżyć . Najważniejsze ,że przeciwdziała przeziębieniu , bo zawiera w sobie tzw. fitoncydy (cebula też)

A co do czosnku to nie wolno jeść go zbyt dużo , bo może wysadzić wątrobę dosłownie
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: mila1301 »

Najlepiej jeść czosnek wieczorem, by zbytnio nieśmierdziało . U mnie stosuje się czasem czosnek w ten sposób, że na patelce z paroma kroplami oleju podsmaża, ale to bardzo delikatnie czosnek i je się go na kanapce z białym serem. Podobno skuteczny na bóle gardła. Mnie osobiście taki posiłek bardzo smakuje
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: dawidw »

U mnie kiedyś tata robił taką miksturę z czosnkiem, cebulą i czymś tam jeszcze na zawyżony cholesterol. Jak znajde przepis to zapodam
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: yeast »

Na chore gardło jest sprawdzony sposób - mleko z miodem, masłem i czosnkiem. Mikstura jest dość ohydna (choć niektórym smakuje), ale działa.
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Cudowne właściwości czosnku

Post autor: Gosiaczek »

yeast pisze:A czy ktoś słyszał może o jakiś przeciwskazaniach do spożycia czosnku?
nie można jeść czosnku w dużych ilościach, ponieważ obniża on ciśnienie krwi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości