Dwulistnik muszy?

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Dwulistnik muszy?

Post autor: DonaBasia »

Opis:

"(.) kwiat pewnej orchidei. Kształtem, wielkością i kolorem przypomina samiczkę pszczoły do tego stopnia, że część jego pokryta włoskami przypomina jej odwłok. Na dodatek wydziela substancję podobną do żeńskiego feromonu płciowego, który przyciąga samca. (.) Samiec w czasie próby kopulacji zapyla go, jednak kończy się to dla niego tragicznie, ponieważ zostaje przez kwiat strawiony."

Źródło: Naturalne związki organiczne, Kołodziejczyk, nowsze wydanie


Czy to ophrys apifera (jest polska nazwa?)? W książce nie ma podanej nazwy gatunku. Nie pasuje mi ta owadożerność, nigdzie nie mogłam znaleźć takiej informacji. Ktoś coś?
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Dwulistnik muszy?

Post autor: DonaBasia »

To wiem, dlatego wytłuściłam zostaje przez kwiat strawiony", bo o tym już nigdzie informacji nie znalazłam i się nie zgadza
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Dwulistnik muszy?

Post autor: marcin93 »

Jednocześnie ruszając się intensywnie po kwiecie uderzają głową w woreczki, odsłaniając uczepki, które natychmiast przyklejają się do owada.
ale nic o trawieniu.
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Dwulistnik muszy?

Post autor: DonaBasia »

A co mają uczepki do trawienia? Nie znam się za bardzo, ale nigdy nie słyszałam, żeby pyłek roślin był zabójczy dla owadów
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Dwulistnik muszy?

Post autor: marcin93 »

To że mogą one go unieruchomić. To jedyna poszlaka która wpadła mi w oko, wskazująca, że z tym owadem może dziać się coś niedobrego. 95% tekstu pasuje nie ma co dalej gadać. Co do pyłku to są rzeczy na tym świecie, które się fizjologom nie śniły.
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Dwulistnik muszy?

Post autor: DonaBasia »

Problem w tym, że znalazłam kilka gatunków, do których pasuje opis. A potrzebuje dokładnej nazwy, bo przygotowuje naukową pracę (śmiesznie brzmi ) na ogólnopolską konferencję i nie chcę, żeby wkradały się błędy.

Ale i tak dzięki, ten link mi trochę pomógł
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dwulistnik muszy?

Post autor: AnnaWP »

A ja sprawdziłabym to trawienie przez kwiat.
Coś mi śmierdzi.

O samym - jak to nazwałaś? - dwulistniku muszym wiem, ale o trawieniu pierwsze słyszę. Ogólnie kwiat raczej nie zabija zapylaczy, przede wszystkim dlatego, że chętnie obarcza ich własnym pyłkiem, a skoro będzie zapylacz strawiony, to daleko nie zaleci.

Myślę, że ktoś chciał dodać fantazji opowiadaniu i go trochę poniosło.

Zdarzają się kwiaty pułapki, ale i te zwykle wypuszczają delikwenta.
zwierzyna100
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2015, o 15:41

Re: Dwulistnik muszy?

Post autor: zwierzyna100 »

Dzięki za te praktyczne informacje. dwulistnik muszy - bardzo możliwe że zjada swoją ofiarę. Spotkałam się z tym już na innym forum.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości