Hydroliza soli

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Lusia
Posty: 29
Rejestracja: 22 sty 2015, o 18:12

Hydroliza soli

Post autor: Lusia »

1. Do Bi(NO3)2 dodaję wodę. Co się stanir? Do powstałego osadu dodaje 3M HCl. Co się wydarzyło?
2. Dodajemy 1M CrCl3 i Na2CO3 do uzyskania osadu. Do przemytego osadu dodajemy 3M HCl. Dlaczego nie wydziela się CO2?
3. Jak zmienia się zabarwienie octanu sodu po dodaniu do niego fenoloftaleiny i podgrzaniu?
Muszę odpowiedzieć na pytania i napisać równania reakcji.
Równania mam Ale nie wiem czy dobre:
Do pierwszego Bi(NO3)2+2H2O2Bi(OH)2+HNO3 oraz Bi(OH)2+2HClBiCl2+H2O tu nie wiem czy ttakie produkty mogą być
Do drugiego: CrCl3+Na2CO3Cr(CO3)3+NaCl

pesel

Re: Hydroliza soli

Post autor: pesel »

Lusia pisze: Do Bi(NO3)2 dodaję wodę .
Lusia pisze:Co się wydarzyło?
Wydarzyło się to, że ktoś pomylił wartościowość bizmutu. A tak poważnie to w obu wypadkach wytrącą się trudnorozpuszczalne wodorotlenki, odpowiednio Bi(OH)3 i Cr(OH)3 (ekstremalnie niski iloczyny rozpuszczalności rzędu 10-31).
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Hydroliza soli

Post autor: adamantan »

1.) Dodanie do krystalicznego Bi(NO3)3 wody oraz zamieszanie w temp. pokojowej powoduje powstanie na ułamek sekundy roztworu tej soli po czym błyskawicznie wytrąca się drobnokrystaliczny osad tzw. zasadowego azotanu(V) bismutu lub azotanu(V) bizmutylu. Jego skład ( w zależności od warunków powstawania) jest opisywany uproszczonym wzorem sumarycznym BiONO3 (np. Minczewski, Marczenko),

Bi(NO3)3 + H2OBiONO3(osad) + 2HNO3

Osad ten ulega roztworzeniu w roztworze 3M HCl:
BiONO3 + 3HClBiCl3 + HNO3

Reakcja przebiega w taki sposób jak napisałem, gdyż chlorek bizmutu(III) jest związkiem słabo dysocjującym (nie jest to typowa sól).

2.)
Z uwagi na to, iż Na2CO3 w roztworze wodnym hydrolizuje ze znacznym zasadowym odczynem, oraz z uwagi na fakt, iż rozpuszczalność molowa (S) Cr(OH)3 jest znacznie mniejsza niż rozpuszczalność molowa Cr2(CO3)3 (nie iloczyny rozpuszczalności, ponieważ dla elektrolitów o różnych stechiometriach wzoru nie można porównywać iloczynów rozpuszczalności), wytrąca się zielony osad Cr(OH)3. Reakcję tę, układa się w następujący sposób:

etap 1, hydroliza Na2CO3 zapis cząsteczkowy (ja ten zapis nazywam zapisem form niezjonizowanych, bo nie chce mi przejść przez klawiaturę słowo cząsteczkowy w stosunku do związków jonowych:-)

Na2CO3 + 2H2O2NaOH + H2CO3 (jeden z nielicznych przypadków, kiedy trzeba kwas węglowy tak zapisać)

etap 2, wytrącanie Cr(OH)3:

3NaOH + CrCl3Cr(OH)3 + 3NaCl

Zsumujmy obie reakcje (odpowiednio pomnożone):

3Na2CO3 + 6H2O6NaOH + 3H2CO3
6NaOH + 2CrCl32Cr(OH)3 + 6NaCl

3Na2CO3 + 6H2O + 2CrCl33H2CO3 + 2Cr(OH)3 + 6NaCl

Ponieważ osadem jest wodorotlenek, a nie węglan, po dodaniu HCl następuje zwykłe roztwarzanie wodorotlenku i nie ma tam wydzielania CO2.

3.) Zabarwienie staje się bardziej malinowe z uwagi na wzrost stopnia hydrolizy (a tym samym wzrost stężenia OH-) pod wpływem ogrzewania.
pesel

Re: Hydroliza soli

Post autor: pesel »

adamantan pisze:. nie iloczyny rozpuszczalności, ponieważ dla elektrolitów o różnych stechiometriach wzoru nie można porównywać iloczynów rozpuszczalności
Iloczyny rozpuszczalności zawsze można porównywać. Co najwyżej nie zawsze można na podstawie porównania ich wartości ocenić, który elektrolit (z dwóch różnego typu) ma większą rozpuszczalność.
Lusia
Posty: 29
Rejestracja: 22 sty 2015, o 18:12

Re: Hydroliza soli

Post autor: Lusia »

Tak, pomyliłam się przy Bi(OH)3
A jak się liczy pH?
Mam obliczyć pH 0,5M CH3COONa w 25, 50 i 100 stopniach
Jest do tego jakiś wzór?
pesel

Re: Hydroliza soli

Post autor: pesel »

Trzeba znać stałe dysocjacji w podanych temperaturach (można obliczyć z równania vant Hoffa).
[OH-]=(KCH3COO-*CCH3COONa)1/2
Lusia
Posty: 29
Rejestracja: 22 sty 2015, o 18:12

Re: Hydroliza soli

Post autor: Lusia »

Stężenie molowe soli mnożę Kw a to dzielę przez Ka
Ale nie może chyba być coś takiego bo co zmienia tu temp?

Załączniki
20150604_190621.jpg
pesel

Re: Hydroliza soli

Post autor: pesel »

Te stałe dysocjacji (1.8*10-5 oraz 10-14) są dla 298K. W innych temperaturach ich wartości są inne.

Tutaj są podane dla kilku temperatur:

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=S3KLHWZB0m8C&g=PA30&lpg=PA30&dq=Temperature+Dependence+of+the+Dissociation+Constants+of+acetic+acid&source=bl&ots=Zsn59by3-K&sig=sPIW-rrCzseLggT6ZYRYkS3HbVk&hl=pl&sa=X&ei=UZZwVe3ELoSNsAHL97iACg&ved=0CF0Q6AEwBzgK#v=onepage&q=Temperature%20Dependence%20of%20the%20Dissociation%20Constants%20of%20acetic%20acid&f=false
1.jpg
1.jpg (5.16 KiB) Przejrzano 4579 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości