Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
gosiaczekxd
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2007, o 19:58

Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Post autor: gosiaczekxd »

Poproszę o waszą pomoc Mam 2 zadania których nie umiem rozwiązać bardzo proszę was o pomoc

zadania 1.
Wykonaj tabelę, w której porównasz funkcję wszystkich rodzajów elementów morfotycznych krwi.

zadanie 2.
Tkanka kostna ma duże możliwości regeneracyjne. Przedstaw w postaci schematu zjawisko zrastania się kości po złamaniu.

Bardzo proszę jeszcze raz was o pomoc, szukałam tego wszędzie, ale nie znalazłam
Dziękuję z gówy za pomoc *
radio436
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2007, o 20:32

Re: Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Post autor: radio436 »

gosiaczekxd, mam proźbe. chodzi o zadanie 2 mam takie same jakbyś mogła napisać mi na gg (8153817)jak to zrobiłaś i z kąd masz źrtodło to był bym wdzieczny napisz jak najszybciej bardzo Cie prosze.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Post autor: yeast »

gosiaczekxd pisze:porównasz funkcję wszystkich rodzajów elementów morfotycznych krwi.
Elementy morfotyczne krwi to krwinki białe, czerwone i płytki krwi. Myślę, że masz to w podręczniku, razem z ich funkcją (transport tlenu, fagocytoza, krzepnięcie krwi, wydzielanie przeciwciał, etc.). Nie wiem czy muszę tlumaczyć jak się rysuje tabelkęP.
gosiaczekxd pisze:Tkanka kostna ma duże możliwości regeneracyjne. Przedstaw w postaci schematu zjawisko zrastania się kości po złamaniu.
Najpierw jest oczyszczanie miejsca złamania przez osteoklasty, które degradują zniszczony fragment. Następnie w to miejsce wchodzą osteoblasty, które akumulują wokół siebie substancję miedzykomórkową, która z kolei mineralizuje się i odtwarza się kość. Osteoblasty zaś różnicują się w osteocyty w jamkach kostnych.
radio436
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2007, o 20:32

Re: Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Post autor: radio436 »

I co to tylko tyle.? Dzięki wielkie d jestem uratowany

[ Dodano: Pon Gru 31, 2007 10:03 ]
a co do tej tabelki. to muszisz mi ją narysować na paint d bo nieumiem
nie no taki zart juz zrobiłem ją ] dzięki jeszcze raz

[ Dodano: Pon Gru 31, 2007 10:20 ]
aha . mam jeszcze jedną proźbe jabyś mi dała te funkcje. bo mam jakąś Chińską książke / z gory dzięki
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Post autor: yeast »

Chińską książkę powiadasz, hmm, na pewno nie pomyliły Ci się przedmiotyP. Ale niech będzie:
erytrocyty (czerwone ciałka krwi) odpowiadają za transport tlenu w organizmie (też w ograniczonym stopniu CO2)
płytki krwi (trombocyty) to fragmenty komórek odpowiedzialnych za tworzenie skrzepów (agregują w miejscu przerwanego naczynia), wydzielają też pewne susbtacje działające na inne komórki (czynniki wzrostu, cytokiny)
białe krwinki - tu jest kilka rodzajów, razem stanowią grupę komórek odpowiedzialnych za ochronę oragnizmu przed wszelkiej maści patogenami. W tym celu produkują różne chemokiny, czynniki wzrostu, cytokiny, etc., mają zdolność do fagocytozy, tworzą przeciwciała itd. Dzielą się na granulocyty i agranulocyty, które z kolei dzielą się też na kilka rodzajów, z których każdy ma nieco inną funkcję.
skatepunk
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2008, o 21:27

Re: Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Post autor: skatepunk »

yeast odp. na pytanie drugie jest conajmniej niepelna jesli nie powiedzieć ze niepoprawna poprzez uogulnienie chcialbym dodac cos od siebie.

otóż po złamaniu kości komórki wew. czesci okostnej i śródkostnej rozmnażają sie i powstaja z nich chondroblasty i osteoblasty, rozpoczyna sie tworzenie chrząstki szklistej i kości grubowłuknistej zwanej w tym przypadku kostniną. Osteoklasty zaczynaja niszczyć kostninę oraz obumarłe fragmenty kości. Na ich miejscu powstaje drobnowłóknista kość blaszkowata ktora po przemodelowaniu staje się kościa zbita.

jest to w moim mniemaniu bardziej precyzyjna odp. na pyt.2 aczkolwiek niekoniecznie bardziej przydata, zaleznie od tego kto bedzie z niej kozysta.


pozdrawiam
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Tkanka kostna oraz elementy morfotycznych krwi

Post autor: yeast »

Zgadza się, ja po prostu podałam najogólniejszy schemat, pomijając niuanseP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość