Bioinformatyka

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Robanan
Posty: 35
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 14:39

Bioinformatyka

Post autor: Robanan »

Szkoda, że na form nie ma takiego działu jak bioinformatyka.
Interesują się oprócz biotechnologii (na studiach) komputerami, potrafię pisać proste programy w języku Ruby, a ostatnio uczę się Julii. Dane z przyrządów pomiarowych potrafię opracować w celu wygenerowania pliku .csv do wykresu w Excelu. Zainteresowałem się językiem Julia ze względu na jej następcę czyli Picture oferującym możliwość napisania programu do rozpoznawania twarzy w 50 linijkach kodu z zastosowaniem algorytmów deep learning.

Czym właściwie zajmuje się teraz bioinformatyka?
Awatar użytkownika
synapsa
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2015, o 11:47

Re: Bioinformatyka

Post autor: synapsa »

bioinformatyka zajmuje się rozwiązywaniem problemów biologicznych przy użyciu narzędzi statystycznych i informatycznych nie ma to jak regułka? ale tak jest. Np. bioinformatyk dostaje sekwencje (nukleotydowe, aminokwasowe) i za pomocą programów komputerowych analizuje np. podobieństwo, homologi, różnice, gdzie zaszły mutacje itp.

Kończę właśnie licencjat na UP Wrocław, jak masz pytania to pisz
asiak96
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2015, o 15:50

Re: Bioinformatyka

Post autor: asiak96 »

Cześć!
Mam pytanie odnośnie bioinformatyki. Bardzo interesuję mnie ten kierunek, jednak ukończyłam profil biologiczno-chemiczny i także z tych przedmiotów zdawałam maturę. Informatyki w szkole nie miałam tak samo z rozszerzoną matematyką, jednak tej aż tak bardzo się nie obawiam. Dlatego chciałabym sie zapytać, czy osobą która nie miała styczności z informatyką ( oprócz jakichś tak podstaw z liceum) może iść na ten kierunek? czy może lepiej od razu sobie odpuścić. Proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
synapsa
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2015, o 11:47

Re: Bioinformatyka

Post autor: synapsa »

Informatyka nie jest taka typowa, jak na studiach informatycznych. Praktycznie wszystkiego uczą od podstaw, ale bardzo. szybko, jak wszystkiego na studiach. O wiele ciężej jest z matematyką i statystyką, gdzie jak nie masz podstawowej wiedzy i umiejętności to jest ciężko, ale wszystko da się nadrobić. Ja nie miałam matematyki rozszerzonej, a dałam radę ze statystyką na studiach (której miałam sporo)

Stricte informatyka to programowanie (Python), potem dochodzi SQL (bazy danych) i algorytmy. U mnie może dwie osoby miały o tym pojęcie, reszta uczyła się dopiero na zajęciach. Nie jest z tym łatwo, bo nie każdy ma do tego smykałkę, ale z tych przedmiotów tak bardzo nie cisną jak z biologicznych.

Na jaką uczelnie się zapatrujesz?
Awatar użytkownika
Caille
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2015, o 18:04

Re: Bioinformatyka

Post autor: Caille »

synapsa, czyli Ty studiujesz samą bioinformatykę tak? Ja jestem na biotechnologii, ale mogę wybrać specjalizację bioinformatyki i się zastanawiam jak duża różnica może z tego wyniknąć, ta dziedzina też jest bardzo interesująca
asiak96
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2015, o 15:50

Re: Bioinformatyka

Post autor: asiak96 »

rozptaruję politechnikę poznańską lub uam, aczkolwiek te dwa uniwersytety akurat współpracują ze sobą jeśli chodzi o bioinformatykę, dlatego aż takiej różnicy mi nie robi czy pójdę na uam czy na pp Dziękuję za informację, bo nie powiem, że ta informatyka mnie trochę przeraziła, ale skoro nie jest z nią tak źle ,to spróbuję!
Awatar użytkownika
synapsa
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2015, o 11:47

Re: Bioinformatyka

Post autor: synapsa »

tak, ja mam samą informatykę. Nie wiem jak to jest ze specjalizacją, macie już wiedzę biologiczną, więc pewnie skupicie się na statystyce i programowaniu. U mnie była dziewczyna która ciągnęła te dwa kierunki na raz (wtedy jeszcze nie było specjalizacji na biotechnologii).

Wydaje mi się to dobrą opcją, bo jako biotechnolog masz otwartą drogę do laboratoriów, a jako bioinformatych (jeśli będziesz się w tym dobrze czuć) możesz skupić się na analizie danych. Nam cały czas wmawiają, że bioinformatyk będzie potrzebny i jest to przyszłościowe, faktem jest, że na studiach uczyliśmy się paru rzeczy, które można zgłębić i się na nich skupić i w tym jest praca (programowanie, statystyka dużych zbiorów danych)
Awatar użytkownika
Caille
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2015, o 18:04

Re: Bioinformatyka

Post autor: Caille »

Składałam papiery na biotechnologię i na informatykę więc coś jednak mnie do tej hybrydy ciągnie. Nam też mówią, że biotechnologia jest przyszłościowa, bo prawdę mówiąc jeszcze wieele rzeczy zostało do dokładnego przestudiowania i zbadania. Już teraz na pierwszym roku dużo przytaczanego materiału to tylko hipotezy. Dodatkowo u mnie ta specjalizacja jest w języku angielskim więc będzie o wiele łatwiej w coś się zaangażować za granicą, gdzie jak wiadomo nasze kierunki są bardziej rozwinięte. Na pewno to przemyślę i jak będę miała pytania to się odezwę
Ikebana
Posty: 1
Rejestracja: 4 lip 2015, o 21:30

Re: Bioinformatyka

Post autor: Ikebana »

Witam Zastanawiam się między bioinformatyką na UJ a bioinformatyką i biologią systemów na UW. (Jest tu ktoś może, kto także rozważa ten kierunek na tych uczelniach?). Mam pytanie odnośnie pracy po tym kierunku- Czy można pracować w takich samych zawodach jak po zwykłej informatyce (np. programista), czy jednak wiedza nabyta podczas trwania studiów jest stricte ukierunkowana na specjalizacje w zakresie bioinformatyki?
klim
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2015, o 09:08

Re: Bioinformatyka

Post autor: klim »

to bardzo ciekawa gałąź biotechnologii. sama na mgr miałam jej elememnty bo robiłam dokowanie związków hamujących do m.a. enzymu, fajna sprawa, podobało mi się także zastanów się, może być ciekawie
Awatar użytkownika
synapsa
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2015, o 11:47

Re: Bioinformatyka

Post autor: synapsa »

ja byłam na bioinf ale na up wrocław. tak na prawdę programistą możesz zostać, jeśli się przyłożysz ale to tylko praca samemu, w domu i ew uzupełnianie wiedzy u wykładowcy. Stricte programistycznych przedmiotów miałam chyba 3, pozostałe to już bioinformatyczne.
Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2013, o 08:48

Re: Bioinformatyka

Post autor: Prometeusz »

A czy Waszym zdaniem taka specjalizacja w jakikolwiek sposób zwiększa szanse na rynku pracy w Polsce?
Awatar użytkownika
Caille
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2015, o 18:04

Re: Bioinformatyka

Post autor: Caille »

Ja jestem sceptycznie nastawiona. Nie oszukujmy się, jeszcze trzeba będzie trochę poczekać zanim bioninformatyka i ogólnie biotechnologia rozwinie się w Polsce tak jak w innych krajach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości