Aglutynacja

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
półbiolchem
Posty: 22
Rejestracja: 26 sie 2015, o 19:58

Aglutynacja

Post autor: półbiolchem »

Witam, ostatnio na lekcji rozwiązywaliśmy wspólnie z nauczycielką zadanie z aglutynacji (załącznik). Trochę łatwo się w tym wszystkim pokręcić, ale nauczycielka podała nam odpowiedzi takie jak w załączonym pliku. Potem w domu zastanawiałem się jeszcze kilka razy nad tym zadaniem, i moje pytanie - czy kolejność odpowiedzi nie powinna być 0, A, B, AB?
Bo np. w przypadku pacjenta 2 - skoro aglutynacja nastąpiła w kontakcie z aglutyninami anty-A, to znaczy, że w błonach erytrocytów znajdują się antygeny A, więc krew pacjenta 2 ma grupę A. Czy dobrze rozumuję?
Pozdrawiam serdecznie, miłego weekendu wszystkim
aglutynacja.jpg
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Aglutynacja

Post autor: randomlogin »

Tak.
półbiolchem
Posty: 22
Rejestracja: 26 sie 2015, o 19:58

Re: Aglutynacja

Post autor: półbiolchem »

randomlogin, żeby wszystko było na 100% jasne - tak", czyli że załącznik jest wykonany poprawnie czy że ja opisuję we wiadomości poprawny tok rozumowania?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Aglutynacja

Post autor: randomlogin »

Widze tam dwa zdania zakonczone znakami zapytania.
"czy kolejność odpowiedzi nie powinna być 0, A, B, AB?
Czy dobrze rozumuję?"
Moj post to byla odpowiedz.
półbiolchem
Posty: 22
Rejestracja: 26 sie 2015, o 19:58

Re: Aglutynacja

Post autor: półbiolchem »

Spoko, wiem że upierdliwiec ze mnie Ale po prostu mimo wszystko zdziwiłem się, że naszej biologicy coś się pomyliło Dzięki bardzo
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Aglutynacja

Post autor: randomlogin »

Najpewniej na nastepnej lekcji bedzie rozkmina dlaczego grupa krwi 0 jest uniwersalnym dawca, jesli przeciez w jej surowicy sa pciala antyA i antyB, ktora skonczy sie stwierdzeniem bo tak. Nauczyciele tak maja.
półbiolchem
Posty: 22
Rejestracja: 26 sie 2015, o 19:58

Re: Aglutynacja

Post autor: półbiolchem »

Podejrzewam, że dlatego, iż w błonach erytrocytów grupy 0 nie ma żadnych antygenów, dzięki czemu erytrocyty nie ulegną aglutynacji w organizmie biorcy, niezależnie od jego grupy krwi (no nie zahaczając o czynnik Rh). A w transfuzji krwi obecnie winny być chyba przetaczane same erytrocyty, bez osocza, bo to właśnie w nim znajdują się wspomniane przez Cb przeciwciała, które mogłyby spowodować aglutynację, jeśli biorca ma grupę inną niż 0. Zgadzałoby się?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Aglutynacja

Post autor: randomlogin »

By sie zgadzalo. Tylko nauczyciele nie wiedza (bo i skad), ze przetacza sie (typowo) albo same krwinki, albo samo osocze. I krwinki 0 faktycznie mozna przetoczyc kazdemu.* Ale z osoczem jest dokladnie odwrotnie - i uniwersalne jest osocze AB. Mozna nawet rekonstytuowac krew pelna zawieszajac krwinki 0 w osoczu AB jesli z jakiegos powodu jest taka potrzeba, i dopiero taka mieszanke toczyc.


* - upraszczamy, to liceum a nie egzamin z transfuzjologii
półbiolchem
Posty: 22
Rejestracja: 26 sie 2015, o 19:58

Re: Aglutynacja

Post autor: półbiolchem »

upraszczamy, to liceum a nie egzamin z transfuzjologii
Noooo, ale niestety czasem mam wrażenie, że zadania maturalne z biologii to nie liceum, tylko egzamin ze wszystkich najdziwniejszych i najbardziej zawiłych nauk na świecie
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Aglutynacja

Post autor: randomlogin »

Matura z biologii to egzamin z czytania ze zrozumieniem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość