Pytanie o polimerazę i TDTazę

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Deimien
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2015, o 17:30

Pytanie o polimerazę i TDTazę

Post autor: Deimien »

Witam! Jestem tu nowy, nie znam się zbytnio na genetyce, więc mam nadzieję, że ktoś dobry wytłumaczy mi jedną rzecz. Otóż do tej pory myślałem, że jedyną możliwością wydłużenia DNA jest mutacja duplikacji genu. Ogólnie mówiąc, wydaje mi się, że mutacje są jedyną możliwością zmiany DNA. Ale ostatnio czytałem o polimerazie DNA na wikipedii i przeczytałem coś, czego zupełnie nie rozumiem. Cytuję:
"Jeśli polimeraza DNA nie wykazuje aktywności korekcyjnej, to może do pewnego stopnia zadziałać jak terminalna deoksyrybonukleotydylotransferaza (TDTaza), wbudowując do nowo tworzonej nici, na jej końcu 3, jeden dodatkowy nukleotyd, nie zakodowany w nici matrycowej. Najczęściej tym dodatkowym nukleotydem jest deoksyadenozynomonofosforan (dAMP). TDTaza różni się jednak od typowych polimeraz DNA tym, że potrafi wydłużyć nić DNA nie o jeden, lecz choćby kilkaset nukleotydów nie zakodowanych w żadnej cząsteczce matrycowej".
Czy mógłby mi ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczyć:
1) Co to jest ta terminalna deoksyrybonukleotydylotransferaza (TDTaza)"?
2) Czy TDTaza może tak jak mutacja duplikacji genu wydłużyć DNA podczas przekazywania genów z pokolenia na pokolenia?

Z ukłonami
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości