aktywność enzymów (działanie enzymów)

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
ex biolog

aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: ex biolog »

Wymień co najmniej 3 czynniki wypływające na aktywność enzymów.Omów dokładny wpływ jednego z nich na przebieg reakcji enzymatycznych.
bagatha

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: bagatha »

Wiekszosc enzymow wymaga do uzyskania aktywnosci roznych czynnikow chemicznych przyspieszajacych lub w ogole umozliwijaych ich dzialanie. Sa one tzw. aktywatorami, a omawiane zjawisko- aktywacją.

Nie dobrze dziala zmiana pH, podwyzszenie temperatury, a chemiczne- dzialanie rozpuszczalnikow organicznych, stezonych roztworow soli metali ciezkich, niektore kwasy aromatyczne. Czynniki te powoduja denaturacja bialka enzymowego. Zwiazki dzialajaco nieodwracalnie lub odwracalnie na okreslony fragment czasteczki enzymu nazywamy inhibitorami. Wowczas mowi sie o tzw. inhibicji, ktorej jest kilka rodzajow.

wracajac do tej temperatury czy pH (bo jedno musisz opisac).
Temperatura: podwyzszenie o 10C pwooduje wzrost ( 2 lub 3 krotny) szybkosci wiekszosci reakcji chem, podobnie w enzymatycznych, jednakze tylko w granicach temp. powyzej ktorej rozpoczyna sie deneturacja bialka enzymu. miedzy 0 a 30C tylko wzrost szybkosci reakcji, przy dalszym wzroscie szybkosc rekacji rosnie nadal ale postepuje denaturacja i w pewnym momencie szybkosc reakcji gwaltownie maleje.

Jak chcesz tez pH to daj znac.

pozdrawiam

zrodlo: biochemia, Kączkowski.
Youstyska
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: Youstyska »

jesli mozna to poprosze o opisanie wplywu ph na aktywnosc tudziez wskazania mi sensownego zrodla internetowego nt enzymow

(mam problem tez z tymi zagadnieniami:
metody stabilizacji enzymow
zrodła preparatów enzymatycznych)

z gory dziekuje za pomoc bo jakos nie radze sobie z gaszczem informacji w sieci/
bagatha

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: bagatha »

wplyw pH na bialka enzymow jest dwojakiego rodzaju: skrajne wartosci pH wplywaja na nie denaturujaco i nieodwracalnie hamuja ich dzialanie, natomiast niewielkie odchylenia od wartosci ptymalnej, moga nieznacznie denaturowac bialko, a mimo to wplywaja na zmniejszenie szybkosci reakcji. zjawisko drugiegom rodzaju wynika z wplywu stezenia jonow worowoych na dysocjujace grupy (aminowe i karboksylowe) wystepujace w bezposrednim sasiedztwie centrum enzymu, zmiana stopnia dysocjacji tych gruo pod wplywem pH roztworu powoduje zmiane ukladu ladunkow, a tym samym struktury trzeciorzedowej bialka, co moze zmniejszyc aktywnosc enzymu.

Polecam Kączkowskiego oraz Stryera, a takze ksiazke z serii Krotkie wykladyBiochemia.
pozdrowienia
zania1313

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: zania1313 »

sprzezenie koenzymatyczne na przykladzie NAD i FAD
Pawcio

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: Pawcio »

bardzo fajno wyjaśniłaś te zagadnienia Pani ekspert hehe, na necie cięŻko co kolwiek znaleźć, pozdro :D :-D
bagatha

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: bagatha »

dzieki, rowniez pozdrowienia
andzia

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: andzia »

Znalazłam to co było mi potrzebne o tych enzymach, w necie nic nie znalazłam / ale fajnie ze trafiłam tutaj i P. Expert wyjaśniła to . buziaki :* :wink:
dawidzia

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: dawidzia »

bagatha,
czesc mam prosbe do ciebie moglabys mi napisac doswiadczenie biologiczne z zakresu enzymow i wykrywania zwiazkow organicznych :hhipoteze,problemy badawcze,przebieg doswiadczenia,wznioski prosze o kontak na moj numer gg5764425
Martyna

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: Martyna »

mam do wyjasnienia jak dzialaja enzymy i jaki maja zwiazek w witaminai.Oraz przklady bielek roslinnych i zwierzecych i wjasnienie dlaczego zwierzece jest pelnowartosciowe :((
ania1789
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2008, o 15:16

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: ania1789 »

Proszę pomocy w zaprojektowaniu doświadczenia.

Zaprojektuj doświadczenie potwierdzające słuszność hipotezy:
Aktywność enzymów zależy od temperatury.
Uwzględniając:
1. Materiał badawczy.
2.sprzęt.
3.Próba kontrolna.
4.Próba badawcza.
5.Sposób określania wyników.


Najlepiej żeby to było z enzymem pokarmowym(amylaza)i potrzebnym sprzętem ma być łaźnia wodna.
Jeśli nie uda się dokąłdnie opsiać tego doświadczenia to proszę chociaż o jakieś cenne wskazówki:)
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: aktywność enzymów (dziaŁanie enzymów)

Post autor: yeast »

ania1789 pisze:Aktywność enzymów zależy od temperatury.
Uwzględniając:
1. Materiał badawczy.
2.sprzęt.
3.Próba kontrolna.
4.Próba badawcza.
5.Sposób określania wyników.
1. Materiałem będzie oczyszczona amylaza o znanym stężeniu i jej substrat czyli skrobia oraz coś co pozwoli ci na wizualizację (nie wiem dokładnie jak ilościowo pomierzyć tę reakcję)
2. Łaźnia wodna do inkubacji próbek w określonej temperaturze, probówki, pipety, urządzenie do pomiaru zmian stężenia substratu lub produktu.
3. Próba kontrolną jest reakcja z wszystkimi składnikami bez enzymu.
4. Próba badawcza to po prostu wszystkie składniki reakcji - jest ich kilka, każda inkubowana przez określona ilość czasu w inne temperaturze.
5. Wyznaczasz wykres parametrów kinetycznych np. szybkości reakcji od temperatury. Fajnie tez mogłoby być zrobić kilka powtórzeń i analizę statystyczną wyników.
Mam nadzieję, że trochę pomogłam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości