Samobójstwa 2014

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Samobójstwa 2014

Post autor: persil1991 »

Wiecie czym się zajmuje suicydologia? Tak, samobójstwami.

Zamachy na własne życie to temat dość rzadko pojawiający się w mediach, mimo że ginie w nich więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych. A wszystko przez Wertera.

Zapewne Goethe - autor Cierpień młodego Wertera - nie spodziewał się, że wkrótce po wydaniu książki, co miało miejsce w 1774 roku, dojdzie do masowych samobójstw.
200 lat później, w 1974 roku socjolog David Phillips opublikował pracę, w której wykazał związek pomiędzy nagłośnieniem w mediach faktu popełnienia samobójstwa a wzrostem liczby popełnionych samobójstw i nazwał to efektem Wertera. Zjawisko jest tym wyraźniejsze, im bardziej nagłośnione było w mediach samobójstwo. I tak, śmierć Marilyn Monroe spowodowała wzrost wskaźnika samobójstw o 12%, a w ciągu jednego tylko miesiąca po śmierci gwiazdy, życie odebrało sobie ok. 200 osób więcej niż wynosiła normalna średnia dla tego okresu. Podobnie było, gdy w Japonii życie odebrała sobie piosenkarka Yukiko Okada - liczba samobójstw wśród nastolatków wzrosła wówczas o ponad 30%.

Wspomniany efekt Wertera to przykład działania jednostki zgodnie z regułą społecznego dowodu słuszności, według której, gdy nie wiemy, jaka decyzja jest słuszna, podejmujemy taką, jaką wybrał ktoś inny, najlepiej podobny do nas.

Zjawisko jest na tyle istotne, że w 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała poradnik dla pracowników mediów pt.:
suicideprev_media_polish.pdf
(209.07 KiB) Pobrany 19 razy
Jak wyglądały samobójstwa w 2014 roku?
symbol222.png
Typowy samobójca to mężczyzna, kawaler, z wykształceniem podstawowym w wieku 20-24 lat.
symbol.png
3.png
Jaki sposób na zakończenie swojego żywota wybierają samobójcy? Zdecydowanie najpopularniejsze jest powieszenie, szczególnie wśród mężczyzn. 856 osób rzuciło się z wysokości, a blisko 200 wskoczyło pod nadjeżdżający pojazd. 474 osoby (głównie kobiety) próbowały dokonać samobójstwa przy zażyciu tabletek, najczęściej sięgając pod beznodiazepiny (leki uspokajające, nasenne).
1.png
Przyczyny samobójstw to najczęściej nieporozumienia rodzinne. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że choroby psychiczne, podobnie jak nowotwory czy choroby układu krążenia, również mogą prowadzić do zgonu. Przytoczone źródło wskazuje na 22% udział chorób psychicznych w samobójstwach, ale są źródła mówiące o 80-90% udziale!
2.png
Samobójstwa najczęściej dotyczą osób młodych w wieku 20-25 lat (9,94%). Drugą najpopularniejszą grupą wiekową są osoby w wieku 30-34 lat (9,84%). Blisko 7% to z kolei osoby powyżej 70 roku życia.
4.png
Na koniec[b]statystyka ukazująca liczbę samobójstw w ostatnim ćwierćwieczu[/b].
5.png
Jak widać, w ubiegłych dwóch latach znacznie wzrosła w statystyce liczba samobójstw. Nie musi to jednak przekładać się na rzeczywisty wzrost zamachów na własne życie. Od 2013 roku zmienił się bowiem sposób gromadzenia i generowania danych statystycznych dotyczących prób samobójczych. Wcześniej dane do systemu wprowadzane były po przeprowadzeniu i zakończeniu postępowania sprawdzającego. Obecnie dane wprowadzane są bezpośrednio po wydarzeniu w momencie ustalenia, że doszło do zamachu samobójczego. Dodatkowo system zamraża dane na miesiąc pozwalając na modyfikację w przypadkach ustalenia w późniejszym etapie postępowania, iż nie doszło do zamachu samobójczego.

statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/samobojstwa/110594,Samobojstwa-2014.html
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości