Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2OH.

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2OH.

Post autor: scyther94 »

Przygotowuję się do matury. Na lekcjach chemii dowiedziałem się, że ketony nie mają charakterystycznej reakcji, ale można wykryć ugrupowania ketonów alfa: CH3C(=O)-"

Robiąc zadania ze zbioru Zielonej Sowy trafiłem na coś takiego:
"W laboratorium chemicznym można odróżnić metanol od etanolu.

A) Podaj nazwę próby, która pozwala na odróżnienie metanolu od etanolu"

Odpowiedź brzmi: próba jodoformowa.

Jak widać trochę gryzie się to z moją wiedzą, bo przecież w CH3OH i C2H5OH nie ma grupy ketonowej.

Jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć z czego wynika, że metanol nie reaguje w tej reakcji a w probówce z etanolem pojawiają się zółte kryształy CHI3 ?

Tak w ogóle to ja bym wziął płytkę miedzianą pod palnik i poczekał aż płytka pokryje się tlenkiem CuO. Taką płytkę wrzuciłbym do probówki z badanym związkiem no i teoretycznie jeżeli w probówce byłby metanol, to pojawiłby się trupi zapach formaliny, a w przypadku etanolu poczułbym zapach octu. (tak przy okazji: czy aldehyd octowy też ma zapach octu tak jak kwas octowy?)

Pozdrawiam


EDIT:
Nie opłaca mi się tworzyć nowego tematu a chciałem jeszcze jedno pytanie dorzucić:
1) czy redukcja metanalu może zajść w taki sposób:
HCHO + Zn + 2HCl CH3OH + ZnCl2
Bo w odpowiedziach mam taką opcję:
HCHO + H2 Ni CH3OH
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2O

Post autor: Giardia Lamblia »

reakcja-haloformowa-alkoholi-vt49313.htm#p637909

Aldehyd octowy zapachu octu raczej nie ma, więc byłaby to zła obserwacja.
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Re: Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2O

Post autor: scyther94 »

Część aldehydu octowego zareagowałaby z CuO i utleniła się do kwasu octowego, który już na pewno ma ten zapach
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2O

Post autor: dmnunited »

mar2451 pisze:Aldehyd octowy zapachu octu raczej nie ma, więc byłaby to zła obserwacja.
octu nie, ale aldehyd octowy ma zapach porannego kaca, ponieważ jest produktem metabolizmu etanolu. natomiast jeśli chodzi o aldehydy o dłuższych łańcuchach węglowych, to mają bardzo często ładny zapach, np. kwiatów i są używane do produkcji perfum
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Re: Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2O

Post autor: scyther94 »

W takim razie w jaki sposób odróżnilibyście etanol od metanolu ( pomijając oczywiście picie no i próbę jodoformową) ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2O

Post autor: Giardia Lamblia »

Można by przeprowadzić reakcję dehydratacji, zebrać wydzielający się gaz (jeżeli się wydziela) do probówki z wodą bromową i obserwować zmiany (jeżeli zachodzą).
Nie_wiem
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 12:19

Re: Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2O

Post autor: Nie_wiem »

Próbą jodoformowa według mnie się da. W próbie jodoformowej etanol da pozytywny wynik ponieważ jod utlenieni go do aldehydu i będzie wtedy grupa CH3-CO . Wytraci się żółty osad CHI3

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Próba jodoformowa: sposób na odróżnienie CH3OH i CH3CH2O

Post autor: adamantan »

CH3OH nie da pozytywnego wyniku próby jodoformowej ale się utleni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości