Oznaczanie alfa-celulozy

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
agarybcia
Posty: 17
Rejestracja: 28 sty 2015, o 16:55

Oznaczanie alfa-celulozy

Post autor: agarybcia »

Hej oto moja instrukcja do doświadczenia:
W kolbie stożkowej należy umieścić celulozę (3 g), dodać roztwór wodorotlenku sodu (35 cm3) i pozostawić na 10 min., delikatnie mieszając. Następnie dodać porcjami wodorotle-nek sodu (4 x 10 cm3) mieszając zawartość kolby mieszadłem magnetycznym w ciągu 30 minut. Następnie dodać wodę (75 cm3) i uzyskaną zawiesinę przesączyć na lejku szklanym ze spiekiem lub na lejku Büchnera. Osad przemyć 750 cm3 wody. Następnie osad na lejku zadać 40 cm3 roztworu kwasu octowego, pozostawić na 10 minut, po czym odfiltrować kwas pod próżnią i przemyć osad 200 cm3 wody. Uzyskany osad przemyć trzema porcjami metanolu (3 x 30 cm3), odfiltrowując każdorazowo alkohol po 5 min. Na koniec przenieść osad ilościowo do naczyńka wagowego i suszyć do stałej wagi (około 1 godz.) w suszarce w temperaturze 100-105°C. Określić masę osadu.
Czy może mi ktoś pomóc i odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Dlaczego osad na lejku zadajemy kwasem octowym?
2. Dlaczego po 3-krotnym odfiltrowaniu kwasu osad przemywamy metanolem?
3. Alfa-celuloza nie rozpuszcza sie w 17,5% NaOH, a zatem dodajemy ten r-r zeby wszystko co moze sie rozpuscilo a pozostała nam jedynie nasza alfa-celuloza
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Oznaczanie alfa-celulozy

Post autor: adamantan »

1.) W celu delikatnego zobojętnienia zaadsorbowanego przez alfa celulozę NaOH.
2.) Kwas octowy jest mniej lotny, tworzy silne wiązania wodorowe i przez to mocno się adsorbuje na powierzchni alfa celulozy. Metanol, po pierwsze go wymywa, po drugie ze względu na znacznie większa prężność pary, mniejszą polarność i mniejszą tendencję do tworzenia wiązań wodorowych mniej się adsorbuje oraz łatwiej go usunąć.
3.) Chodzi o rozpuszczenie beta i gamma celulozy (hemicelulozy) i pozbycie się ich przez odsączenie.
Proszę sobie przypomnieć wszystko na temat wiązań wodorowych - prowadzący będzie pytał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości